Seimo nariai
Seimas neleido patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narių “tvarkiečio” Petro Gražulio ir konservatoriaus Kazimiero Uokos dėl viešosios tvarkos pažeidimų per seksualinių mažumų eitynes.
Parlamentas antradienį priėmė rezoliucijas, kuriomis pareiškė nesutinkantis leisti baudžiamojon atsakomybėn traukti parlamentarų. Juos policija kaltino nepaklusus pareigūnų reikalavimams per renginį, kuriame protesuotojų buvo susirinkę kelis kartus daugiau nei pirmųjų Lietuvoje eitynių dalyvių.
Parlamentaras Petras Gražulis tvirtino dėl pasipriešinimo policijai per seksualinių mažumų eitynes nesigailintis, nes gynęs Konstitucijoje įtvirtintas vertybes.
“Žmogus, pasirinkęs gyvenimo būdą, atsako prieš save ir prieš Dievą, bet negalimo šito gyvenimo būdo, kuris griauna valstybės pamatus, propaguoti. Aš manau, ne esmė, kokiomis priemonėmis gynėme Konstitucijoje įtvirtintas vertybes, mes gynėme, kaip mūsų sąžinė sakė, ir aš asmeniškai nesigailiu”, – sakė P.Gražulis.
Savo elgesio sakė nesigailintis ir K.Uoka. “Savo elgesį mes pakartotume ir dabar, nes rėmėmės moralinėmis vertybėmis”, – sakė K.Uoka.
Konservatorius Kęstutis Masiulis sakė nepritaręs Vilniaus miesto savivaldybės sprendimui išduoti leidimą seksualinių mažumų eitynėms, tačiau dar labiau nepritariantis parlamentarų elgesiui, kuris, anot konservatoriaus, kaip tik davė priešingą efektą.
“Pritariu vertybėms, kurias jūs ginat, bet nepritariu veiksmams. Nepritariu netgi tam, kad savivaldybė išdavė leidimą, bet jei leidimas buvo išduotas, netinkamoms vertybėms reikėjo atsakyti tylos ir abejingumo siena. Bet ar rėksniams reikia pasireklamuoti, ar užvirė emocijos, buvo padarytas priešingas efektas”, – sakė K.Masiulis.
Pasak konservatoriaus, jei parlamentarai nebūtų sukėlę skandalo per eitynes, jos jau būtų pamirštos, tuo tarpu jų dėka jau kelis mėnesius jų atgarsiai eskaluojami viešoje erdvėje.
“Ar tikrai reikia šitokiais būdais plėsti tas idėjas? Aš nematau didesnių sąjungininkų toms vertybėms, kaip šiuos Seimo narius”, – sakė K.Masiulis.
Generalinis prokuroras Darius Valys dar vasarą kreipėsi į Seimą prašydamas duoti sutikimą patraukti baudžiamojon atsakomybėn parlamentarus P.Gražulį ir Kazimierą Uoką, dėl jų veiksmų per gėjų eitynes gegužės mėnesį Vilniuje.
Generalinio prokuroro prašymą apsvarsčiusi komisija nusprendė D.Valio prašymo netenkinti. Už rekomendaciją leisti minėtus Seimo narius patraukti baudžiamojon atsakomybėn balsavo 5 laikinosios komisijos nariai, prieš buvo 6 parlamentarai.
P.Gražuliui ir K.Uokai šių metų gegužę buvo surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolai už tai, kad jie pasipriešino policijos pareigūnams, einantiems jiems pavestas viešosios tvarkos saugojimo pareigas, perėjo policijos užtvarą, pažymėtą specialiąja juosta su užrašu “Stop policija”, ribojančią įvykio vietos perimetrą, nevykdė policijos pareigūnų teisėtų reikalavimų nepereiti šios užtvaros bei nutraukti neteisėtus veiksmus.
Už du iš trijų numatytų administracinių teisės pažeidimų padarymą be piniginės baudos taip pat numatytas ir administracinis areštas nuo 15 iki 30 parų.
Kadangi už minėtas veikas numatytas ir administracinis areštas, norėdamas nagrinėti Seimo narių bylą teismas turi gauti Seimo leidimą suvaržyti jų laisvę.
Pagal Seimo statutą, gavus generalinio prokuroro prašymą panaikinti Seimo narių teisinį imunitetą, parlamente sudaroma komisija, kuri teikia parlamentui rezoliucijos projektą, kuriuo siūlo Seimui patenkinti ar ne prokuratūros prašymą. Jeigu rezoliucijos projekte numatoma patenkinti generalinio prokuroro teikimą, ji gali būti priimta, kai už projektą balsuoja daugiau kaip pusė, t.y. ne mažiau kaip 71, visų Seimo narių.