2015 Kovo 19

Odontologijos inovacijų klasteryje brandinami inovatyvūs produktai ir paslaugos

veidas.lt

Naujovė. Dar palyginti neseniai klasterio sąvoka Lietuvoje buvo žinoma palyginti siauram specialistų ratui. Štai prieš penkerius šešerius metus vienos radijo stoties vedėjai, perskaitę skelbimą „Ieškomas klasterio fasilitatorius“, eteryje diskutavo, koks gi ir kam čia siūlomas darbas: abu pavadinimai viešojoje vartosenoje dar buvo nauji.

 

Pati klasterio sąvoka ilgą laiką egzistavo tik svarbiuose valstybės dokumentuose ir mokslininkų darbuose. Tačiau, patvirtinus 2007–2013 m. ES struktūrinių fondų paramos finansavimo schemas inovatyvių verslo klasterių projektams įgyvendinti, šiek tiek anksčiau prasidėjęs klasterių kūrimasis itin paspartėjo.

Klasterių fasilitatoriams Lietuvoje iš tiesų jau senokai yra kas veikti: ekonomiškai stipriausiuose miestuose Vilniuje, Klaipėdoje, Kaune, Alytuje, turinčiuose didžiausią koncentraciją įmonių ir dirbančių gyventojų, vienas po kito kūrėsi klasteriai, sparčiausiai – sveikatinimo ir kultūrinių industrijų, informacinių paslaugų, chemijos, maisto ir gėrimų pramonės sektoriuose.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra tinklalapyje ~klaster.lt~ šiuo metu Lietuvoje suskaičiuoja 46 klasterių iniciatyvas, iš jų maždaug ketvirtadalis klasterių susiformavę natūraliai, per ilgalaikį bendradarbiavimą. Prie tokių natūraliai susiformavusių klasterių, tarp kitų, priskiriamas Odontologijos inovacijų klasteris. Jo vadovė Renata Gilienė pasakojo, kad į klasterį susijungusios bendrovės ne tik  konkuruoja tarpusavyje, bet ir bendradarbiauja.

 

– Kokie motyvai konkuruojančias įmones paskatina vienytis ir bendradarbiauti? – paklausėme Odontologijos inovacijų klasterio vadovės R.Gilienės.

R.G.: Bendradarbiavimas su dauguma šių įmonių susiklostė nuo seno, nes įžvelgėme, kaip naudinga vieni kitiems padėti, drauge organizuoti renginius, pasimokyti vieni iš kitų ir taip visiems tobulėti, pirmiems gauti naujausių medžiagų, prekių. Kad būtume konkurencingi ne tik Lietuvos, bet ir užsienio rinkose, būtini inovatyvūs produktai, gydymo metodai. Tad 2009 m. susibūrėme į klasterį ir dabar galime nuveikti kur kas daugiau: veiklos sinergija augina visas įmones drauge.

Mūsų klasteris subūrė įvairių sektorių įmones: vienos prekiauja odontologiniais produktais ir įranga („Med Grupė“, „Med Grupės projektai“), kitos verčiasi odontologinės praktikos veikla (Vilniaus implantologijos centro klinika (VIC klinika), „I.R. Clinic“, Auristidos Gerliakienės stomatologijos gydykla, Senamiesčio stomatologijos klinika, Restauracinės odontologijos centras), trečios užsiima moksliniais tyrimais ir taikomąja veikla („Vilniaus mokslo grupė“), moksliniais tyrimais biomedicinos srityje (Inovatyvios medicinos centras), dar kitos – odontologų mokymo veikla („Praktinė odontologija“, Implantologijos ir ortognatinės chirurgijos studija).

Taip pat prie Odontologijos inovacijų klasterio prisijungė Implantologų asociacija bei dantų technikų laboratorija „Dens Opalus“.

Odontologus vienijančio klasterio nariai kartu atlieka mokslinius tyrimus, rengia konferencijas ir jose drauge dalyvauja, patys veda mokymus, skaito paskaitas, prekiauja odontologinėmis medžiagomis bei priemonėmis, pacientams teikia aukščiausio lygio odontologines paslaugas.

– Kokia tokio bendradarbiavimo nauda?

R.G.: Bendradarbiavimas padeda sumažinti išlaidas įgyjant žinių ar technologijų, sukuria daugiau mokymosi galimybių. Antai bendrovė „Praktinė odontologija“ viešbučio „Vanagupė“ konferencijų centre rengia kasmetes didelio susidomėjimo sulaukiančias konferencijas, kuriose pristatomi naujausi moksliniai tyrimai bei odontologijos naujovės.

Klasterio nariams dalyvavimas tokiuose renginiuose nemokamas. Renginio dalyvių kasmet daugėja, o tokie renginiai didina klasterio žinomumą. Tad bendradarbiaudamos įmonės sėkmingai naudojasi bendros rinkodaros, informacijos ir komunikacijos galimybėmis. Kita vertus, tobulėjame ir neformaliuose susibūrimuose, kai specialistai pasidalija su kolegomis naujienomis iš pasaulinių konferencijų.

– Ar žiniomis dalijatės tik savo klasterio ribose?

R.G.: Niekada neatsisakome pagelbėti ir specialistams bei įmonėms, nesančioms klasteryje, tačiau Odontologijos inovacijų klasterio nariai iš bendrų pasitarimų, susirinkimų gauna labai daug vertingų specializuotų žinių – ir gauna jų pirmieji.

