2010 Kovo 29

Majonezas

Padažas, kurį vertina viso pasaulio gurmanai

veidas.lt

Šiandien šventinis stalas sunkiai įsivaizduojamas be majonezo. Ypač šis padažas neatskiriamas nuo Velykų valgių. Patiekalams iš kiaušinių majonezas suteikia visai kitokį skonį, o kepta žuvis ar virtas liežuvis be jo atrodo ne toks gardus.

Netyčia sumaišytas padažas

Dietologai vis pagrūmoja pirštu, kad per daug valgome majonezo, tačiau šio padažo skoniui labai sunku atsispirti. Daugelis šaltųjų užkandžių, mišrainių, padažų, užtepų neįsivaizduojami be majonezo ir jokio gardesnio pakaitalo kol kas nėra sukurta. Dar XVIII amžiuje netyčia suplaktas padažas užkariavo viso pasaulio virtuves.

Manoma, kad majonezą išrado Prancūzijos hercogo Rišeljė virėjas. Karo metu, kai rūmų virtuvėje buvo likę tik aliejaus, kiaušinių, acto ir druskos, gelbėdamas savo kailį jis sugalvojo visus šiuos produktus sumaišyti. Mat hercogui jau buvo įgrisę visą savaitę valgyti vienus kiaušinius.

Ko turtingas

Šiandien majonezas gaminamas iš maistinio augalinio aliejaus, kiaušinių, cukraus, valgomosios druskos. Jis gali būti pagardintas prieskoniais arba prieskoninėmis žolelėmis, daržovėmis arba jų sultimis, garstyčių milteliais.

Kadangi majonezas gaminamas augalinių aliejų pagrindu, jis turi daug augalinių riebalų, vitamino E, dėl jo sudėtyje esančių  kiaušinių trynių – daug mineralinių medžiagų, mikroelementų, lecitino, taip pat baltymų, angliavandenių, kurių yra apie 5–8 proc.

Rinkitės majonezą be konservantų

Nemažai gamintojų į majonezą deda įvairių maisto priedų: saldiklių, dažiklių, aromato bei skonio stipriklių, tirštiklių ir konservantų. Nors jų kiekis neviršija šalies higienos normų,  sveikatos visi šie nenatūralūs priedai tikrai neprideda. Tai viena  priežasčių, kodėl medikai ragina atsisakyti majonezo. Tačiau mūsų gamintojai jau ne vienus metus siūlo majonezą be konservantų ir dažiklių. Taip pat padažą, praturtintą natūraliais priedais, tokiais kaip medus, garstyčios. Toks majonezas ne tik sveikesnis, bet ir skanesnis.

  • Majonezas be konservantų. Tokį padažą drąsiai galima vadinti išskirtiniu produktu, nes jis gaminamas iš  aukščiausios kokybės žaliavų, visi komponentai kruopščiai atrinkti, o riebalai subalansuoti. Majonezas be konservantų yra švelnaus klasikinio skonio, tirštos kreminės konsistencijos, todėl puikiai tinka lengvoms salotoms, šaltiems užkandžiams, sumuštiniams ruošti.
  • Majonezas su medumi ir grūdėtomis garstyčiomis. Šis padažas taip pat gaminamas be konservantų. Tirštos kreminės konsistencijos, švelnaus medaus ir garstyčių skonio majonezas puikiai tinka sumuštiniams vietoj sviesto. Tai nepakeičiamas pagardas prie šaltos mėsos, vištienos patiekalų. O šiame majoneze marinuota mėsa ar vištiena greitai iškepa, gražiai apskrunda.

Ar tikrai riebesnis – skanesnis?

Priklausomai, nuo dedamų priedų, majonezas gali būti įvairių rūšių ar skonių. Taip pat majonezas gali būti įvairaus riebumo. Tai vienas iš kaloringiausių maisto produktų, nes jame yra daugiausia  riebalų. Valgomajame šaukšte neriebaus majonezo yra apie 80 kilokalorijų, 50 proc. riebumo – 150 kilokalorijų, 80 proc. riebumo – net 232 kilokalorijos. Jeigu nenorite, kad visos šitos kalorijos pasimatytų ant pilvuko, rinkitės kuo liesesnį majonezą. Jo skonis dėl to tikrai nebus prastesnis, o figūra nenukentės.

Be to, neriebus majonezas daug sveikesnis, nes į mažai riebalų turinčio majonezo sudėtį įeina krakmolas, celiuliozės gelis, sojų aliejus ar kitos sveikatai nepavojingos sudedamosios dalys.

Ne visiems tinka

Kadangi majonezas – riebus produktas, jame yra acto ir cholesterolio, nereikėtų labai daug šio padažo duoti mažiems vaikams, labai mažais kiekiais ir retai juo galima mėgautis ir sergantiesiems ateroskleroze, tulžies pūslės ir latakų akmenlige bei kitomis ligomis, dėl kurių cholesterolio kiekis kraujyje būna padidėjęs. Reikėtų majonezo vengti ir žmonėms, norintiems numesti svorio.

Kas per daug, tas nesveika

Sveikiems suaugusiems žmonėms mitybos specialistai taip pat nepataria majonezu piktnaudžiauti, t.y. nereikėtų juo gardinti visko iš eilės ir gausiai krauti į lėkštę. Tačiau jei majonezu saikingai gardinsite patiekalus, prie kurių jis geriausiai dera, žalos sveikatai šis gardus padažas nepridarys. Ne veltui prabangiausių pasaulio restoranų virėjai įvairius padažus ir salotų užpilus ruošia būtent su majonezu. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad salotoms užtenka nedidelio šaukštelio majonezo, ragaujant šį padažą su kitais patiekalais taip pat svarbiausia neprarasti saiko.

Kitoks majonezas

Prekybos centruose galima rasti ne tik įvairių rūšių mums įprasto majonezo, bet ir pikantiško bei gurmaniško skonio padažų.

  • “Aioli”. Šį padažą prancūzai vadina įprasto majonezo alternatyva. Jis gaminamas be kiaušinių, todėl tinka žmonėms, kurių kraujyje didelis cholesterolio kiekis. Pagamintas iš česnakų ir alyvų aliejaus (kartais įmaišoma garstyčių), šis padažas ypač populiarus Viduržemio jūros regione. Labiausiai tinka prie žuvies patiekalų, virtų daržovių ir kiaušinių.
  • “Tartare” padažas. Dar vadinamas totorišku padažu. Tai  majonezas su konservuotais agurkėliais ir svogūnais.
  • “Remoulade”. Tai prieskoninėmis žolelėmis ir daržovėmis pagardintas riebus majonezas. Dažniausiai gaminamas iš majonezo, garstyčių, konservuotų agurkėlių, kaparėlių, smulkintų petražolių, peletrūnų, ančiuvių tyrės.
Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...