Net du iš penkių naujo Eurobarometro tyrimo dalyviai, nurodę, kad jie patys arba jų šeimos nariai yra neįgalūs, prisipažįsta bent kartą patyrę sunkumų naudodamiesi paprasčiausiu šaligatviu arba įveikdami šviesoforo reguliuojamą sankryžą. 38 proc. neįgaliųjų yra kilę keblumų norint patekti į pastatus ar atviras viešąsias erdves, o daugiau nei trečdalis tokių žmonių susiduria su sunkumais naudodamiesi taksi, autobusais, traukiniais ar lėktuvais.
Maždaug ketvirtadalis negalią turinčių respondentų yra patyrę problemų naudodamiesi kompiuteriu ar telefonu, 24 proc. – susidūrę su sunkumais pirkdami prekę ar paslaugą, na, o vienas iš penkių tikina, kad sunkumų gali kilti net ir dalyvaujant rinkimuose.
Dar po 17 proc. respondentų tarp veiksmų, kuriuos gali būti sudėtinga atlikti neįgaliesiems, nurodo naršymą oficialiose valdžios institucijų ir komercinėse interneto svetainėse.
Ir nors problemų, su kuriomis susiduria neįgalieji, sąrašas iš tiesų ilgas, net 97 proc. visų apklaustųjų įsitikinę, kad jo iš viso neturėtų būti: tiek respondentų teigia, kad žmonėms su negalia turėtų būti suteikta galimybė visapusiškai dalyvauti visuomeniniame gyvenime – eiti į mokyklą, gauti darbą, lankytis prekybos centruose.
Pavyzdžiui, 96 proc. europiečių mano, kad jei valdžios institucijos siūlo kokias nors prekes ir paslaugas, tai jos privalo užtikrinti, kad viskas būtų vienodai prieinama tiek sveikiems, tiek negalią turintiems žmonėms. 93 proc. to reikalautų ir iš privačių gamintojų bei paslaugų teikėjų.
Beje, Lietuva patenka tarp penkių valstybių, kurių respondentai aktyviausiai pasisako už sąlygų neįgaliesiems suvienodinimą visoje ES: 92 proc. lietuvių įsitikinę, kad jei sąlygos visur būtų tokios pačios, neįgalieji daugiau keliautų, dažniau rinktųsi studijas užsienyje ir galėtų dirbti bet kurioje ES šalyje.
Pagerinti Socialinės apsaugos ministerijos darbą. Iki šiol jis nepatenkinamas.