2010 Liepos 24

Nėštumas

Nėščiųjų kursai – kiek madinga, kiek naudinga?

veidas.lt

"Veido" archyvas

Ta, kuri bent kartelį skubėjo pasitikti naujos gyvybės, puikiai žino – kuo pilvelis didesnis, tuo kylančių klausimų daugiau. “Nejaugi jau prasidėjo, ar mokėsiu stumti, kaip sumažinti gimdymo skausmą?” – dažna sunerimsta. Ar gali ji atsakymus į daugybę klausimų rasti vienoje vietoje – nėštukių kursuose?

Pasak vienų mamyčių – nieko naujo, nei parašyta knygose ar visagaliame internete, jokiuose kursuose ji neišgirs. Kitas atgraso mokestis, trečios neranda laiko. Juolab kad visada šalia bus medikas, kuris padės ir patars, ką ir kaip daryti. Tad kam tie kursai reikalingi?

Savos šalies kraštovaizdis…

Tiesa, šiandien informacijos apie nėštumą ir gimdymą yra išties labai daug – tik spėk viską susirankioti ir perskaityti. Tačiau turbūt pastebėjote, kad ši informacija yra pateikiama labai bendrai. Todėl ne mažiau, o gal netgi labiau svarbu mokėti ją pritaikyti sau ar bent jau savo šaliai. Didžioji dauguma knygų būna išverstos – taigi, parengtos pagal kitų kraštų nėštumo ir gimdymo praktiką. Pavyzdžiui, kone kiekviename būsimos mamytės vadovėlyje patariama susidaryti individualų gimdymo planą. Tačiau Lietuvoje gana dažna jį susidariusi gimdyvė nusivilia – į jos norus (ne užgaidas ir ne kaprizus) ligoninėje atsižvelgiama nebent tik iš dalies. Kursuose moteriai plačiau paaiškinama situacija, padedama apsispręsti. Pvz., pasaulyje, jei nėštumas yra be patologijos, o mažylis gimdymo takais keliauja galvyte į priekį, galima gimdyti ne tik gulint, bet ir tupint. Jei to užsinori lietuvė, mes primename niuansą, jog tam reikia turėti stiprias kojas… Kitose šalyse nemažas dėmesys skiriamas ir moters kūno fiziniam pasirengimui, pavyzdžiui, siūloma mankštinti šlaunų ar net tarpvietės raumenis, kad šlaunys būtų tvirtesnės, o tarpvietė – elastingesnė. Tuo tarpu Lietuvoje medikai to populiarinti nėra linkę. Apsvarstoma ir tai, ar moteriai, kuri iki gimdymo niekada nesportavo, verta pradėti tą daryti besilaukiant.

Atsakymų paieškos

Dar vienas knygų trūkumas – kol jos iš spaustuvės patenka į mūsų rankas, kartais praeina daugiau nei metai. O tai reiškia, kad prieš jus – ne pati šviežiausia informacija. Tuomet vertingiau atsiversti žurnalą. Tik bėda ta, kad jame nebūtinai visada bus parašyta tai, kas yra svarbu ir įdomu jums, o paklausti nebus ko. Žinoma, galite parašyti žurnalo redakcijai, tačiau atsakymą surasite nebent kitame žurnalo numeryje, t.y. po mėnesio.

Jums pasisekė, jei jūs lankotės pas nuostabų gydytoją ginekologą, kuris ne tik rūpestingai jus prižiūrės, bet dar ir ras laiko atsakyti į visus jums iškilusius klausimus. Tačiau jei toks gydytojas – tik svajonė? Tiesa, kone kiekviena nėštukė turi daugybę ją supančių patarėjų – neseniai pagimdžiusių draugių, tetų, kaimynių. Kiek žmonių, tiek patirčių. Tačiau kelios iš šių patarėjų turi medicininį išsilavinimą? Taigi, ir atsakymai į iškilusius klausimus gali būti tik patariamojo pobūdžio. O štai nėščiųjų kursus ar pamokėles veda specialistai – gydytojai ginekologai, gydytojai anesteziologai, akušerės, psichologai. Todėl galite būti tikri – atsakymai bus ne tik “šviežiausi”, bet ir profesionalūs.

