2012 Lapkričio 15

Algirdas Juozaponis

Nežinantys ir neūkiški mokėjo daug – mokės dar daugiau?

veidas.lt


Pirmąjį 2013-ųjų rytą pabusime laisvi. Tą rytą kiekvienas namų ūkis, kaip ir kiekviena net pati mažiausia Lietuvos įmonė, įgis galimybę elektros energiją pirkti laisvoje rinkoje. Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai, savaime suprantama, didžiausią iki šiol rinkos atvėrimo etapą pasitiks pasirengę kovoti dėl kiekvieno kliento. Bet ar bus tam pasirengę vartotojai?
Elektros energijos rinkos liberalizavimas prasidėjo dar 2010 m., kai teisę elektros energiją pirkti laisvoje rinkoje gavo didžiausi šalies vartotojai, suvartojantys daugiausiai elektros energijos. Nuo to laiko, rinkai atsiveriant etapais, kiekvienais metais galimybė rinktis nepriklausomą elektros energijos tiekėją buvo suteikiama vis smulkesniems elektros energijos vartotojams, kaip savo nuosavybę turintiems mažesnės galios objektų.
Mūsų vertinimu, šiemet laisvoje rinkoje elektros energiją pirkti galėjo apie 17 tūkst. juridinių asmenų, bet šia teise pasinaudojo tik apie 60 proc., t. y. apytiksliai 10 tūkst. Galite klausti, kas iš to? Jei nepasirinkusiųjų nepriklausomo tiekėjo dar tiek daug, tai gal jiems tai tiesiog neapsimoka?
Pasitelkime skaičius. Nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusieji iki šiol elektros energiją perka iš garantinio tiekėjo, kurio nepriklausomų tiekėjų nepasirinkusiems, tačiau tokią teisę turėjusiems klientams taikoma kaina yra apie 20 proc. didesnė. Mūsų skaičiavimais, per mėnesį kiekvienas iš jų vidutiniškai praranda po 13 tūkst. litų, kuriuos sutaupo tie, kurie iškart nepabijojo laisvos rinkos ir pasidomėjo jos nauda.
Kaip rodo elektros vartotojų atsiliepimai, pagrindinė tokio neūkiškumo priežastis yra informacijos apie rinkos atsivėrimą ir viso to naudą stoka. Pripažinti tenka ir tai, kad ne visa informacija, pateikiama viešojoje erdvėje, būna tiksli. Pavyzdžiui, kalbant apie elektros energijos rinkos kainą dažnai turima galvoje jos didmeninė kaina biržoje, o ne mažmeninėje rinkoje, kartais painiojamos gamintojų, tiekėjų, perdavimo sistemos bei skirstymo tinklų operatorių sąvokos, o lyginant tiekėjus pagal pardavimo apimtis nėra atskiriamos prekybos dalys didmeninėje ir mažmeninėje rinkoje. Taigi bent kol kas tik įsivaizduoti galima, kiek mažai apie nuo Naujųjų metų atsiveriančias galimybes žino buitiniai vartotojai.
Tam, kad nuo 2013 m. pradžios netektų mokėti už elektros energiją brangiau, juridiniai asmenys jau dabar turėtų pradėti domėtis rinkos naujovėmis, rinkoje veikiančių tiekėjų patikimumu bei kreiptis į stipriausius tiekėjus dėl komercinių pasiūlymų kitiems metams. Sutartis reikėtų sudaryti iki gruodžio 10 d.
Na, o ką daryti buitiniams vartotojams? Pirmiausia svarbu pabrėžti, kad jiems laisva rinka – tai teisė, bet jokiu būdu ne prievolė. Nepasirinkusiems nepriklausomo elektros energijos tiekėjo gyventojams elektros energija ir toliau bus tiekiama Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyta visuomenine kaina. Taigi, jei tik sąskaitos už ankstesnius mėnesius bus apmokėtos, Naujųjų naktį lemputės virš šventinių stalų neišsijungs, o sveikinimai iš televizorių ekranų liesis netrukdomai. Kitas klausimas – kokia bus to kaina.
Šiandien galima prognozuoti, kad buitiniai vartotojai, turėdami teisę pasirinkti nepriklausomą tiekėją, nebus labai aktyvūs. Pirmiausia jie dar neturės pakankamai informacijos apie laisvą elektros energijos rinką, jos funkcionavimą ir suteikiamą naudą. Antra, dėl mažo suvartojamo elektros energijos kiekio buitiniams vartotojams taikomi tarifai neduos didžiulio taupymo efekto, todėl nepaskatins visuomeninio tiekėjo skubiai keisti į nepriklausomą. Na, bent jau tol, kol elektra nepabrangs (pirmasis scenarijus) arba svarbiau netaps tai, kokią ir kaip pagamintą elektrą perkame, o ne kokio dydžio sąskaitas gauname.
Kaip rodo užsienio šalių praktika, žmonės, propaguojantys aplinką tausojantį gyvenimo būdą, noriai renkasi nepriklausomus tiekėjus dėl galimybės pirkti žalią, iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintą elektros energiją ir netgi sutinka mokėti už ją daugiau. Šio scenarijaus tikimybė Lietuvoje mažesnė, tad buitinius vartotojus pasinaudoti teise rinktis tiekėją pagal savo individualius poreikius ir norus paskatins nebent žymūs pokyčiai sąskaitų eilutėse.

Įkarta
Galima prognozuoti, kad buitiniai vartotojai, turėdami teisę pasirinkti nepriklausomą tiekėją, nebus labai aktyvūs.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Algis Algis rašo:

    Prašau paaiškinti, kur reikia kreiptis dėl elektros energijos pirkimo iš nepriklausomų pardavėjų, kur apie tai galima sužinoti daugiau ir išsamiau?


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...