2014 Gruodžio 22

Nuo žąsiuko iki kalėdinės žąsies

veidas.lt

Emilijos ir Algirdo Bielinių gyvenime žąsys gagena dvi dešimtis metų, ir tai galbūt jau visam laikui…

 

Pirmosios žąsys buvo Italijos veislės. „Nusipirkom 200 žąsiukų. Užauginę apie 80 pasilikom veislei, kitas išpardavėm. Kai paukščių kainos stipriai krito, išpardavėm visas žąsis. Jei neapsimoka, tai kam auginti“, – atvirai svarsto ūkininkas.

Dėl to paties jie atsisakė auginti ir avis. O gyvenimas susiklostė taip, kad žąsys vėl grįždavo ir gagendavo po sodybą.

Augino ir Lietuvos vištines žąsis

 

Ilgą laiką ūkininkai augino ir puoselėjo vietines Lietuvos vištines žąsis. Prisidėti prie šių paukščių, kurie priklauso šalies nacionaliniam genofondui, auginimo įkalbėjo Gyvulininkystės instituto mokslininkai. „Buvome jauni ir, nepaisant to, kad tuo metu žąsų auginimas buvo nuostolingas, negalėjome atsisakyti, nes tai nacionalinis turtas, kurį, mūsų nuomone, privalu išsaugoti ateities kartoms“, – prisimena ūkininkas.

Jie laikydavo apie 150 Lietuvos vištinių žąsų tėvinį pulką ir priklausomai nuo metų pardavimui išaugindavo tai 300, tai net keliais šimtais daugiau žąsų. Ūkininko teigimu, pajamos iš žąsų pagausėja tik artėjant Kalėdoms. Ne kartą Bieliniams kilo mintis vietines vištines žąsis, kurios iki reikiamo svorio (4–4,5 kg) užauga per 60–70 dienų, išparduoti, nes parama vietinių veislių augintojams menka, o pelno kurį laiką nebuvo jokio.

Nors žąsys gali lesti tik žolę, kai prasideda kiaušinių dėjimo laikotarpis, joms reikia geresnių lesalų. Vištinės žąsys padeda po 20–25 kiaušinius. Žąsis apsimoka laikyti ne ilgiau kaip penkerius metus, nes vėliau kiaušinius jos jau deda prastai.

Tėvinio pulko pakaitai ir pardavimui Bieliniai žąsiukus perindavo kitų paukščių augintojų inkubatoriuose. Žąsiukas išsirita po keturių savaičių. Bieliniai ir patys yra turėję inkubatorių. „Ir naktimis tekdavo nemiegoti, nes bijodavome, kad nedingtų elektra ir kiaušiniai neužšaltų“, – prisimena ūkininkas.

Jau keleri metai Bieliniai neaugina ir lietuviškų vištinių žąsų. Priežastis? Jų svoris yra mažesnis nei kitų veislių, tad, suprantama, mažiau ir apsimoka jas auginti. Be to, reikia turėti didelį tėvinį žąsų pulką, norint išsaugoti jų išskirtines savybes.

Bieliniai auginti žąsų neatsisakė, tik dabar pasirinko kitą veislę ir žąsyčius ne perina, o perka. Šiemet užaugino 600 žąsų. Jas išperka nuolatiniai klientai. Kaina šiemet kaip ir visada bus apie 20 Lt. Pasiteirauju, ar tikrai yra veislių, kurioms nereikia vandens telkinio. Ūkininkas sako, jog žąsys gali augti ir be pasiplaukiojimo, bet norint, kad mėsa būtų skanesnė, kokybiškesnė, vandens sportas – ne pro šalį. Šeimos ūkis – keturi žmonės viską ir apžiūri. Kartu su tėvais ūkyje dirba ir dvynės dukros Lina bei Jurgita. Jos baigė Žemės ūkio akademiją. Dabar turi naują pomėgį – augina šunis.

Pagrindinis šeimos pragyvenimo šaltinis – pakaitinių vištaičių auginimas, o kalbant paprasčiau – kai nusiperki mažus viščiukus, augini juos du tris mėnesius ir parduodi. Bieliniai šiais metais išaugino 30 tūkst. tokių vištaičių.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-49-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...