Darbas
“Lietuvoje esu įgijusi psichologės specialybę, tačiau pagal ją nesusirandu darbo. Mat, paradoksas, dauguma Lietuvos darbdavių nesutinka įdarbinti, nes neturiu pakankamai darbo patirties. Nutariau mėginti darbą susirasti Anglijoje, tačiau ar mano įgytas išsilavinimas bus pripažintas, ar reikės iš naujo studijuoti Anglijoje?” – klausia Vilma B. iš Panevėžio.
Taip jau yra, kad kiekvienas darbdavys jaučiasi drąsiau, kai įdarbindamas tinkamą kandidatą gauna ir pažįstamos aukštosios institucijos jam išduotą išsilavinimą patvirtinantį pažymėjimą ar diplomą. Tačiau šiandien turint galimybę laisvai judėti ir po Europos Sąjungą, ir po kitus kontinentus, asmuo gali pateikti įvairiausių pažymėjimų bei diplomų, dėl kurių susigaudyti gana sudėtinga.
Laisvė dirbti pagal norą
Laisvas asmenų ir paslaugų judėjimas yra esminis ES principas. Ir viena Sąjungos piliečiams teikiamų privilegijų yra laisvė dirbti savarankiškai arba įsidarbinti ne tik toje valstybėje narėje, kurioje buvo įgyta profesinė kvalifikacija. Štai todėl Europos lygmeniu yra įdiegta diplomų ir profesinės kvalifikacijos pripažinimą palengvinanti sistema, padedanti asmenims užsiimti norima veikla.
Kadangi Vilma planuoja vykti į Angliją, jai bus taikomi ES teisės aktai, kurie yra taikomi visiems valstybės narės piliečiams, įskaitant ir užsiimančius laisvomis profesijomis, pageidaujantiems savarankiškai arba pagal darbo sutartį užsiimti reglamentuojama profesija kitoje valstybėje narėje nei ta, kurioje jie įgijo savo profesinę kvalifikaciją. Sistema numato diplomų, pažymėjimų, mokslinių vardų ar baigtą profesinį mokymąsi bei įgytą kvalifikaciją įrodančių dokumentų rinkinių, t.y. dokumentų, suteikiančių teisę dirbti pagal įgytą profesiją kilmės šalyje, pripažinimą.
Du pripažinimo būdai
Pripažįstant turimą kvalifikaciją ES mastu naudojamos dvi pripažinimo sistemos:
Pavyzdžiui, pripažįstant įgytą psichologo kvalifikacinį laipsnį bus naudojama bendroji profesinės kvalifikacijos pripažinimo sistema. Jos tikslas – leisti kvalifikaciją vienoje valstybėje narėje turintiems asmenims, pageidaujantiems dirbti kitoje valstybėje narėje, gauti profesinės kvalifikacijos pripažinimą priimančioje dirbti šalyje, jeigu ši profesija joje yra reglamentuojama.
Profesinės kvalifikacijos pripažinimo sistema yra taikoma, jeigu:
Jeigu nei jūsų profesijos arba kvalifikacijos diplomo pripažinimas jūsų profesijos kilmės šalyje (t.y. Lietuvoje), nei profesinis rengimas, padedantis ją įgyti, nėra reglamentuojami, tokiu atveju kompetentinga įstaiga priimančioje šalyje gali pareikalauti, kad turėtumėte dvejų metų profesinę patirtį.
Jeigu negalite pateikti įrodymo apie dvejų metų profesinę patirtį arba jos apskritai neturite, kompetentinga institucija turi teisę jūsų pripažinimo prašymui ES teisėje nustatytų taisyklių netaikyti.
Tokiu atveju bus taikoma Anglijos nacionalinė teisė.
Kitu atveju, jei jūsų profesija nėra reglamentuojama Anglijoje, jūs galite darbintis į jūsų pageidaujamą darbo vietą tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir tos šalies piliečiai, ir iš jūsų negali reikalauti jokių papildomų dokumentų kvalifikacijai pripažinti. Dabar jūsų kvalifikacijos vertę nulems padėtis darbo rinkoje ir jos raida, o ne teisės normos.
Kada dirbti negalima
Gali būti, kad jūsų profesija priimančioje valstybėje narėje nereglamentuojama, bet laisvai užsiimti šia profesine veikla negalima. Tai gali būti taikoma ir, tarkim, psichologo kvalifikacijai, nes kai kurios valstybės gali numatyti papildomus reikalavimus, prieš suteikiant teisę verstis šia profesija.
Todėl planuojant vykti į kitą ES šalį įsidarbinti pagal įgytą specialybę siūloma kreiptis į atsakingą instituciją ir pasidomėti, ar jūsų konkrečiu atveju nebus taikomi šie papildomi teisiniai apribojimai, t.y. ar priimančioje valstybėje ši profesija yra reglamentuojama nacionaliniu mastu.
ES konkretaus automatiškai pripažįstamų diplomų sąrašo nėra. Pripažinimas priklauso nuo profesijos, kuria pagal turimą diplomą galima užsiimti priimančioje valstybėje narėje. Dėl profesinio pripažinimo reikia kreiptis į kompetentingą priimančios šalies įstaigą, kuri jūsų prašymą išnagrinės individualiai.
Kur pateikti prašymą
Nusprendus pradėti profesinę veiklą kitoje ES valstybėje, netolimoje ateityje bus galima prašymą dėl profesinės kvalifikacijos pripažinimo tiesiogiai pateikti kontaktiniame centre (kuris bus įsteigtas įdiegus vieno langelio principą). Jis numatytas ES direktyvoje dėl paslaugų vidaus rinkoje. Šiame centre galėsite atlikti visas procedūras ir formalumus, kurie būtini norint užsiimti savo profesine veikla priimančioje valstybėje narėje, ir pateikti prašymą dėl pripažinimo. Tokie kontaktiniai centrai valstybėse narėse pradėjo veikti nuo 2009 m. gruodžio 28 d. Šiuo metu jums tereikia susirasti tokį kontaktinį centrą Anglijoje.
Dėl išsamesnės nemokamos teisinės konsultacijos ES klausimais kreipkitės į Piliečių konsultavimo tarnybą: http://ec.europa.eu/citizensrights/