Japonija
Stichijos nuniokotoje Japonijos šiaurės rytinėje pakrantėje gyventojai pirmadienį pagerbė apie 25 tūkst. žmonių, žuvusių lygiai prieš mėnesį per galingą žemės drebėjimą ir cunamį, taip pat sukėlusius branduolinę krizę, kurios inžinieriai iki šiol neįstengia suvaldyti.
Tūkstančiai stichijos aukų iki šiol nerastos, cunamio pažeista atominė elektrinė tebeskleidžia radioaktyvius teršalus, o daugiau nei 150 tūkst. žmonių tebegyvena laikinose prieglaudose, todėl žmonės dar neturėjo laiko apmąstyti šios nelaimės, kuri Japonijoje yra didžiausia po Antrojo pasaulinio karo.
“Net praėjus mėnesiui tebeverkiu žiūrėdama žinias”, – sakė 19-metė gimnazistė Marina Seito. Kovo 11-ąją, kai prasidėjo 9 balų žemės drebėjimas, mergina dirbo viename rūsyje įsikūrusiame restorane. Ji prisiminė, kaip dužo lėkštės, o aplinkui krito lubų dangos dalys.
Pirmadienį 14 val. 26 min. vietos (8 val. 26 min. Lietuvos) laiku, minint mėnesio sukaktį nuo cunamį sukėlusių pirmųjų požeminių smūgių, smarkiausiai nuniokotuose miestuose gaudė sirenos, o žmonės verkė per gedulingas ceremonijas.
Nusiaubtame pajūrio mieste Natoryje daugiau nei 30 ugniagesių ir karių nusiėmė kepures ir šalmus bei susikibo rankomis ant kalvelės, tapusios žuvusiųjų memorialu. Anksčiau keturi vienuoliai smailiomis kepurėmis skambino maldų varpu ir meldėsi už šios nelaimės aukas.
Trumpam nutilo statybos mašinų triukšmas, o išlipę kranininkai nulenkė galvas.
Žemės drebėjimas ir cunamis sugriovė ištisus miestus šimtų kilometrų ilgio pakrantės ruože, o vyriausybė padarytą žalą vertina 310 mlrd. JAV dolerių.
Be to, 158 tūkst. žmonių iki šiol neturi elektros, 210 tūkst. negali naudotis vandentiekiu. Padėtį taip pat pablogino 7,1 balo pakartotiniai smūgiai, supurtę šį regioną praeitą savaitę.
“Reiškiame nuoširdžiausią užuojautą praradusiems savo mylimus žmones”, – ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano (Jukijas Edanas) sakė per spaudos konferenciją. Jis taip pat pažadėjo, jog vyriausybė padarys viską, ką gali, kad padėtų nukentėjusiems ir nutrauktų branduolinę krizę.
“Atsiprašome, kad tebegyvenantys prieglaudose patiria nepatogumų ir sunkumų”, – pridūrė Y.Edano.
Japonijos vyriausybė, minėdama šios katastrofos mėnesio sukaktį, pirmadienį užsienio laikraščiuose paskelbė premjero Naoto Kano laišką, kuriame pasauliui dėkojama už pagalbą, suteiktą šaliai po cunamio.
Vyriausybės vadovas pareiškė, jog ši tarptautinės bendruomenės parama tapo draugystės ryšiu (“kidzuna”), taip pat sakė, jog ji padės Japonijai atsigauti ir tapti dar stipresne.
Prieš mėnesį įvykusios katastrofos mastą dar padidino radiacija, sklindanti iš Fukušimos 1-osios atominės elektrinės, esančios už 220 kilometrų į šiaurės rytus nuo Tokijo. Šią jėgainę užliejus cunamiui, sugedo jos aušinimo sistemos.
Vyriausybė nurodė evakuoti 70-80 tūkst. žmonių, gyvenusių 120 kilometrų spinduliu aplink atominę elektrinę. Kol kas pareigūnams nesiseka suvaldyti padėties šešis reaktorius turinčioje jėgainėje, todėl evakuacijos zona dėl intensyvios spinduliuotės gali būti išplėsta.
“Neturime jokių ateities planų. Netgi negalime pradėti apie ją galvoti, nes nežinome, kiek dar visa tai tęsis ir kiek mums dar teks gyventi šiose laikinose prieglaudose”, – sakė 55 metų statybininkas Atsushi Yanai (Acukis Janajus).
Cunamio bangos nesugriovė šio vyro namų, tačiau jis priverstas gyventi laikiname būste, nes jo namas yra evakuacijos zonoje.
Japonijos branduolinio ir pramoninio saugumo agentūros generalinio direktoriaus pavaduotojas Hidehiko Nishiyama (Hidehikas Nišijama) atsiprašė visuomenės už nerimą ir nepatogumus, kuriuos sukėlė radiacijos nuotėkis iš atominės elektrinės.
Pačioje jėgainėje aušinimo sistemos vis dar neveikia ir jų įjungti veikiausiai nepavyks dar kelis mėnesius. Radioaktyvių teršalų patekimas į vandenyną ir gruntą pakurstė būgštavimus dėl maisto produktų, tarp jų žuvies, daržovių ir pieno, užterštumo radiacija.
“Vis dar sunku tiksliai pasakyti, kada mums pavyks išspręsti problemą, – sakė H.Nishiyama pirmadienį. – Labai atsiprašome žmonių, kuriems teko evakuotis ir kurie nekantriai laukia, kada problema bus išspręsta”.
Jėgainę valdanti bendrovė “Tokyo Electric Power Co.” (TEPCO) pranešė, kad jos prezidentas Masataka Shimizu (Masataka Šimidzus) pirmadienį ketina vykti į Fukušimos prefektūrą asmeniškai padėkoti ir perduoti savo atsiprašymus jos vadovui.
Tuo tarpu prefektūros gubernatoriaus Yuhei Sato (Juhėjaus Sato) atstovė spaudai sakė, kad TEPCO nepateikė oficialaus prašymo dėl susitikimo ir gubernatorius neketina pasimatyti su M.Shimizu.
Y.Sato prieš kelias savaites jau atmetė M.Shimizu prašymą dėl vizito, pareiškęs, kad TEPCO kur kas svarbiau visą dėmesį skirti branduolinės krizės sprendimui. Bendrovės vadovas prieš kurį laiką aštuonias dienas praleido ligoninėje, į kurią buvo paguldytas dėl padidėjusio kraujospūdžio, tačiau balandžio pradžioje sugrįžo į darbą.
Darbininkams Fukušimos jėgainėje mėginant išpumpuoti užterštą vandenį, trukdantį vėl įjungti aušinimo sistemas, cunamio nuniokotoje pakrantėje toliau ieškoma gaivalinės nelaimės aukų kūnų. Daugiau nei 14 tūkst. žmonių vis dar oficialiai laikomi dingusiais.
Iš oro, vandenyno ir sausumos pakrantę žvalgantys japonų ir amerikiečių kariai sekmadienį aptiko 103 kūnus.
Kol kas oficialiai patvirtinta tik 13 tūkst. žmonių žūtis. Pastangas išsiaiškinti tikslų aukų skaičių komplikuoja tai, kad milžiniškos bangos nunešė daug kūnų į vandenyną, kaip tai padarė 2004 metais Indijos vandenyno regioną nusiaubęs cunamis, po kurio daug žuvusiųjų taip ir nebuvo rasti.