Gintaras Sarafinas
Šios savaitės žurnale “Veidas” gana daug puslapių skirta švietimo temai. Tai natūralu, juk abiturientams egzaminų maratonas jau prasidėjo, o visai čia pat ir stojimas į aukštąsias mokyklas. Tik neaišku, kiek jaunuolių stos į Lietuvos, o kiek į užsienio šalių universitetus. Kadangi Švietimo ir mokslo ministerija tuo nesidomi ir apie tai neturi jokio supratimo, mūsų savaitraštis nusprendė atlikti tyrimą – apklausti tam tikrą, apibrėžtą kiekį mokyklų, gimnazijų abiturientų, kiek jų planuoja važiuoti studijuoti į užsienį.
Apibendrinus rezultatus paaiškėjo, kad ketinimų studijuoti užsienyje turi 22 proc. apklaustų dvyliktokų. Informacija palyginimui – pernai į užsienio aukštąsias mokyklas įstojo 17,9 proc. apklaustų gimnazijų abiturientų. Vadinasi, šiemet bent jau norinčiųjų esama daugiau.
Bet gal neverta taip plūsti į užsienį? Patys jaunuoliai tikina, kad verta, nes tai netgi pigiau ir kokybiškiau, be to, baigus užsienio universitetus su vakarietiškais diplomais lengviau gauti darbo, o ir atlyginimai siūlomi didesni.
Tiesa, “Veido” pašnekovai vis dėlto tvirtina, kad tokiuose samprotavimuose esama daug klaidingų mitų, nes didžioji dalis abiturientų įstoja tikrai ne į pačias geriausias Europos ir JAV aukštąsias mokyklas, o į žemesnio lygio nei vidutinės. Ekspertai tikina, kad Lietuvoje tikrai verta studijuoti bakalauro programas, o magistrantūros studijoms verta kelti sparnus į Vakarus.
Vis dėlto keturi penktadaliai šalies abiturientų rinksis studijas Lietuvos universitetuose ir kolegijose. Kaip tik jiems “Veide” pateikiamas antrasis straipsnis, tai yra šių metų universitetų reitingas. Jis atsakys į klausimą, kur geriausia studijuoti. Svarbu paminėti, kad reitingas iš tiesų profesionalus, nes mūsų žurnalas universitetus kartu su partneriais reitinguoja jau 14 metų. Ir šiemet aukštosios mokyklos vertinamos net pagal 70 skirtingų kriterijų, pradedant duomenimis apie tai, kiek kiekvieno universiteto absolventų varsto darbo biržos duris, baigiant pačių studentų nuomone apie skirtingus universitetus.
Šiuo universitetų reitingu mes labiausiai siekiame padėti abiturientams, na, iš dalies ir jų tėvams. Norime pagelbėti jaunuoliams geriau susigaudyti aukštojo mokslo sistemoje ir priimti teisingą sprendimą renkantis profesiją bei aukštąją mokyklą. Nes informacijos akivaizdžiai stinga. Juk būtų keista, jei abiturientai vieną svarbiausių savo gyvenimo sprendimų, kur studijuoti, priimtų vien pasižvalgę į universitetų ar kolegijų interneto svetaines, kuriose skelbiami aukštųjų mokyklų pasigyrimai. Niekur kitur išsamios ir objektyvios informacijos jie rasti negali.
Tuo tarpu “Veidas” pateikia maksimumą informacijos apie visus universitetus vienoje vietoje. Ir pateikia ne bendrybes, o labai konkrečius skaičius apie kiekvieną universitetinę aukštąją mokyklą. Visus šiuos duomenis jaunuoliai gali lyginti, matyti stipriąsias ir silpnąsias visų universitetų puses. Beje, visa ši informacija gauta ne iš vieno šaltinio, o iš kelių.