Nesveikas maistas
Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai ką tik paskelbė juodąjį nesveiko maisto sąrašą. Paradoksalu, bet pirmoje vietoje atsidūrė saldūs sausieji pusryčiai (dribsniai), po jų eina žemesnes vietas užėmę gazuoti vaisvandeniai, konditerijos gaminiai, bulvių traškučiai, sūrio piršteliai, sūriosios lazdelės, taip pat greitai paruošiamas maistas.
Daugelį gali nustebinti tai, kad į juodąjį sąrašą įtraukti sausieji pusryčiai, mat gamintojai yra sukūrę labai gerą šių produktų reputaciją: esą jie pagaminti iš grūdų, turi daug ląstelienos ir maisto skaidulų, vitaminų, geležies ir kt. Visa tai nėra melas, bet yra ir kita – nutylėta pusė.
Paaiškėjo, kad siekiant išgauti sausųjų pusryčių pavidalą grūdų laukia ilgas perdirbimo procesas. Blogiausia, kad grūdai nėra pritaikyti ilgam mirkymui arba fermentavimui, todėl po šių procedūrų jie netenka maistinės vertės. Be to, kuo labiau perdirbti maisto produktai, tuo didesnis grūdų glikeminis indeksas, parodantis, kiek pavalgius kraujyje padaugėja gliukozės. Ir ne tik jos, bet ir blogojo cholesterolio, triglicerinų ir kt.
Po tyrimų paaiškėjo, kad sausuosiuose pusryčiuose gausu akrilamido – medžiagos, kuri susidaro, kai daug angliavandenių turintis maistas gaminamas esant aukštai temperatūrai, pavyzdžiui, kepant orkaitėje ar ant grotelių. “Manoma, kad tamsesniuose sausųjų pusryčių gabaliukuose akrilamido esama daugiau. O dideli jo kiekiai yra žalingi”, – perspėja “Veido” periodikos leidyklai priklausantį žurnalą “Mažylis” konsultavę ekspertai.