Aplinkosauga
Marijampolės valdžia be prokurorų pagalbos negali paaiškinti, kodėl miesto pakraštyje tiksi ekologinė bomba, nors jai neutralizuoti dar prieš porą metų buvo skirta pinigų, rašo “Lietuvos žinios”.
Kiek savivaldybei pavaldžios bendrovės Marijampolės šilumos tinklų teritorijoje tebesaugoma naftos produktų atliekų, nežino niekas. Tačiau plika akimi matyti, kad nemažai. Čia stovi dešimtys net neuždengtų metalinių talpyklų su įvairiomis atliekomis. Dar daugiau netvarkos esama buvusiame naftos teršalų stoties pastate. Jame riogso keli apypilniai metaliniai konteineriai, ant grindų – ištisos teršalų balos. Juos per stogo plyšius prasiskverbiantis lietaus vanduo atskiedžia, per nesandarius vartus nuodingi upeliai teka į lauką ir patenka į gruntą. Tokie upeliukai vilnija ir iš greta pastato esančių konteinerių.
“Kiek galime, bandome tvarkytis, uždengiame tuos konteinerius, bet vėjas kaskart dangčius nuplėšia”, – dienraštį tikino Marijampolės šilumos tinklų direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Kubertavičius. Jis aiškino, kad naftos produktų atliekų pripildytos statinės yra bankrutuojančios bendrovės “Šulinys” turtas, tad ir liesti jo nevalia.
Bendrovei “Šulinys” buvo pavesta rūpintis įvairių naftos produktų utilizavimu, išnuomota nedidelė Marijampolės šilumos tinklų teritorijos dalis su buvusiu naftos teršalų stoties pastatu, tačiau veiklą ši bendrovė vykdė neilgai. Prieš teršalų išvežimą suskaičiuota, kad vien naftos ir vandens mišinio įvairiose talpyklose buvo apie 100 tonų, naftos produktais užteršto grunto – apie 142 tonas, kitokių užterštų kietųjų medžiagų – apie 48 tonas. Po atviru dangumi įrengtoje aikštelėje dar saugota 22 tonos natrio hidroksido.
2007 metų pabaigoje Aplinkos projektų valdymo agentūra pradėjo įgyvendinti su bendrove “Toksika” pasirašytą sutartį, pagal kurią ši įsipareigojo neutralizuoti beveik 300 tonų teršalų. Tačiau tuomet už 172 tūkst. litų buvo išvežta tik apie 200 tonų teršalų.
Marijampolės savivaldybės valdininkai, neseniai apžiūrėję užterštą teritoriją, stebėjosi, jog daug teršalų čia vis dar esama. “Ruošiamės kreiptis į prokuratūrą, kad ši išsiaiškintų, kiek iš tikrųjų teršalų buvo išvežta. Jie priklauso ne savivaldybei, neketiname jiems tvarkyti eikvoti vietos biudžeto pinigų”, – pareiškė Marijampolės meras Vidmantas Brazys.
Tokią savo poziciją savivaldybė netrukus perduos Aplinkos ministerijai, prieš keletą metų suradusiai lėšų užterštai teritorijai tvarkyti ir šiam darbui parinkusiai bendroves.
Visas atliekas reikia rūšiuoti teisingai. Kas penktas Lietuvos gyventojas nežino kaip teisingai rūšiuoti atliekas, kur ką priduoti, dažnai dėl to verčia viską į artimiausią griovį. Jeigu esate tas penktas tai info jums – motomanai.lt/uz_gamta