JAV
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) savo metiniame pranešime “Apie padėtį Sąjungoje”, kuris bus skelbiamas antradienį, sieks įtvirtinti kompromisų kūrėjo įvaizdį ir pakartos savo įsipareigojimus uoliai rūpintis naujų darbo vietų kūrimu.
B.Obama savo pranešimą Atstovų Rūmuose pradės skaityti 21 val. vietos (trečiadienį 4 val. Lietuvos laiku). Ši kalba gali nulemti jo tolesnę politinę kovą su naujai sustiprėjusiais respublikonais, prasidedant 2012 metų prezidento rinkimų kampanijai.
Kasmetiniai pasirodymai, kurių metu prezidento kalbą neretai lydi atsistojusių įstatymų leidėjų plojimai, šalies vadovui suteikia retą progą savo politikos viziją tiesiogiai išdėstyti rinkėjams, nes tokioms pastangoms kelią neretai užkerta susipriešinusios žiniasklaidos atmosfera.
B.Obama kai kuriuos naujojo metinio pranešimo punktus išdėstė internete vaizdo pranešime, adresuotame prezidento politiniams šalininkams.
“Daugiausiai dėmesio ketinu skirti pastangoms užtikrinti, kad būtume konkurencingi, kurtume darbo vietas ne vien šiam kartui, bet ir tolimai ateičiai – tai bus pagrindinės (pranešimo) “Apie padėtį Sąjungoje”, – pareiškė prezidentas.
B.Obamai pastaruoju metu pavyko sumažinti respublikonų ambicijas po jų triumfo pernai lapkritį vykusiuose kadencijos vidurio rinkimuose, o dabar stengiasi užsitikrinti centristinių pažiūrų ir nepriklausomų rinkėjų palaikymą, kuris galėtų užtikrinti jo perrinkimą.
Šalį apėmus sunkiai ekonomikos krizei, prezidento populiarumo įvertinimai nusmuko iki kiek daugiau nei 50 proc., tačiau B.Obama tikisi sustiprinti savo pozicijas, ruošdamasis ateinančių metų rinkimų kampanijai.
B.Obama taip pat užmezgė iki šiol glaudžiausią ryšį su amerikiečiais, kai jo ryžtingas raginimas tramdyti aistras politikos arenoje padėjo pažaboti skandalą, beįsiplieskiantį po šaudymo Arizonoje.
Nors šalies ekonomikos atsigavimas spartėja, daugelis amerikiečių iki šiol sunkiai suduria galą su galu, o nedarbas siekia 9,4 procento. Šios problemos gali tapti prezidento politinių įsipareigojimų objektu.
“Darbo vietos bus centrinis jo kalbos akcentas, – sakė Vašingtone įsikūrusio Brookingso (Brukingso) instituto ekspertas Thomas Mannas (Tomas Manas). – (Obama) neturi jokios burtų lazdelės, tačiau jis kalbės apie daugelį priemonių, kurios, kaip jis tikisi, skatins ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą”.
Taip pat tikėtina, kad prezidentas atkreips dėmesį į milžinišką JAV biudžeto deficitą ir šalies įsiskolinimą, ruošdamasis būsimiems debatams dėl šių problemų respublikonų kontroliuojamuose Atstovų Rūmuose.
Jis taip pat stengsis pabrėžti, kad vykdo savo priešrinkiminius pažadus išvesti JAV karius iš Irako iki šių metų pabaigos, taip pat apginti istorinį sveikatos apsaugos sistemos reformų įstatymą nuo respublikonų pastangų jį atšaukti.
Tikėtina, kad B.Obama akcentuos svarbiausius savo užsienio politikos pasiekimus: pastangas suartėti su Kinija, pernai vykusią kelionę į Indiją ir su Pietų Korėja pasirašytą laisvosios prekybos sutartį, stengdamasis visa tai pateikti kaip įrodymą, jog jis yra sutelkęs dėmesį į nedarbo mažinimą ir eksporto skatinimą Jungtinėse Valstijose.
Jo pareiškimai bus sušvelninti abiem pagrindinėms partijoms adresuotais raginimais bendradarbiauti, pripažįstant demokratų pralaimėjimus per kadencijos vidurio rinkimus.
B.Obama neseniai vėl grįžo prie savotiškai partijų barjerus peržengiančios retorikos, kuri jam anksčiau padėjo siekiant prezidento posto.
“Priešais mus – dideli iššūkiai, tačiau esame pasiruošę juos atremti, kol esame kartu kaip tauta: respublikonai, demokratai, nepriklausomi (rinkėjai)”, – sakoma jo vaizdo pranešime.
Tikėtina, kad B.Obama rinkėjams taip pat demonstruos tam tikrą kuklumą dėl demokratų netekčių Atstovų Rūmuose ir susilpnėjusios daugumos Senate.
Jis galėtų pasisemti įkvėpimo iš savo pirmtako demokrato Billo Clintono (Bilo Klintono) 1995 metais perskaityto metinio pranešimo, kai respublikonai taip pat buvo perėmę kontrolę Kongrese po kadencijos vidurio rinkimų.
Tąsyk B.Clintonas sakė rinkėjams, jog išgirdo jų valią, tačiau priminė respublikonams apie savo paties mandatą, įgytą per ankstesnius prezidento rinkimus. Ši kalba tapo vienu iš veiksnių, padėjusių pagerinti pašlijusį politinį klimatą.
“Net jeigu dėl nieko daugiau nesusitartume šį vakarą, turime pripažinti, kad Amerikos žmonės 1992 ir 1994 metais iš tikrųjų balsavo už permainas”, – pabrėžė B.Clintonas.
B.Obama gali mėginti susitarti su respublikonais dėl švietimo reformos, prekybos arba mokesčių reformų, taip pat akcentuoti savo pastarąsias pastangas pataisyti pašlijusius santykius su didžiuoju verslu.
JAV Konstitucija įpareigoja prezidentus “kartas nuo karto” informuoti Kongresą apie padėtį šalyje.
Tačiau šie pranešimai dažniausiai menkai paveikia bendrą politikos klimatą: viešosios nuomonės tyrimų agentūros “Gallup” atlikta analizė rodo, kad po metinių pranešimų prezidentų populiarumo reitingai retai kada patrukdavo į viršų.