Energetika
Nebeveikiančios Ignalinos atominės elektrinės (AE) vadovybė su britų teisininkų iš “Taylor Wessing” pagalba jau kovo mėnesį tikisi pasiekti esminių susitarimų su Rusijos kapitalo Vokietijos įmone “Nukem Technologies”, atliekančia svarbius jėgainės uždarymo darbus.
Ignalinos AE šiuo metu intensyviai derasi su “Nukem” ir rangos sutarčių su šia įmone nutraukti neplanuoja.
Ignalinos AE generalinis direktorius Osvaldas Čiukšys spaudos konferencijoje antradienį sakė, kad būtų puiku sutarties pasikeitimus pasirašyti šiemet rudenį – rugsėjo-spalio mėnesiais.
“Esminio susitarimo sąlygų išdėstymas ant popieriaus – kovo mėnesį. Mes esame dėl to sutarę. Ir tikiuosi, kad gerai padirbėję teisininkai rugsėjį-spalį, būtų nuostabu jus pakviesti į pasirašymą tokio priedo, kuris nubrėžia brūkšnį ir mes tikimės, kad daugiau problemų neiškils “, – teigė jis.
“Taylor Wessing” partnerio teisininko Laurenco Cobbo (Lorenco Kobo) teigimu, sutartys su “Nukem Technologies” paruoštos nekokybiškai, pats rangovas neturi pakankamai išteklių, reikalingų prisiimtiems projektams įgyvendinti – sprendimus galinčių priimti žmonių pačioje Lietuvoje, projektuodamas pats privėlė klaidų, o Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas ginčuose palaiko ne Ignalinos AE, o “Nukem” pusę ir siūlo patenkinti “Nukem” finansines pretenzijas.
Anot britų teisininko, siekiama su “Nukem” pasirašytas rangos sutartis ne nutraukti, o pasiekti, kad projektai būtų įgyvendinti.
“Mūsų dėmesys yra sutelktas ne į sutarties nutraukimo galimybes”, – patvirtino L.Cobbas.
Anot Ignalinos AE vadovo, pati jėgainė kelia kartelę “Nukem” kaip griežtas ir reiklus užsakovas ir tik dėl tvirtos pozicijos pavyko vėluojančius ir mažiausiai 56 mln. litų nuostolių Ignalinos AE atnešusius projektus 2010-aisiais išjudinti iš “mirties taško”.
“Mes suinteresuoti tuo, kad projektai būtų įgyvendinti, siekiame tikrai ilgalaikių sprendimų, kaip tai padaryti”, – teigė O.Čiukšys.
Ignalinos AE vadovas patvirtino, kad “Nukem” vėl pateikė pretenzijų, tačiau jų dydžio neįvardijo. Jis teigė, kad “Nukem” neįvertino savo realių galimybių įgyvendinti projektus Ignalinoje.
“Mūsų geografinė padėtis jiems neleido, labai šaltos žiemos, kurių jie nesitikėjo. Reikia tik baltų meškų, kaip mes kartais juokaujame, kurios trukdo jų darbuotojams dirbti, tada jau būtų visiškai juokinga. Kartais paaiškinimai yra keisti”, – teigė O.Čiukšys.
“Taylor Wessing” teisininkai pažymi, kad juos kilusiame ginče neramina Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko (ERPB) požiūris.
“Atrodo, kad ši institucija, turinti rūpintis išlaidų kontrole ir efektyviu jų panaudojimu, laikosi nuomonės, kad IAE turėtų patenkinti “Nukem” pretenzijas, neatsižvelgiant į jų dydį ir pati rasti būdų pateisinti reikalaujamas sumas”, – antradienį pranešė “Taylor Wessing”.
Anot šios bendrovės, ERPB nepadėjo Ignalinos vadovybei kilusiame ginče. O.Čiukšys teigė, kad ERPB pozicija stebina, tačiau sutartis su banku yra ratifikuota Seime, todėl iniciatyvos dėl jos peržiūrėjimo turi imtis Vyriausybė su Energetikos ministerija.
“Kyla natūralus klausimas: jeigu tu kam nors advokatauji ir sakai, kad už tai tau niekas nieko nemoka, man kyla klausimas, o kodėl tu esi toks didelis altruistas? Šiuo atveju, tu turi ginti užsakovo interesą. Tau Europa skyrė administruoti pinigus, kad gintum uždaromos elektrinės interesus, užtikrintum, kad ji nedarytų klaidų. Ir staiga pasirodo, kad viskas kitaip, kad mes esame, deja, kitose barikadų pusėse kartais”, – sakė Ignalinos AE generalinis direktorius.
Jis patvirtino, kad motyvuodama sudėtinga finansine situacija “Nukem Technologies” prašo sumokėti už beveik atliktus darbus, tačiau jėgainė lėšas perves tik tuomet, kuomet darbai bus užbaigti.
Derybos su “Nukem Technologies” atstovais antradienį vyksta Vilniuje. O.Čiukšio teigimu, dabar jėgainės ginklas yra viešumas, todėl nebuvo atsižvelgta į “Nukem” ir ERPB siūlymus spaudos konferencijos nerengti. Pasak jėgainės vadovo, “Nukem” ir banko atstovai siūlė vengti ir aštrių išsireiškimų.
“Nukem Technologies” stato panaudoto branduolinio kuro saugyklą (B1), taip pat Ignalinos AE kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksą (B2/3/4).
Ignalinos atominės elektrinės uždarymas gali kainuoti apie 10 mlrd. litų.