Šiuo metu, susikaupus itin dideliam medicininių atliekų kiekiui, paskelbta ekstremali padėtis. Kada išspręsime šį klausimą, dar neaišku.
„Respublika“ praneša, kad „Nuo birželio 10 d. medicinos atliekos pradėtos deginti UAV „Senovė“ deginimo įrenginyje, nors bendrovė neturi reikiamo leidimo. Jo galiojimas baigėsi kovo pradžioje, o išduoti naujo „Senovė“ neprašė. Atliekų deginimui šalia gausiai gyvenamo Lazdynų mikrorajono jau ne vienus metus priešinasi vietos bendruomenė, teigdama, kad įmonės išmetami teršalai nuodija žmones. Dėl taršos „Senovė“ buvo ne kartą bausta ir aplinkosaugos institucijų.
Tačiau kitos alternatyvos nei vėl paleisti „Senovės“ deginimo įrangą nebuvo. Deginti susikaupusias medicinos atliekas bendrovei leista laikinai „iki alternatyvių šių atliekų tvarkymo priemonių atsiradimo“.
Sveikatos apsaugos ministerija (SMA), remdamasi nuo deginimo atnaujinimo kasdien atliekamais oro užterštumo tyrimais, tvirtina, kad gyvenamojoje aplinkoje išmatuotos anglies monoksido, azoto dioksido, sieros dioksido, fluoro vandenilio, chloro vandenilio, dulkių koncentracijos neviršija leistinų verčių.
SAM informavo, kad vakar į deginimo įmonę baigta išvežti viena didžiausių medicinos atliekų sankaupų iš Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų. Čia buvo sukaupta net 6,5 t infekuotų atliekų. Dalis jų laikytos netgi ligoninės koridoriuose, dėl to galėjo kilti užkrečiamųjų ligų protrūkio grėsmė.“
Dienraštyje teigiama, kad „vakar Ministrų kabinetas diskutavo apie galimas atliekų tvarkymo alternatyvas. Svarstytos trys galimybės: paleisti „Toksikos“ deginimo įrenginį Šiaulių rajone, vežti medicinos atliekas į Vokietiją arba padaryti nekenksmingas autoklavavimo įrenginyje.“
„Lietuvos rytas“ primena, kad „Toksikos” atliekų deginimo gamyklą Aukštrakiuose (Šiaulių r.) pastatė ta pati UAB „Senovė”.
Dienraštis teigia, kad „nors šis objektas turėjo būti baigtas dar pernai spalį, jo iki šiol nepatvirtino valstybinė komisija. Vyko tik keli bandomieji deginimai, o gegužės viduryje įrenginys buvo išjungtas.
Pasak bendrovės „Toksika” generalinio direktoriaus Ramūno Peciulevičiaus, vyksta teisiniai ginčai su rangovais dėl galimai projekto sąlygų neatitinkančių įrenginių. Esą jie sumontuoti pernelyg galingi ir eksploatavimas bus labai brangus.
Tokia padėtis itin naudinga „Senovei”, kurios krosnyse atliekas rengiamasi deginti ir toliau.”
„Aiškėja, kad Lietuva apskritai gali apsieiti be medicinos atliekų deginimo“, – teigia „Respublika“. Tačiau, kaip tvirtina dienraštis, čia jau stovi dvi deginimo įmonės, tik viena buvo sustabdyta, kita – oficialiai nepradėjusi veikti. O vien į Ūkio ministerijai priklausančią „Toksikos“ deginimo įmonės statybą buvo investuota daugiau nei 70 mln. litų ES ir valstybės lėšų.
Premjeras Andrius Kubilius žada aiškintis, ar Ūkio ministerija pakankamai gerai prižiūrėjo 72 mln. litų vertės atliekų deginimo gamyklos Šiaulių rajone statybą.
O stato ją, beje, ta pati UAB „Senovė“, Vilniuje savo deginimo gamyklą sustabdžiusi…”
Yra siūlymų medicinines atliekas gabenti į užsienį, tačiau valstybei tai per brangu. „Lietuvos ryte“ rašoma, kad „Vyriausybė bando sutaupyti žmonių sveikatos sąskaita ir žaidžia neaiškius žaidimus”, – įsitikinusi bendrovės „AV investicija” direktorė Rima Valentinavičienė. Ši bendrovė kad ir rytoj galėtų vežti infekuotas medicinines atliekas naikinti į užsienį.
Aplinkos ministerija jai davė leidimą išvežti iki 1900 tonų medicininių atliekų į Vokietiją ir iki 600 tonų – į Latviją. Tiesa, išvežti į užsienį bus galima tik naujai surenkamas atliekas.
„Vadinasi, valstybė neturi tiek pinigų, kad laikytųsi savo pačios nustatytų aplinkosaugos reikalavimų.
Gal tuomet atliekas išvis deginkime laukuose sukūrę laužus, nes bus dar pigiau?” – nelinksmai ironizavo bendrovės direktorė.”