3 klausimai
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkui Dainorui Bradauskui
VEIDAS: Ar sieksite aktyviau kovoti su šešėline ekonomika? Kokias priemones pasitelksite?
D.B.: Nuo šešėlinės ekonomikos kenčia ne tik kiekvienas šalies gyventojas, bet pirmiausia sąžiningai veiklą vykdantis verslas, kuriam sunku konkuruoti su mokesčių nemokančiomis įmonėmis. Todėl VMI, siekdama padėti verslui sąžiningai konkuruoti ir užtikrinti pajamų patekimą į biudžetą, jau nuo gegužės mėnesio pradeda pridėtinės vertės mokesčio – PVM sąskaitų-faktūrų registro projektą. Mokesčių mokėtojai, kurių veiklos rodikliai Mokesčių inspekcijai kelia pagrįstų įtarimų dėl skaidrumo, gaus nurodymus kas mėnesį teikti PVM sąskaitų-faktūrų registrinius duomenis.
Gaunami duomenų masyvai, duomenų „sukryžminimas“ (angl. „cross-cheking“) leis VMI kone realiuoju laiku stebėti rizikingų mokesčių mokėtojų sandorius, kontroliuoti, kad mokesčiai už juos patektų į biudžetą, kad įmonės nesusimažintų mokėtino PVM, prisidengdamos realiai neįvykusiais pirkimais, o įmonių savininkai nesipirktų už įmonių lėšas mašinų, jachtų ir lėktuvų, nesumokėdami mokesčių. Šis projektas labai pasiteisino kaimyninėje Estijoje. Jau nuo kito mėnesio tokius duomenis VMI gaus iš 7 tūkst. rizikingų įmonių. Noriu pabrėžti, kad kiti verslo subjektai, kurių rodikliai kels įtarimų VMI, bet kada gali pakliūti į šį sąrašą ir VMI kone tiesiogiai pradės stebėti jų veiklą.
VMI taip pat kurs analitinį centrą, kuris modeliuos mokesčių mokėtojų elgseną, analizuos mokėtojų duomenis ir pagal tarptautinius susitarimus gaunamą informaciją, bus diegiamos išmaniosios technologijos ir, norėčiau akcentuoti, skiriamas didesnis dėmesys mokesčių mokėtojų švietimui, konsultavimui bei informavimui.
VEIDAS: Kokias problemas teks spręsti artimiausiu metu?
D.B.: Pavadinčiau ne problemomis, o iššūkiais. Darbai, laukiantys VMI šiais metais: institucija privalo parengti informacines sistemas nuo 2016 m. veikti pagal SEPA (bendros mokėjimų eurais erdvės – „Veido“ past.) reglamentą, kuris keis mokėjimo taisykles, standartizuos mokėjimo formatus, perduodamus duomenis. Taip pat turi būti užtikrinta teisinga VMI mokesčių fondo apskaita ir efektyvus Mokesčių apskaitos informacinės sistemos veikimas. Ne ką mažiau svarbus VMI darbas turėtų būti darbuotojų kompetencijų stiprinimas, mokymai, naujų profesionalių specialistų paieška.
VEIDAS: Esate sakęs, kad VMI norite matyti kaip moderniausią viešojo sektoriaus įstaigą Lietuvoje. Kokiais būdais to sieksite?
D.B.: Mano vizija VMI susideda iš aiškių konsultacijų ir tikslios bei suprantamos personalinės informacijos mokesčių mokėtojams; stabiliai veikiančių ir patogių e. paslaugų; proporcingos mokesčių mokėtojų vietinės ir tarptautinė kontrolės; patikimos mokesčių mokėtojų veiklos ir tarptautinių duomenų analizės, padėsiančios efektyviau administruoti mokesčius; profesionalios pagalbos įstatymų leidėjams bei glaudaus bendradarbiavimo su Finansų ministerija ir kitais partneriais dėl išmaniųjų technologijų diegimo ir maksimaliai efektyvaus resursų panaudojimo.