Bendradarbiavimas – didžiulė klasterio stiprybė. Kiti gydytojai, klasterio nariai, visada gali tarpusavyje konsultuotis, nes dauguma gydytojų stažuojasi prestižinėse pasaulinėse konferencijose įvairiose užsienio šalyse ir ten vyksta ne tik mokytis, bet ir moko kitus, užsienio specialistus.

Kiekviena klasterio įmonė siekia pripažinimo, proveržio savo srityje. Štai VIC klinikos gydytojų odontologų komanda klinikinėje praktikoje taiko naujausius pasaulinio mokslo pasiekimus, atlieka mokslinius tyrimus, kurie geriausiems specialistams jau pelnė ir pasaulinį pripažinimą.

2012 m. VIC klinikos  gydytojai Algirdas Puišys, Tomas Linkevičius, Mindaugas Stacevičius, Eglė Vindašiūtė ir Natalja Verina dalyvavo kasmetinėje Europos osseointegracijos akademijos konferencijoje Kopenhagoje. Ši asociacija vienija geriausius žemyno implantologus, joje Lietuvos medikai pristatė savo mokslinius klinikinius tyrimus. Gydytojo A.Puišio mokslinis tyrimas buvo įvertintas pirmąja vieta, nurungdamas net šešis šimtus kitų pranešimų. Tyrimo tema – „Kraštinio kaulo stabilumas aplink dantų implantus pastorinus dantenas“.

Didžiausias pasiekimas – pernai rudenį iš Romoje vykusio tarptautinio EAO kongreso VIC klinikos gydytojas A.Puišys parsivežė Europos osseointegracijos akademijos sertifikatą, kuris įvertina ypatingus gydytojo gabumus ir aukštą kvalifikaciją implantologijos srityje. Tai vienintelis gydytojas Lietuvoje, turintis tokį sertifikatą.

– Klasteriui suteikta ES struktūrinių fondų parama. Kaip ją panaudojote?

R.G.: Džiaugiamės gavę paramą iš Ūkio ministerijos kuruojamos Lietuvos verslo paramos agentūros: įsigijome brangios įrangos, reikalingos moksliniams tyrimams. Moksliniai tyrimai, inovacijų ir naujų technologijų paieška bei kūrimas – viena svarbiausių klasterio veiklos krypčių. Mokslinių tyrimų centras puoselėja ambicingus planus per artimiausius penkerius metus odontologijos srityje atlikti net per 20 įvairių krypčių mokslinių tyrimų.

Tokie tyrimai specifiniai: jie gali trukti ir kelerius metus, be to, jie neretai susiję su tam tikra rizika. Juk dažnai nutinka, jog įpusėjus tyrimą paaiškėja, kad jis nebeaktualus arba jį pirmiau atliko kažkas kitas. Dėl to reikia užčiuopti išskirtines, siauras tyrimų sritis, rasti tai, kas šiuo metu itin aktualu. Įmonių bendradarbiavimas klasteryje padeda paskirstyti riziką ir mokslinių tyrimų bei taikomosios veiklos išlaidas.

 

 

Lietuvos medicinos klasterio (LITCARE) vykdomasis direktorius Gražvydas Morkus anksčiau pokalbyje su „Veidu“ yra pastebėjęs, kad populiarinti šalies medicinos paslaugas tiek Rytų, tiek Vakarų rinkose keblu dėl tam tikro nepasitikėjimo, kurį galima įveikti sertifikuojant paslaugas.

„Rytų valstybėse Lietuva prisimenama dėl kurortinių paslaugų, bet kyla abejonių: ką gi spėjote tokio išmokti, kas būtų geriau nei pas mus? Vakariečiai taip pat abejoja: ką gi ypatinga suspėjote pasiekti? Kad vakariečiams įrodytume, kokios kokybiškos mūsų medicinos paslaugos, labai svarbūs yra tarptautiniai, visame pasaulyje pripažinti sertifikatai. Tai itin brangi procedūra, tad medikai vis dar diskutuoja, ar pirmiau reikėtų sertifikuotis, ar iš pradžių įsitikinti, kad verta į tai investuoti. Manau, logiškiau būtų jau iš pradžių tuos sertifikatus turėti – bet diskusija dėl to dar tęsiasi“, – sakė klasterio vadovas.

R.Gilienė pastebi tendenciją: užsienio pacientų, įvertinusių aukštą Lietuvos specialistų darbo kokybę ir gerokai mažesnes paslaugų kainas, Lietuvos odontologijos praktika besiverčiančioms įmonėms „atvedė“ tarptautinis bendradarbiavimas klasterio lygmeniu.

Klasterio vadovės vertinimu, valstybės parama klasterių veiklai tikrai juntama: skiriamas finansavimas vykti į parodas, pristatyti įmonėms, išleisti specializuotiems leidiniams, rengti nuotolinėms konferencijoms su užsienio gydytojais, konsultuoti.

Odontologijos inovacijų klasterio artimiausiuose planuose – tarptautinė plėtra, partnerystė su užsienio įmonėmis. Augantis, bendradarbiaujantis klasteris – tai padidėju gydymo kokybė pacientams, tai didesnė apyvarta besiverčiantiesiems prekyba, tai idėjos moksliniams tyrimams, kurių metu rasti inovatyvūs sprendimai ir įžvalgos išsyk vėl diegiami į praktiką.

 

Rasa Vaitkevičienė

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...