2013 Kovo 22

Organizmo valymo nauda – placebo sukeltas poveikis

veidas.lt


Nusprendusiems išsivalyti organizmą gydytojai primena, kad valyti galima automobilį, batus, net sąžinę, tačiau žarnyno ar kepenų jokie aparatai neišvalys.

Daugybė žmonių kiekvieną pavasarį nusprendžia pasitikti sulieknėję, atjaunėję ir energingesni, tad griebiasi įvairių dietų, o kad efektas būtų greitesnis, susivilioja alternatyviosios medicinos atstovų propaguojamu organizmo valymu. Štai natūralios medicinos centruose žmonės įtikinėjami, kad nei antsvorio atsikratyti, nei ligų išsigydyti nepavyks, kol per specialią procedūrą, leidžiant į žarnyną šiltą vandenį, nebus išplauti šlakai, toksinai ir kitos organizmą nuodijančios medžiagos. Bandant įtikinti šios procedūros nauda, net vaizdžiai parodoma, kaip atliekant žarnyno valymą iš žmogaus organizmo išplaunami ne tik šlakai, bet ir kirminai. Taip pat pasakojama, esą daugelis žmonių negali atsispirti saldumynams, nes jų organizme yra apsigyvenusi kirminų kolonija, kuri ir reikalauja skanėstų.
Dar vienas itin populiarus būdas, kaip skelbia jo reklama, kuriuo iš organizmo išvalomi toksinai, virusai, bakterijos, grybeliai, sunkieji metalai, konservantai, yra jonų terapijos aparato „Biodetox“ naudojimas. Atliekant procedūrą šiuo aparatu reikia palaikyti kojas specialioje vandens vonelėje, ir per pėdas iš organizmo neva ištraukiami visi nuodai. Tad pagerėja medžiagų apykaita, atkuriama deguonies apytaka, atjaunėja oda, pagerėja savijauta. Negana to, vanduo nusidažo tam tikra spalva, taip parodydamas, kuo ir koks organas yra užterštas.
Įdomiausia, kad tokie aparatai, kainuojantys 1,5–2 tūkst. Lt, ne tik platinami per interneto parduotuves, bet ir naudojami įvairiuose SPA centruose, grožio salonuose, net Druskininkų bei Birštono sanatorijose.
Įsigyti galima ir detoksikacinių padų pleistrų, kurie taip pat skirti toksinams iš organizmo ištraukti, arba arbatų, kainuojančių daugiau nei 100 Lt.
Taigi kokio efekto galima sulaukti pamirkius kojas specialioje vonelėje ar išplovus žarnyną vandeniu?

Plaunamas ne organizmas, bet piniginė

„Vidurinėje mokykloje visiems dėstomas biologijos kursas, tačiau didžioji dalis visuomenės labai mažai supranta apie žmogaus organizmą. Daugeliui atrodo, kad jį kaip automobilį galima prišiukšlinti, o paskui išvalyti. Medicinoje net nėra tokios sąvokos, kaip organizmo, žarnyno ar kepenų valymas“, – pabrėžia LSMU Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. Limas Kupčinskas.
„Tokiais dalykais gali patikėti tik žmonės, kurie nesuvokia net elementariausių dalykų apie šalinimo procesus, vykstančius organizme“, – antrina Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytoja klinikinė toksikologė Gabija Dragelytė. Ir primena, kad visus nuodus (šlakus, toksinus) iš organizmo pašalina inkstai bei kepenys. Šie organai tam ir skirti, kad nereikalingas organizmui medžiagas atskirtų ir kartu su šlapimu bei išmatomis pašalintų.
Gydytojos dietologės Editos Gavelienės žodžiais, turime protingai sukurtą organizmą, kuris pats atlieka šalinimo funkcijas, tad jokių papildomų, mechaninių procedūrų nereikia. Be to, pasak L.Kupčinsko, nėra mokslinių klinikinių tyrimų, kurie patvirtintų, kad bent vienas taikomas organizmo valymo būdas yra efektyvus.
Taigi sumokėjus 50 Lt už procedūrą „Biodetox“ aparatu ar 150 Lt už žarnyno valymą palengvėja piniginė, bet nuodų nesumažėja. Tiesa, šimtai žmonių, išbandžiusių šias procedūras, tikina, kad iškart pasijunta žvalesni, dešimtmečiu atjaunėję ir atsikrato ne vieno kilogramo.
„Tai placebo efektas. Tokios procedūros pas mus atliekamos jaukioje aplinkoje, dažnai taikomi ir netiesioginiai psichoterapiniai elementai, tad žmogus iš tiesų gali pasijusti geriau. Nors žarnyno valymas, vadinamas hidrokolonterapija, tėra paprasčiausia klizma. Vakarų Europos šalyse tokius valymus atlieka sanitarai šalia manikiūro ir pedikiūro kabinetų“, – teigia L.Kupčinskas.
Dietologės E.Gavelienės nuomone, žmogus po organizmo valymo pasijunta geriau tik todėl, kad skyrė dėmesio sau, – panašiai kaip po kosmetinės procedūros ar pasidarius manikiūrą. „Valytis organizmą tapo madinga, daug žmonių tiki, kad pajus efektą, tad tiek grožio salonai, tiek sanatorijos stengiasi pasiūlyti tokias paslaugas, kurios atitiktų klientų poreikius“, – kodėl net sanatorijose atliekamos moksliškai nepagrįstos procedūros, paaiškina E.Gavelienė.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-12-2 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...