Šiuo metu prekybos centruose, kosmetikos, buities reikmenų parduotuvėse ir net knygynuose galima įsigyti gatavų, nebrangių, bet garsių gamintojų vardus imituojančių akinių rėmelių su regėjimui koreguoti skirtais stiklais. Tačiau juos labiausiai pamėgo ne regėjimo sutrikimų turintys žmonės, o paaugliai, kurie perka tokius akinius tik norėdami būti madingi.
Specialistų teigimu, pirkti tokius akinius be recepto – labai rizikinga, nes tai gali rimtai pakenkti akims, net jei stiklai tik šiek tiek koreguoja matymą. “Net jei atsitiktų taip, kad dioptrijos atitiktų perkančiojo regėjimą, didžiausia rizika yra neindividualiai parinktas stiklų centrų aukštis. Jis toks pat svarbus kaip ir atstumas tarp vyzdžių. Jei šie rodikliai neatitinka, akys labai varginamos, o regėjimas silpsta”, – aiškina optikos salonų “Fielmann” klientų aptarnavimo vadovė Rasa Zinkevičienė.
Ji pati savo atžalai jokiu būdu neleistų nešioti tokių regėjimą gadinančių akinių ir neabejoja, kad atsakomybę už paauglių regėjimą šiuo atveju turi prisiimti ne vien akinių pardavėjai, bet ir jų tėvai.
Vis dėlto paisyti tėvų nuomonės nereikalauja jokie reglamentai, net jei kalbama ne tik apie akinius ar kitus aksesuarus, bet ir apie auskarų vėrimą ar net tatuiruotes.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai aiškina, kad jokiuose teisės aktuose nėra numatyta, kad auskarus ne tik į ausis, bet ir į antakius, nosį ar bambą veriantiems kosmetologams reikalingas to pageidaujančių nepilnamečių tėvų sutikimas. Taigi Lietuvoje vis daugėja atvejų, kai impulso pagautas paauglys įsiveria auskarus ar pasidaro tatuiruotę, o tėvai teturi vienintelę galimybę – vien tik papriekaištauti tatuiruočių darytojams ar auskarų vėrėjams dėl jų atsakomybės.