Gegužės 25 –26 d. Vilniuje, „Astorijos“ viešbutyje, vyko trečiasis „Laisvosios Rusijos“ forumas, į kurį suvažiavo apie Garį Kasparovą besitelkiantys opozicionieriai. Savaitė prieš šį renginį Trakų rajone vyko su Michailu Chodorkovskiu siejamos „Atvirosios Rusijos“ forumas. Taigi dvi Rusijos opozicijos frakcijos savo sambūriams kol kas mielai renkasi Lietuvą.
Arūnas BRAZAUSKAS
„Laisvosios Rusijos“ forumo (LRF) organizatoriai siekia formuoti intelektinę alternatyvą Vladimiro Putino režimui Rusijoje – idėjas ir projektus, prisidedančius prie naujos, europietiškos Rusijos kūrimo.
Pirmasis LRF įvyko 2016-ųjų kovą, antrasis – tų pat metų spalį. Šįkart buvo surengta per 10 sesijų, kuriose kalbėjo daugiau nei 40 žmonių. Tarp jų Garis Kasparovas, Andrejus Ilarionovas, Arkadijus Babčenka ir kt. Akredituota apie 300 dalyvių.
„Vis dėlto mes nesame dalis tos erdvės, kurią Kremlius visiškai kontroliuoja, – atidarydamas forumą kalbėjo jo steigėjas G.Kasparovas. – Akivaizdu, kad mes neturime tokių išteklių, kokių turi kitos opozicinės struktūros. Tačiau mes turime pranašumą – svarstome klausimus, kurie kitiems yra tabu. Mes nepriklausomi nuo vidaus konjunktūros.“
Portalui „Delfi“ jis sakė: „Tie, kurie Rusijoje užsiima opozicine veikla, turi iliuziją, kad rinkimų procesas, nors tai ir yra [režimo] mimikrija, reikalauja laikytis tam tikrų taisyklių ir nelįsti į vadinamąją draudžiamą teritoriją. O čia svarstome viską: Krymo, Rytų Ukrainos temas, apskritai imperialistinę politiką, kuri Rusijai užkerta kelią tapti normalia civilizuota valstybe.“
Oponuoja M.Chodorkovskiui
Rusijos leidinio „Nezavisimaja gazeta“ vertinimu, G.Kasparovo užuomina į opoziciją, turinčią išteklių, – akmenėlis į Michailo Chodorkovskio daržą. Kovo mėnesį G.Kasparovas stebėjosi M.Chodorkovskio straipsniu „The Wall Street Journal“, kuriame Donaldui Trumpui siūlyta pradėti dalykinį pokalbį su V.Putinu ir, kaip pasirodė G.Kasparovui, pripažinti Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją, taip pat įteisinti neutralų Ukrainos statusą – mainais už tai, kad V.Putinas atsisakytų valdžios.
Kadangi G.Kasparovo „Laisvoji Rusija“ politiškai nesutaria su M.Chodorkovskio „Atvirąja Rusija“, į LRF šįmet atvyko mažiau „Atvirosios Rusijos“ atstovų. Lietuva kol kas patogi ir vieniems, ir kitiems.
Savaitę prieš LRF gegužės 18–19 d. Trakų rajone ketvirtame Vilniaus Rusijos forume dalyvavo ir M.Chodorkovskis kartu su daugiau nei 100 pilietinės visuomenės atstovų, akademikų, politikų, žurnalistų iš Rusijos, Lietuvos ir kitų Vakarų valstybių. Vilniaus Rusijos forumas rengiamas Užsienio reikalų ministerijai bendradarbiaujant su Rytų Europos studijų centru ir Tarptautiniu rinkimų tyrimų centru nuo 2013 m.
M.Chodorkovskis tame renginyje pareiškė matąs tris Rusijos ateities scenarijus. Pirmasis – Vladimiras Putinas dalyvauja Rusijos prezidento rinkimuose kitąmet, tampa išrinktas ir pasitraukia 2024 m. ar šiek tiek anksčiau. Antrasis – jis nedalyvauja rinkimuose, tačiau iškelia įpėdinį. Trečiasis – V.Putinas lieka valdžioje iki gyvos galvos. Antrąjį variantą M.Chodorkovskis laiko optimaliu šaliai, tačiau, jo nuomone, opozicija turėtų veikti atsižvelgdama į pirmąjį scenarijų.
Komentuojantieji M.Chodorkovskio vizijas jau atkreipė dėmesį, kad jis mato Rusijos ateitį kaip Lenkijos 1989–1990 m. Sistemai atstovautų prezidentas (kaip Lenkijoje gen. Wojciechas Jaruzelskis), premjeras – opozicijai. Tuo panašumai baigiasi, nes M.Chodorkovskis nerekomenduoja opozicijai vienytis į kumštį – kad negąsdintų V.Putino režimo. Kritikai jau spėjo įvertinti M.Chodorkovskio planus kaip nerealius.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” arba pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-22-2017-m