2011 Gegužės 04

Česlovas Iškauskas

Obama įveikė Osamą. O terorizmą?

veidas.lt

Osama bin Ladenas – vadinamas pirmuoju pasaulio teroristu – nesulaukė nei savo gimimo dienos, birželio 28-osios, kai jam būtų sukakę 54-ri, nei didžiausio savo išpuolio dešimtmečio, kai 2001-ųjų rugsėjo 11 d. buvo susprogdinti Niujorko dangoraižiai „broliai dvyniai“. Nors pasigirsta nedrąsių versijų, esą jis tikriausiai gyvas, tačiau JAV prezidento Baracko Obamos netikėtas naktinis pareiškimas nepalieka jokių abejonių: Talibano padalinio „Al Qaeda“ lyderis efemeriškasis barzdočius, kurį CŽV ir viso pasaulio antiteroristinė koalicija vaikėsi beveik 10 metų, išnyko kone tiesiogine šio žodžio prasme: kaip pranešė CNN, jo palaikai skubotai buvo palaidoti Arabijos jūroje…

Keistas tas Osamos bin Ladeno gyvenimo kelias. Jo tėvas Muhammedas buvo garsus ir turtingas žmogus islamo pasaulyje – išeivis iš prakutusių Jemeno valstiečių. Jis turėjo statybos kompaniją, dalyvavo atnaujinant šventuosius Mekos ir Medinos miestus, tiesiant kelius, tunelius, statant fermas, religijos ir mokslo centrus, bin Ladenų šeima buvo gerbiama ir Saudų dinastijos dvare. Po mokslų universitete Osama bin Ladenas 80-ųjų pradžioje atvyko į Pakistaną ir Afganistaną, daug keliavo po arabų pasaulį. Tuomet Sovietų Sąjungos kariuomenė kariavo prieš afganus, ir bin Ladenas susibičiuliavo su antivakarietiškai nusiteikusiu Islamo partijos vadovu G.Hekmatiyaru, nors kovai prieš sovietinį „ribotą kontingentą“ naudojosi JAV pinigais ir ginkluote. Kai 1989 metais sovietai pasitraukė iš Afganistano, bin Ladenas skelbė savo pergalę prieš okupantus. Paskyrus šaliai vadovauti Najibullah, būsimasis terorizmo vadas grįžo į Saudo Arabiją. Bet karališkieji rūmai palaikė Jungtines Valstijas, ypač karo Persijos įlankoje metais, ir Saudo režimas, neapsikentęs islamistų vienytojo kritikos, deportavo Osamą iš šalies. Tai tik paskatino bin Ladeną skubiems žygiams kurti radikalią smogiamąją grupuotę „Al Qaeda“ („Bazė“), kuri netrukus apėmė 50 pasaulio šalių ir neapsiribojo vien Talibano afganiškuoju pasipriešinimu.

Šiaip jau žodis “talib” farsi-persų kalboje reiškia “besimokantis”, “studentas”. Talibanas – tai besimokančio jaunimo judėjimas, sustiprėjęs 7-me dešimtmetyje, kai prosovietiniai Afganistano režimai išgujo iš šalies islamo dvasininkus, su kuriais į stovyklas Pakistane patraukė daug jaunimo. Iš pradžių pabėgėliai laikėsi revoliucinių pažiūrų, net šlovino marksizmą, tačiau, 10-čiai metų Afganistaną okupavus sovietinei kariuomenei, Talibanas ryžosi savo šalį išlaisvinti, kaip jis teigė, nuo prievartos, žudynių ir islamo išniekinimo.

Vos pasitraukus sovietinei kariuomenei, Afganistane kilo pilietinis karas. Jo sumaištyje talibai stiprėjo, kol 1996 m. rugsėjo 27 d. užėmė Kabulą, o prezidentą Najibullah pakorė. Beje, tuomet talibus aktyviai rėmė JAV, kurios kovojo dėl įtakos regione su tuometine Sovietų Sąjunga.

Vadovaudamiesi islamo dogmomis, kovodami su prorusiškais Kabulo režimais, vadinamieji „studentai“ sudarė gerą dirvą bujoti islamiškajam ekstremizmui. Netrukus čia rado prieglobstį ir O.bin Ladenas, finansavęs tiek talibus, tiek kitas radikalias islamo grupuotes.

Ir dar vienas šio judėjimo aspektas.

Jau 1300 metų musulmonų pasaulyje nesutaria šiitai ir sunitai. Pirmųjų daugiausiai yra Irane, o pastarųjų – Afganistane (pasaulyje sunitai sudaro apie 90 proc. musulmonų). Tačiau ši religinė kova pamažu įgavo grynai politinį, net teroristinį atspalvį. Siekiant ją nuslopinti islamo šalyse, šis konfliktas buvo nukreiptas prieš kitatikius, prieš Vakarus ir jų citadelę – Jungtines Valstijas, kurios, teisybės dėlei reikia pasakyti, vykdė ir iki šiol vykdo gana vienpusišką ir labai jau nediplomatišką politiką, pavyzdžiui, Izraelio, Libijos ar Sirijos atžvilgiu.

Bet klausimas kitas – ar nugrimzdus į užmarštį O.bin Ladeno aurai, mus užmirštas ir terorizmas? Apžvalgininkai vieningai perspėja: šiuolaikinis terorizmas jau mažai ką turi bendro su buvusiu savo lyderiu, jis susiskaldęs, jo pasaulinių centrų yra daugybė, ir JAV dabar reikia pasisaugoti „Al Qaedos“ keršto. Skandalingasis „WikiLeaks“ atskleidė Gvantanamo kalėjimo kalinių liudijimus, pagal kuriuos teroristai branduoliniu ginklu žada atkeršyti už O.bin Ladeno žūtį. Branduolinį užtaisą jie esą paslėpę kažkur Europoje…

Tad suprantama, su kokiu nerimu širdyje šių eilučių autorius susiruošė į pavasarinę kelionę po senąjį žemyną…

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...