Pilietinės iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ atstovų skaičiavimu, kas ketvirta savivaldybė pasižymi rinkimų pažeidimų rizika, todėl sekmadienį vyksiančius Lietuvos Respublikos prezidento rinkimus savanoriai stebės beveik visose savivaldybėse. Sąžiningus rinkimus savanoriai stengsis užtikrinti ir per išankstinį balsavimą – savivaldybėse, namuose, specialiuose paštuose.
„Baltųjų pirštinių“ iniciatoriaus Tado Langaičio teigimu, gana didelė pažeidimų dalis tenka išankstiniam balsavimui. Jo metu rinkėjai atiduoda vos keliolika procentų balsų, bet užregistruojama maždaug tiek pat pažeidimų, kaip ir pagrindinę rinkimų dieną.
Prie rinkimus stebėsiančių 20 mobiliųjų komandų prisidės tarptautinių organizacijų „Golos“ (Rusija) bei „BelarusWatch“ (Baltarusija) rinkimų stebėtojai. T.Langaičio teigimu, nors Lietuvoje, priešingai nei šiose Rytų valstybėse, labai rimtų pažeidimų nepasitaiko, tačiau neišvengiama vidutinio sunkumo nukrypimų, pavyzdžiui, balsų pirkimo atvejų.
„Nesąžiningi balsų rinkimo būdai naudojami ir Lietuvoje. Žinoma, tai išimtys, daugiausia rinkimai vyksta skaidriai ir tvarkingai, bet turime kreipti dėmesį ir į problemines grupes, savivaldybes ar struktūras“, – aiškina T.Langaitis.
Stebėtojais taps ir gyventojai, anonimiškai galėsiantys pranešti apie pažeidimus. “Baltųjų pirštinių” interneto puslapyje užpildę vos kelias informacijos eilutes arba susisiekę nurodytais kontaktais, jie galės užregistruoti galimus rinkimų pažeidimus: rinkėjų papirkinėjimą, balsavimo pažeidimus, agitaciją, jos naikinimą, viešosios tvarkos pažeidimus, rinkėjų klaidinimą ir šmeižtą.
„Svarbu užtikrinti, kad demokratijos nepavogtų žmonės, manantys, jog gali pirkti balsus. Tautos atstovus išrenkame savo balsais, todėl vienintelis būdas tai padaryti – būti sąmoningiems, atsakingiems ir šviesti kitus piliečius“, – „Baltųjų pirštinių“ ir visuomenės bendradarbiavimo tikslą apibendrino T.Langaitis.