Energetikos ministerija oficialiai patvirtino, kad Lietuvos Vyriausybė gavo dviejų potencialių strateginių investuotojų į naują atominę jėgainę pasiūlymus. Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, investuotoją tikimasi pasirinkti dar šią vasarą.
Pasiūlymus pateikė Japonijos ir JAV koncernas “Hitachi GE Nuclear Energy” ir JAV bendrovė “Westinghouse Electric Company”, rašoma pranešime spaudai.
“Gauti pasiūlymai iš tarptautinių, pripažintų branduolinės energetikos bendrovių yra ne tik svarbus žingsnis link Visagino AE statybos, bet taip pat ir patvirtinimas, kad visam Baltijos regionui aktualus projektas yra gerai parengtas”, – pranešime sakė energetikos ministras Arvydas Sekmokas.
Anot ministro, gautus dokumentus jo vadovaujama Koncesijos komisija vertins kartu su Visagino AE projekto regioninių partnerių – Estijos, Latvijos ir Lenkijos atstovais, vyks konsultacijos su Europos Komisija, dar šį mėnesį bendrovių atstovai partneriams tiesiogiai pristatys pasiūlymus.
“Įvertinus gautus dokumentus, dar šią vasarą planuojama atrinkti geriausią pasiūlymą pateikusį dalyvį. Toliau bus rengiama ir su juo derinama koncesijos sutartis”, – teigė A. Sekmokas.
Pasak pranešimo, susidomėjimą Visagino AE projektu taip pat išreiškė ir kitos kompanijos, turinčios patirtį branduolinės energetikos srityje. Tačiau jų Energetikos ministerija neįvardija.
Šių metų pradžioje A. Sekmokas pasirašė įsakymą, pagal kurį derybos turi būti baigtos vėliausiai iki liepos 13-osios. Tačiau tikėtina, kad iki to laiko jos nebus baigtos, todėl Seimo bus prašoma pratęsti terminą.
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė neseniai pareiškė nenorinti, kad pritraukiant strateginį investuotoją Visagino atominės elektrinės statybai pasikartotų Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos pardavimo JAV kompanijai “Williams” istorija 1999 metais. Sandoris buvo vertinamas kaip ypač nepalankus Lietuvai, nes valstybė iš jo negavo pinigų, o tik didelius įsipareigojimus, kurių dalis dar galioja iki 2025 metų.
Tikimasi, kad Lietuva kartu su Latvija, Estija ir Lenkija iki 2020 metų pastatys naują atominę elektrinę šalia Ignalinos elektrinės, kurios paskutinis veikęs reaktorius buvo uždarytas 2009 metų pabaigoje. Vyriausybė tikisi, kad jėgainės statyba prasidės 2014 metais, 2020 metais ji jau galėtų gaminti elektrą.
Lietuvai pernai nepavyko išrinkti strateginio investuotojo statyti naują atominę elektrinę, lapkričio pabaigoje pasitraukus pasiūlymą pateiksusiai Pietrų Korėjos bendrovei “Kepco”.