0-1 metukai
Ką tik gimusių vaikelių galvos forma yra neproporcinga ir tai yra normalu, nes gimdymo metu naujagimiui tenka pačiam prasiskinti sau kelią ir sugebėti pasipriešinti jį veikiančioms jėgoms. Dėl jų atsiranda tam tikri paviršiniai pažeidimai tų kūno dalių, kurios pirmos stumiamos gimdymo takais (dažniausiai galva). Besibraudama gimdymo takais galvytė patinsta ir pabrinksta ir net turi savo pavadinimą – priešgalvis, kuris po kelių dienų išnyksta.
Kai netaisyklingai guli
Galvytė gali tapti plokščia ir dėl to, jei mažylis daug guli toje pačioje padėtyje. Mažylio kaukolės kaulai dar nėra suaugę ir joje yra momenėlių, dėl kurių gana didelė vaiko galvytė gali šiek tiek susispausti ir pralįsti gimdymo takais.
Dėl jų kūdikio smegenys turi pakankamai vietos augti. Tačiau yra ir kita medalio pusė – dėl tokio kaukolės paslankumo, gulėdamas daug laiko vienoje padėtyje, mažylis gali nugulėti galvytę. Geriausiai tai matyti žiūrint į mažylio galvą iš viršaus. Plokščios pusės skruostikaulis atrodo labiau atsikišęs, o tos pusės ausytė – labiau atlėpusi.
Ką daryti
Galvytė suplokštėja, kai kūdikiai daugiausiai laiko praleidžia gulėdami ant nugaros. Beje, automobilių kėdutės prie to irgi prisideda! Nors padėtis ant nugarytės saugiausia miegoti, galima padaryti daug įvairių dalykų, kad galvytė netaptų plokščia.
Mažojo šalmas
Dažniausiai galvytės forma atgauna įprastą keičiant kūdikio padėtį. Tačiau jei po kelių mėnesių to padaryti nepavyko, gali padėti specialus šalmas. Jį švelniai uždėsite ir šis, nuolat spausdamas kaukolę, koreguos taisyklingą jos augimą. Koregavimas šalmu ar kitais prietaisais pats efektyviausias mažyliams nuo keturių iki šešių mėnesių amžiaus, jį nešioti reikia apie 12 savaičių. Tuo metu kaukolės kaulai yra paslankiausi, o smegenys auga greičiausiai. Priderinti prie vaiko galvytės šiuos prietaisus reikėtų kas vieną ar dvi savaites. Deja, Lietuvoje tokių šalmų dar nėra, bet jų galima parsivežti ar užsisakyti internetu iš užsienio.