Ko niekur neperskaitysi

Nėščiųjų kursuose  paprastai visų pirma išdėstoma teorinė dalis – kokie pokyčiai vyksta nėštukės organizme, kas yra gimdymas, kokie jo pranašai, kaip jis vyksta ir kaip prižiūrėti mažylį jam gimus. Daugelis dalykų ne tik “sausai” išdėstomi, bet ir parodoma vaizdinė medžiaga, ne plačiai visuomenei, o mokymo tikslais sukurti filmukai. Mokymo programos kartais padeda poroms apsispręsti, ar vyras tikrai dalyvaus gimdyme, ir jei dalyvaus, tai iki kurio momento. Jei jis vis tik nuspręstų priešingai nei jums norėtųsi, nes kaimynės ar draugės vyras juk dalyvavo, nesisielokite ir neverskite jo to daryti – tai tikrai nereiškia, kad vyras jūsų ar jūsų mažylio nemyli.

Jokioje knygoje ar žurnale nebus taip vaizdžiai paaiškinta ir parodyta, kaip reikia taisyklingai kvėpuoti prasidėjus sąrėmiui, kad jis būtų kiek įmanoma mažiau skausmingas, kaip pailsėti tarp sąrėmių, kaip stangintis. Nėščiųjų kursuose ar pamokėlėse parodoma ir kuri jūsų kūno dalis – krūtinės ląsta ar pilvas turi dalyvauti konkrečiuose procesuose. O vyrai supažindinami su stebuklinguoju tašku, kiekvienam asmeniškai parodoma, kaip jį spausti, kad nors kiek prisidėtų prie moters kančių palengvinimo. Patarimai, išgirsti dar nejaučiant baimės ir skausmo, daug geriau įsimenami.

Pasirodo, jau yra nėščiųjų kursų, kuriuose keletai dienų duodama lėlė manekenas, kuris ir verkia, ir juokiasi kaip tikras vaikas. Tik, deja, labai retai būsimieji tėveliai nori išbandyti save prieš tikrąją tėvystę, nes bijo aplinkinių reakcijos.

Kartu ar atskirai

Nėščiųjų pamokėles specialistai rekomenduoja lankyti kartu su partneriu, nors to daryti tikrai neprivaloma. Tačiau jeigu kalbama apie pokyčius būsimos mamytės organizme, būsimajam tėtukui bus naudinga sužinoti, kad dėl pasikeitusio partnerės elgesio kalti ne kas kita, o hormonai. Beje, kalbant apie kūdikėlio priežiūrą, užduodant klausimus pirmuoju smuiku griežia ne kas kita, o vyrai.

Ir dar – prasidėjus gimdymui, kai sukausto skausmas, būna, kad būsima mamytė pamiršta, ką girdėjo mokyklėlėje, tad būsimasis tėtukas gali priminti ir padėti.

Mokami ar nemokami?

Nėščiųjų pamokėles galima rasti kiekviename mieste, tiesa, mažesniuose miesteliuose pasirinkimas dažniausias yra vienas iš vieno. Tuo tarpu didmiesčiuose gyvenančios būsimos mamytės yra privilegijuotos ir turi galimybę rinktis pagal savo poreikius, požiūrį ir net kainą. Kursus nėštukėms galima suskirstyti į dvi grupes – taip vadinamus “valdiškus”, vedamus poliklinikose, ir “privačius”. Tiek apie vienus, tiek apie kitus kursus viešoje erdvėje sklando pačių įvairiausių nuomonių ir atsiliepimų. Tačiau teigti, kad vieni geresni už kitus tikrai negalime. “Valdiškųjų” pagrindinis privalumas – jie yra nemokami, bet paprastai yra gerokai trumpesni, daugiau teorinio pobūdžio ir vyksta darbo metu.

Tuo tarpu “privatūs” neretai vyksta jaukesnėje aplinkoje, ne darbo metu ir derinama teorija su praktika. Tačiau pastarieji kursai ar pamokėlės yra mokami, o kiekvienų kursų kaina skiriasi. Ar brangesni yra geresni, vėlgi diskutuotina – viskas priklauso, ko jūs iš jų tikitės. Beje, yra kursų, kur pirmas kartas yra tarsi bandomasis, todėl jums nieko nekainuos – nepamirškite pasidomėti apie tai. Arba tiek pat kainuos, nesvarbu atvyksite su antrąja puse ar viena. O jums neatvykus į užsiėmimą, tas kartas niekur nedings – galėsite atvykti kitą kartą su kita grupe. Kai kurie kursai savo porų nepamiršta ir gimus vaikeliui – iškilus klausimams visada galima skambinti ar atvykti. Mokėti reikia tik tuomet, kai ne konsultuojama, o jau padedant medikams sprendžiama problema.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Rytis Rytis rašo:

    sign in

  2. Sandra Sandra rašo:

    Aš tiki už kursus. Pati lankiau ir labai džiaugiuosi dėl to http://www.avent.limedika.lt/nesciuju-kursai/nesciuju-kursai-vilniuje


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...