Laisvoji prekyba
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) šeštadienį ragino vystyti laisvąją prekybą tarp Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių, dalyvaudamas regioniniame viršūnių susitikime, kurį temdo nesutarimai tarp didžiausių ekonomikų.
Pasisakydamas už laisvosios prekybos sutartį tarp abiejose Ramiojo vandenyno pusėse esančių valstybių, B.Obama pareiškė, “kad Amerikos žmonių saugumas ir klestėjimas neatsiejamas nuo Azijos saugumo ir klestėjimo”.
JAV vadovas pridūrė, kad septynios iš 15 svarbiausių JAV prekybos partnerių yra Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forumo narės. Šios organizacijos, kuriai iš viso priklauso 21 šalis, atstovai šįkart susitiko Japonijos uostamiestyje Jokohamoje netoli Tokijo.
“Kiekvienas milijardas dolerių, kurį uždirbame iš eksporto, namuose išlaiko 5 000 darbo vietų”, – pabrėžė B.Obama, akivaizdžiai kreipdamasis į JAV rinkėjus, kurie skaudžiai nubaudė jo Demokratų partiją per kadencijos vidurio rinkimus.
Pagrindinis APEC tikslas – liberalizuoti prekių srautus tarp šio regiono šalių, tačiau Japonijoje vykstančiame forume vėl buvo juntama didelė įtampa dėl prekybos, ypač tarp Kinijos ir JAV, iškilusi anksčiau Pietų Korėjoje vykusiame Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime.
Abi didžiosios pasaulio ekonomikos kaltina viena dėl per didelio savo valiutų nuvertinimo, siekiant, kad jų prekės taptų labiau konkurencingos užsienyje. Be to, Pekinas atmetė Vašingtono pasiūlymą imtis priemonių, kad sumažėtų milžiniškas Kinijos eksporto perviršis, palyginus su importu ir vidaus vartojimu.
B.Obama dar kartą akcentavo šią temą, sakydamas, kad “šalys, turinčios didelius (eksporto) perviršius, turėtų mažinti nesveiką priklausomybę nuo eksporto ir imtis priemonių, skatinant vidaus vartojimą. Jokia šalis neturėtų manyti, jog jos kelias į klestėjimą yra tiesiog pagrįstas eksportu į Ameriką.”
Kinijos prezidentas Hu Jintao (Hu Dzintao) pažadėjo imtis laipsniškų valiutos reformų ir stengtis skatinti laisvą ir subalansuotą prekybą, tačiau taip pat sakė, jog kitos šalys neturėtų per daug prašyti iš besivystančių ekonomikų, tokių kaip Kinijos.
“Prašyti jų prisiimti atsakomybę ir įsipareigojimus, viršijančius jų galimybes ir išsivystymo stadiją, neatneš nieko gera tarptautiniam bendradarbiavimui ir pasaulio ekonomikos vystymuisi”, – Hu Jintao sakė Jokohamos verslo forumo dalyviams.
B.Obama pareiškė, kad Jungtinės Valstijos, kurios kitais metais organizuos APEC viršūnių susitikimą Havajuose, siekia vystyti Partnerystę abipus Ramiojo vandenyno (Trans-Pacific Partnership, TPP) – siūlomą laisvosios prekybos zoną, kuriai šiuo metu priklauso Brunėjus, Singapūras, Čilė ir Naujoji Zelandija.
Dėl prisijungimo prie šios zonos šiuo metu derasi JAV, Australija ir trys kitos šalys. Kitos šalys taip pat ketina prisidėti prie sutarties, kuri laikoma tarpine stotele į platesnę Ramiojo vandenyno regiono partnerystę.
JAV ir Kinija nesutaria dėl valiutų ir prekybos, o tarp šių ir kitų svarbių šalių išliekantys įsisenėję ginčai gali užtemdyti APEC forumą.
Konkrečiai neminėdamas komunistų vadovaujamos Kinijos, B.Obama pabrėžė, jog demokratija yra “veiksmingiausia pasauliui žinoma valdymo forma”.
“Visada bus tokia tiesa: kai lyderiai yra atsakingi savo žmonėms, labiau tikėtinas tų žmonių klestėjimas”, – sakė JAV vadovas.