Tarptautinis M.K.Čiurlionio muzikos festivalis
Renata BALTRUŠAITYTĖ
Tarptautinis M.K.Čiurlionio muzikos festivalis liepos 8-ąją prasideda Palangoje. Liepos 17-ąją jo muzikinę estafetę perims jau kitas festivalis – Lietuvos muzikų rėmimo fondo kartu su Druskininkų savivaldybe organizuojama „Druskininkų vasara su M.K.Čiurlioniu“.
„Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrybos puoselėjimas bei sklaida – tai visų pirma atsidavusių entuziastų nuopelnas“, – liudija vienintelis iš jo proanūkių muziko dalią pasirinkęs Rokas Zubovas.
Jis stebisi, kad valstybinės institucijos metų metais neranda lėšų viso M.K.Čiurlionio laiškų rinkinio leidybai, nors nuo ankstesnio panašaus leidinio pasirodymo prabėgo jau daugiau kaip pusė amžiaus. Pasak R.Zubovo, M.K.Čiurlionio memorialinio muziejaus Druskininkuose būklė, nepaisant muziejininkų pastangų, jau darosi apverktina, o ir pagrindiniame Nacionalinio Čiurlionio dailės muziejaus pastate Kaune remonto niekaip nesugebama užbaigti.
Pagrindinis veikėjas – fortepijonas
Užtat M.K.Čiurlionio vardą kiekvieną vasarą primena Palangoje ir Druskininkuose rengiami muzikos festivaliai. Štai ir šią vasarą atrieda čiurlioniška banga, iš pradžių perliejanti pajūrį, o vėliau atsiridenanti iki tolimiausio jam lietuviškos panemunės kampelio.
Prof. Vytautas Landsbergis Palangoje pristato išskirtinai vien šio kompozitoriaus kūrinių programas, kurios iki šiol visada būdavo skirtingos.
Ketvirtasis tarptautinis M.K.Čiurlionio muzikos festivalis Palangoje tradiciniu jaunųjų talentų maratonu prasidės jau kitą savaitgalį. O ir šiaip savo beužsimezgančias tradicijas jaunas festivalis stengiasi kruopščiai puoselėti: atlikėjus bei kūrinius klausytojams ir toliau pristatys prof. Veronika Vitaitė, kiekvieną koncertą trumpu pasirodymu pradės jaunas pajūrio krašto atlikėjas, visose programose, nepaisant atlikėjų tautybės, pageidaujamas bent vienas M.K.Čiurlionio kūrinys, o prof. Vytautas Landsbergis Palangoje pristato išskirtinai vien šio kompozitoriaus kūrinių programas, kurios iki šiol visada būdavo skirtingos.
„Ką V.Landsbergis pasirinks šįmet – ir mes nežinome. Tačiau profesorius atmintinai groja visus M.K.Čiurlionio fortepijoninius kūrinius, tad intriga šiuo atveju pasiteisina. Praktiškai visi lietuvių pianistai atlieka šio kompozitoriaus muziką, tačiau retam pavyksta joje atrasti tokių gilių unikalių įžvalgų, kaip V.Landsbergiui“, – liudija festivalio organizatorė pianistė Aleksandra Žvirblytė.
Štai ir šįmet Palangoje savo koncertą surengs populiarus akordeonininkas Martynas Levickis su styginių kvartetu „SinChronic“.
Tiesa, vienas festivalio bruožas vis dėlto nebuvo paverstas tradicija: nors pirmąją vasarą jis vadintas fortepijoninės muzikos festivaliu, vėliau vis drąsiau įsileisdavo įvairesnės instrumentų sudėties programas. Štai ir šįmet Palangoje savo koncertą surengs populiarus akordeonininkas Martynas Levickis su styginių kvartetu „SinChronic“, pateiksiantys neįprastas klasikinių kūrinių interpretacijas.
