2011 Kovo 20

Libija

Oro smūgių seriją prieš Libiją “koordinuoja” JAV

veidas.lt

Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir JAV oro smūgių seriją prieš Libiją “koordinuoja” JAV vadavietė Vokietijoje, šeštadienį pranešė vienas prancūzų pareigūnas.

“Tai daugiašalė operacija, kurią koordinuoja JAV pajėgų Europoje vadavietė, įsikūrusi Štutgarte, Vokietijoje”, – sakė pareigūnas, pageidavęs likti anonimu.

Amerikiečių vadavietė karinius veiksmus koordinuoja su prancūzų ir britų operacijų centrais, esančiais atitinkamai Lione ir Nortvude.

Pasak jo, dabar “strateginis” koordinavimo vaidmuo tenka Jungtinėms Valstijoms. “Šiuo metu mes kalbame apie koordinavimą”, – sakė jis.

Prie koalicijos karinės operacijos su 24 lėktuvais (“Mirage 2000-9″ ir F-16) dar prisidės Jungtiniai Arabų Emyratai ir Kataras, kuris skirs nuo keturių iki šešių orlaivių “Mirage 2000-5″.

Jis sakė, kad su karine misija virš Libijos daugiausia skraido prancūzų orlaiviai, taip pat “keli britų lėktuvai”, tarp jų “Tornados” ir “Eurofighter”.

Vėliau prie jų prisijungs JAV “nematomieji” bombonešiai B-2, sakė jis.

Kai nurodė aukšto rango JAV pareigūnas, per pirmąją karinės operacijos fazę JAV ir britų laivai ir povandeniniai laivai paleido daugiau kaip 110 kruizinių raketų “Tomahawk” į Libijos priešlėktuvinės gynybos objektus.

JAV viceadmirolas Billas Gortney (Bilas Gortnis) sakė, kad per pirmąją smūgių seriją buvo suduoti smūgiai “daugiau kaip 20-iai integruotų priešlėktuvinės gynybos sistemų ir kitiems sausumoje esantiems zenitiniams pajėgumams”.

JAV ir britų laivai ir povandeniniai laivai paleido daugiau kaip 110 kruizinių raketų “Tomahawk” į Libijos priešlėktuvinės gynybos objektus, šeštadienį pranešė aukšto rango JAV pareigūnas.

JAV viceadmirolas Billas Gortney (Bilas Gortnis) nurodė, kad “anksčiau šią popietę daugiau kaip 110 kruizinių raketų “Tomahawk”, paleistų iš JAV ir britų laivų ir povandeninių laivų, smogė daugiau kaip 20-iai integruotų priešlėktuvinės gynybos sistemų ir kitiems sausumoje esantiems zenitiniams pajėgumams”.

Pirmoji raketa buvo paleista 19 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku netrukus po to, kai oro smūgių seriją sudavė prancūzų karo lėktuvai, sakė B.Gortney.

“Tai pirmoji daugiafazės operacijos fazė”, kuria siekiama įgyvendinti Jungtinių Tautų (JT) rezoliuciją ir neleisti Libijos režimui naudoti jėgos “prieš savo žmones”, – sakė jis ir patvirtino, kad prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) nurodė pradėti “ribotus karinius veiksmus”.

Pridūręs, kad prie JAV karo laivų prisijungė vienas britų povandeninis laivas, jis atsisakė nurodyti, kokia bus tolesnė karinė operacijos fazė.

Jis taip pat pažymėjo, kad JAV lėktuvai neskraido virš Libijos ir kad atakuojamos Šiaurės Afrikos šalies teritorijoje nėra amerikiečių karių.

Į klausimą, ar JAV pasiųs naikintuvus į bombardavimo misijas Libijoje, admirolas neatsakė.

B.Gortney sakė, kad JAV ir koalicijos partneriai kol kas dar nesiekia užtikrinti neskraidymo zonos režimo, bet tik “rengia sąlygas pasiekti tai pakopai”.

“Mūsų misija dabar yra suformuoti mūšio erdvę taip, kad mūsų partneriai galėtų imtis iniciatyvos”, – sakė jis, leisdamas suprasti, kad amerikiečių vaidmuo yra pagalbinis.

B.Gortney pažymėjo, kad dauguma taikinių “yra pakrantėje ar netoli kranto, todėl jų sunaikinimas yra gyvybiškai svarbus užtikrinti neskraidymo zonos režimą, nes, kiek matėme režimo veiksmų ore,…jie daugiausia vyko šioje šalies dalyje”.

Tarp taikinių yra raketų “oras žemė” leidimo kompleksai, bet kol kas anksti sakyti, kiek veiksmingi buvo “Tomahawk” smūgiai, sakė jis.

“Kadangi jau naktis, praeis kiek laiko, kol turėsime pilną vaizdą, kaip pavyko šie smūgiai”, – sakė admirolas.

JAV operacija, kurios kodinis pavadinimas “Odyssey Dawn” (“Odisėjos aušra”) buvo pradėta vykdyti po to, kai prancūzų kariniai lėktuvai sudavė keturis oro smūgius ir sunaikino kelis M.Kadhafi pajėgų šarvuočius.

Šiuo metu du JAV karinių jūrų pajėgų eskadriniai minininkai ir trys povandeniniai laivai užima pozicijas Viduržemio jūroje netoli Libijos krantų. Visi šie laivai ginkluoti raketomis “Tomahawk”.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...