2011 Sausio 06

Politika

Nori įteisinti priemokas medikams

veidas.lt

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sako, kad korupciją sveikatos apsaugos srityje galima pažaboti įteisinant priemokas kai kuriems medikams.

“Sveikatos apsaugos srityje korupcija yra gana specifinė, nes kas penktas Lietuvos gyventojas per metus yra davęs kokią nors dovaną ar kyšį sveikatos sistemoje. Mano supratimu, būtina pasiekti, kad nei pacientas, nei gydytojas nesijaustų taip, kad smulkus kyšininkavimas yra normalu. Šiandien ir vienoje, ir kitoje pusėje toks jausmas vyrauja”, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė R.Šimašius.

Ministras žada siekti, kad per keletą metų duodančiųjų kyšius medikams sumažėtų perpus. Anot jo, korupciją šioje srityje padėtų išspręsti sisteminiai sprendimai, tarp jų – priemokų įteisinimas.

“Mano prielaida, nors detalių tyrimų ir nėra, – kad bendrosios praktikos srityje (…) žmonės mažiau linkę nešti kyšius. Tačiau kai nueina pas specialistus, kur mato eiles, persidirbusius specialistus, mato, kad resursų nepakankamai, mano, kad gydytojai negauna pakankamai, ir atitinkamai, gydytojai dažnai tą patį jaučia, taip sukuriama tinkama terpė korupcijai”, – kalbėjo ministras.

“Reikia padaryti, kad žmogus kaip ir bendrosios praktikos srityje jaustų, kad per mokesčių sistemą, sveikatos draudimą jis sumoka gydytojui, kad gydytojas tą pajustų adekvačiai, kai kuriais atvejais, manau, neįmanoma to pasiekti be atskirų priemokų įvedimo”, – teigė R.Šimašius.

Apie tai R.Šimašius sako diskutuojantis su sveikatos apsaugos ministru. Jis teigė negalintis detalizuoti, kokios priemokos galėtų būti įvestos – tai turėtų spręsti Sveikatos apsaugos ministerija.

R.Šimašius kaip pagrindines sritis, kuriose reikėtų kovoti su korupcija, taip pat nurodė įstatymų leidybą, viešuosius pirkimus, teritorijų planavimą ir statybų reglamentavimą, teisėsaugos bei verslo priežiūros sistemas.

Ministras sako kovą su korupcija šiose srityse kaip prioritetą nurodysiantis naujoje kovos su korupcija programoje. Anot jo, dabartinė programa orientuota į savęs pačios palaikymą, o ne į realų korupcijos pažabojimą.

“Sieksiu, kad požiūris naujoje (Kovos su korupcija – BNS) programoje būtų konceptualiai naujas ir orientuotas į realius rezultatus, kad tos bėdos, kurios yra dabartinėje programoje, išnyktų. Tai prioritetų trūkumas, su korupcija kovojama ne ten, kur ji pasireiškia, o apskritai. Tada rezultatas irgi išeina apskritas”, – teigė jis.

Anot R.Šimašiaus, viešųjų pirkimų srityje būtina plėsti centrinio pirkimo sistemą, panaikinti nuostatas, leidžiančias savivaldybėms be konkurso pirkti paslaugas iš “savų” įmonių, užtikrinti, kad nebūtų perkami labai brangūs abejotino reikalingumo daiktai ar produktai.

Statybų ir teritorijų planavimo srityje, pasak ministro, būtina užtikrinti didesnį sprendimų skaidrumą ir objektyvumą, panaikinti esantį beprasmišką reguliavimą.

Įstatymų leidybos srityje norima pasiekti, kad procesai turėtų vyktų skaidriai ir būtų išvengta viešųjų sprendimų pirkimo. Teismus ministras sakė sieksiantis iš “juodosios dėžės” paversti “akvariumu” bei siekti jų veiklos efektyvumo. Anot jo, pokyčiai turėtų būti pastebimi po 2-3 metų.

“Dabar teismų ir teisingumo sistema dažniau panaši į “juodąją dėžę”, kurią galima kai kuriais atvejais iššifruoti, kai įvyksta katastrofa, nors ir tai nevisais atvejais. Teisingumo sistema ir teismai turi būti panašesni į akvariumą, kur visi turi matyti iš šalies, kas jame darosi, ir sistema būtų nuolat prižiūrima ir valoma”, – sakė ministras.

R.Šimašius taip pat teigia, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), turinti daug informacijos apie korupciją, galėtų labiau padėti identifikuoti problematiškiausias sritis ir pasiūlyti sprendimo priemones.

“STT galėtų būti labiau specifiška ir tikslesnė pateikdama situacijos analizę ir tam tikrus sprendimus”, – sakė jis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...