Tačiau pagrindiniu M.K.Čiurlionio festivalio veikėju išliks fortepijonas. Palangoje savo pasirodymą šįmet surengs Petras Geniušas, iš Danijos atvyks jaunosios kartos pianistas Gustavas Piekutas, o iš Čekijos – šeimyninis fortepijoninis Janos ir Fillipo Subbotinų duetas „Duo Eleganza“. Pati A.Žvirblytė akompanuos vokalistei Vilijai Kuprevičienei – talentingam sopranui, šįmet Varšuvoje konkurse „Master Competition“ laimėjusiam „Grand Prix“.
Sostinėje sunkiau išsikovoti dėmesį
M.K.Čiurlionio muzikos festivalio programa rudenį prasitęs sostinėje, Valdovų rūmuose. Nuo spalio 20 d. čia koncertuos vienas žymiausių šalies fortepijoninių duetų – Rūta Rikterė ir Zbignevas Ibelgauptas, taip pat pianistė Dina Joffe su smuikininku Michaelu Vaimanu. Laukia ir improvizacinis džiazo projektas darbiniu pavadinimu „Kosminis Čiurlionis“, kuriame lietuvių klasiko muzikos motyvus savaip interpretuos Olegas Molokojedovas, Petras Vyšniauskas ir A.Žvirblytė. V.Landsbergio vietą, skambindamas M.K.Čiurlionio fortepijoninius ciklus, Vilniuje užims pianistas Jurgis Karnavičius, lietuvių išeivių koncertų ciklą pratęs JAV gyvenantis pianistas Edvinas Minkštimas. O festivalio uždarymui šįmet bus kviečiamas žymus prancūzų pianistas Eugenas Indjicas.
Koncertais išlepintame Vilniuje pritraukti klausytojų festivaliui sekasi sunkiau nei Palangoje, kur poilsiaujantys inteligentai neturi didelio pasirinkimo.
„Atrinkdami užsienio atlikėjus prisimename keletą savo tikslų. Pirmasis – pristatyti lietuvių auditorijai jai nežinomus arba seniai regėtus garsius atlikėjus. Tarkim, D.Joffe čia paskutinįkart viešėjo gal prieš ketvirtį amžiaus, E.Indjicas Lietuvoje irgi retas svečias. Kitas tikslas – pristatyti buvusius M.K.Čiurlionio pianistų konkurso laureatus. Neblogą karjerą už Atlanto sau susikūręs E.Minkštimas šiame konkurse irgi buvo laimėjęs pirmą vietą“, – pasakoja A.Žvirblytė.
Organizatorė neslepia, kad koncertais išlepintame Vilniuje pritraukti klausytojų festivaliui sekasi sunkiau nei Palangoje, kur poilsiaujantys inteligentai neturi didelio pasirinkimo, todėl mielai vakarus leidžia klasikinės muzikos „glėbyje“. Tiesa, jų būrys paprastai nebūna toks gausus, kad užpildytų naująją Kurhauzo salę, todėl daugiau festivalio koncertų šįmet suplanuota mažesnėje ir jaukesnėje, labiau nuo popsinio kurorto triukšmo nutolusioje Gintaro muziejaus erdvėje.
„Festivalio skrajutes Palangoje dalijančios savanorės, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentės, jau pernai sutiko poilsiautojų, kurie teigė savo atostogų laiką derinantys prie mūsų koncertų ciklo. Vilniuje mes dar kol kas savo koncertus deriname taip, kad neįsiterptume į kitų rudenį vykstančių klasikinės muzikos renginių grafikus“, – teigia A.Žvirblytė.
Visą straipsnį ir savaitraščio “Veidas” numerį rasite ČIA
Čiurlionis klasika amžina, reikės kada paskaityt straipsnių apie jį kaip asmenybę. Klasika visada liks klasika. Gera muzika https://www.websforum.eu/forum/forum/muzika-2/ tai atgaiva sielai – pasileidi kažką darydamas tai gaunasi kaip meditacija