2015 Spalio 05

Nepagalvojama, kaip tai institucijai reikės dirbti be nuolatinio vadovo

veidas.lt

BFL

3 klausimai Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkui Juliui Sabatauskui

– Seimas atmetė antrą Prezidentės teiktą kandidatūrą į generalinius prokurorus. Kieno tai darbo brokas: Prezidentės parenkant kandidatę ar Seimo balsuojant?

– Nei tai, nei tai. Bet stebiu pastarųjų metų tendencijas: kai tik kokios atsakingos pareigos, kur reikia Seimo pritarimo ar Seimas skiria teikiamą kandidatūrą, ji apauga įvairiausiais gandais. Pavyzdžiui, nepaskirtos dvi puikios kandidatės į lygių  galimybių kontrolieres, atmestos teisėjų kandidatūros į Aukščiausiąjį ar Apeliacinį teismą, kai buvo sunku rasti argumentų, kodėl.

Galbūt nepagalvojama, kaip tai institucijai reikės dirbti be nuolatinio vadovo. Kitas žmogus laikinai eina pareigas, bet kai eini pareigas laikinai, žinai, kad esi laikinas. Be to, neaišku, kas eis tas pareigas jam susirgus, žmogus dirba be poilsio.

Aš seniai abejoju, ar dabartinė generalinio prokuroro skyrimo tvarka – kai Seimas skiria prokurorą Prezidento teikimu – tinkama. 2000 m. Seimas grąžino šią tvarką. Nesu šalininkas ir prieš tai buvusios tvarkos, kurią savo absoliučios daugumos laikais buvo įvedę konservatoriai (tada Seimas skyrė generalinį prokurorą Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto siūlymu Seimo pirmininko teikimu).

Daugelyje šalių skiriant generalinį prokurorą nedalyvauja nei prezidentas, nei parlamentas – jį skiria vyriausybė arba jis pavaldus teisingumo ministrui, arba yra jo pavaduotojas, arba pats teisingumo ministras eina generalinio prokuroro pareigas, nes už viešąją tvarką, kovą su nusikalstamumu atsakinga vyriausybė.

– Prezidentė susitikime su Seimo valdyba iš anksto įspėjo: atmetus antrą kandidatūrą šią kadenciją trečios neteiks. Ar tai ne Seimo spendimas į kampą?

– Neturime tapti savo ambicijų įkaitais. Turiu galvoje Prezidentę ar Seimą? Visus subjektus, kurie da­lyvauja skyrimo procese. Jei tokia situacija užsitęs, verta siūlyti dabar galiojančios skyrimo tvarkos pakeitimą. Bet nesakau, kad tai – pagrindinė problemos priežastis.

– Ar problema – kandidatūra? Juk jei nebūtų iš kur traukti gandų, jų ir neištrauktų? Ar jums neužkliuvo, kad Editos Dambrauskienės nuopelnu skelbtas Kaišiadorių rajono apylinkės teismo, kuriam lig tol vadovavo ankstesnis Prezidentės teiktas kandidatas į generalinius prokurorus, darbo pagerinimas?

– E.Dambrauskienė Teisės ir teisėtvarkos komitete sakė, kad tęsė tai, ką prieš ją pradėjo Ne­rijus Meilutis, bet jis buvo vadovavęs teismui tik metus ir nespėjo pradėtų pokyčių užbaigti. Prie­kaištai, kad nagrinėjo bylas laisvės atėmimo įstaigoje, kur ne­buvo vėliavos ir pasitarimo kambario, atsiprašau, – blusinėjimasis. Kitų priekaištų nesiimu vertinti, nes nevertinu to, ko nežinau.

Svarbu kitkas: matome, kad buksuoja institucija, kuri turi turėti didelį svorį valstybėje. Tai gal reikia paieškoti ir kandidatūros, kuri turi autoritetą, ir ne tik tarp prokurorų, bet ir visuomenėje. Kitas klausimas, ar tokie žmonės sutiks kandidatuoti.  Bet vis tiek reikia ieškoti tokio žmogaus.

 

 

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...