2016 Gegužės 06

Arūnas BRAZAUSKAS

Pabėgėliai – kitokia ES „pagalbos“ rūšis

veidas.lt

Arūnas BRAZAUSKAS

„Stabdysime pabėgėlių antplūdį“ – plakatai su terminatoriais iš Darbo partijos atkreipė piliečių ir ne vieno apžvalgininko dėmesį. Kur, kada ir kokiomis priemonėmis stabdys – ne tiek Darbo partijos, kiek žiūrovų fantazijos reikalas.

Viena vertus, ramiau, kad šventą atėjūnų stabdymo misiją perėmė rimti dėdės ir tetos. Nes atrodė, kad iš viso pasaulio į Lietuvą nusitaikę pabėgėliai kol kas rūpi vien paauglių ir pensininkų laisvalaikio organizatoriams iš asociacijos „Nacionalinis interesas“. Ši savo pridėtinę politinę vertę kuria rinkdama parašus. Bet jais politikos nepakeisi – ypač kada tautiečiai vangiai pasirašinėja.

Darbo partijos labui reikia pasakyti, kad jų terminatoriai ne vakar atsirado. Prieš du mėnesius būta pareiškimo, kad partija rengia politinį susitarimą dėl migracijos. Susitarimas išreikštų nepritarimą dabar vykdomai migracijos politikai bei „Europos Komisijos įgyvendinamai priverstinei pabėgėlių kvotų sistemai“.

Aišku tik viena, kad ir prieš rinkimus, ir po to kiekviena didesnė į Lietuvą atvykusių pabėgėlių grupė bus triukšmingai sutinkama.

Retorika panaši į Kovo 11-osios akto signatarų Rolando Paulausko ir Zigmo Vaišvilos šnekas. Tai, kad juodu, „Nacionalinis interesas“ ir Darbo partija nori apginti Lietuvą nuo pabėgėlių, nereiškia, jog visi išsiteks viename rinkimų sąraše. Atrodo, kad  paauglių ir pensininkų draugai liks su savo sąrašėliais, o Darbo partijos sąrašas vilios kaip filmo „Žvaigždžių karai“ plakatas.

Terminatorių šūkio narstymas (de­konst­ruk­­cija, kaip mėgsta sakyti literatūros kritikai) pra­sideda nuo elementaraus klausimo: ką tu stabdysi, jeigu čia niekas neplūsta?

Stabdyti reikia Turkiją, iš kurios plaukia pabėgėliai. ES tai ir bando daryti: sukirto su Turkija rankomis dėl to, kad jūrų maršrutai nebūtų vienpusiai. Dabar pabėgėliai plauks atgal, užtat lygiai tiek, kiek parplukdyta į Turkiją, bus įsileidžiama į ES prieš tai juos filtravus. Skaičius tas pats, bet asmenys nebūtinai tie patys. Turkija panaikino vizas ES piliečiams, ES panaikins vizas turkams. O dar kai kas priešinasi Turkijos narystei ES. Ji jau Europoje. Deal, kaip sako anglosaksai.

Kvotų priverstinumo klausimas itin delikatus. Pavyzdžiui, ES priverstinai dalija paramą – kiek „priklauso“, tiek ir duoda. Tačiau niekas neginčija paties dalybų principo, tiktai dažnai skundžiasi, kad per mažai.

Kvotomis kol kas daugiausia popieriuje pernai spalį paskirstyta 120 tūkst. pabėgėlių. Dėl to sutarė ES vidaus reikalų ministrai. Čekija, Slovakija ir Vengrija balsavo prieš. Pernai gruodį Slovakija ir Vengrija pateikė Europos teisingumo teismui ieškinius prieš ES. Jos nesutinka su priimtu paskirstymu kvotomis. Prancūzija pareiškė, kad dabartinėms kvotoms pritaria, tačiau priešinsis naujoms. Latvijos valdančioji koalicija sutarė nepritarti naujoms kvotoms.

Ką tu stabdysi, jeigu čia niekas neplūsta?

Kadangi iš tų 120 tūkst. pabėgėlių po ES šalis paskirstyta tik apie 1 tūkst. žmonių, Europos komisija (EK) rezga planus skirti baudas – po 250 tūkst. eurų už kiekvieną nepriimtą pabėgėlį. Jeigu Lietuva, kuri įsipareigojo priimti 1105 žmones, norėtų atsipirkti ir nieko neįsileisti, tai kainuotų 276,25 mln. eurų (keli žmonės jau priimti). Techniškai tai būtų nurėžta nuo ES pagalbos Lietuvai. Irgi deal.

Šitie EK kėslai gali kažkiek pagadinti rinkimų planus Darbo partijos terminatoriams, nes jie turės aiškiai atsakyti, ką darys: ar sieks, kad Lietuva kreiptųsi dėl kvotų į teismą kaip Vengrija ir Slovakija, ar reikalaus, kad šalis mokėtų baudas?

Aišku tik viena, kad ir prieš rinkimus, ir po to kiekviena didesnė į Lietuvą atvykusių pabėgėlių grupė bus triukšmingai sutinkama. Organizuojant renginius tada galės pasireikšti paauglių bei pensininkų globėjai iš „Na­cio­na­li­nio intereso“ – sakytume, tikri socialiniai dar­buotojai.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Arūnas BRAZAUSKAS:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...