Naujausiame Europos Sąjungos (ES) fiskalinės sutarties variante numatoma, kad fiskalinės sutarties nepasirašiusios šalys negalės gauti finansinės paramos, rašo “EUobserver”.
“Pagalba vykdant naujas programas pagal Europos stabilumo mechanizmą (ESM) nuo 2013 m. kovo 1 d. bus suteikiama su sąlyga, kad suinteresuota susitariančioji šalis, laikydamasi šio straipsnio reikalavimų, ratifikuos sutartį”, – pabrėžiama sutarties juodraštyje.
Kaip praneša ELTA, minimame straipsnyje reikalaujama įstatymu, “geriausia konstituciniu”, įtvirtinti “subalansuoto biudžeto taisyklę”, pagal kurią metinis struktūrinis biudžeto deficitas negali būti didesnis nei 0,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Šios taisyklės galima nepaisyti tik “neįprasto ir nekontroliuojamo įvykio” ar “didelio ekonominio nuosmukio” atveju. Jeigu šalis nevykdys šios taisyklės, ji vienos iš kitų sutartį pasirašiusių šalių iniciatyva turės stoti prieš Europos Teisingumo Teismą.
Numatoma, kad visos Teisingumo Teismo šalims skirtos baudos turėtų būti pervedamos į ESM.
Naujausiame sutarties variante taip pat užsimenama apie baudų dydžius:
“Jeigu Teismas nustatys, kad suinteresuota susitariančioji šalis nevykdė jo sprendimo, jis gali skirti jai sumokėti vienkartinę, pagal aplinkybes tinkamą išmoką, kuri neviršys 0,1 proc. jos BVP”.
Sutartyje taip pat numatomos sąlygos euro zonai nepriklausančioms šalims, kurios nori dalyvauti bloko viršūnių susitikimuose. Praėjusią savaitę skelbtame sutarties juodraštyje buvo teigiama, kad euro zonai nepriklausančios šalys turėtų būti tik “informuojamos” apie reguliarių susitikimų rezultatus. Tačiau naujausiame sutarties variante numatoma, kad euro zonos viršūnių susitikimo pirmininkas gali pakviesti blokui nepriklausančias šalis dalyvauti susitikimuose, “norint aptarti konkrečius klausimus, susijusius su šios sutarties įgyvendinimu”.
Priduriama, kad Europos Parlamento prezidentas taip pat “gali būti pakviestas kalbėti” renginiuose, o viršūnių susitikimo pirmininkas po kiekvieno susitikimo turėtų pristatyti ataskaitą ES asamblėjai.
Sausio 30 dieną ES lyderiai susitiks aptarti galutinio naujosios sutarties teksto varianto, o kovą turėtų sutartį pasirašyti.