Skyrybos
Žinoma, geriau, kad skirtis netektų, o jūs kartu gyventumėte, na, gal ne šimtą metų, bet, kaip kunigas prisakė, tol, kol mirtis išskirs. Tačiau jei vis dėlto gyventi po vienu stogu tapo nebepakeliama, stenkitės išsiskirti gražiuoju – taip sutaupysite ne tik nervų, bet ir pinigų.
Apie santuokos nutraukimą bendru sutuoktinių sutikimu
Kada tai įmanoma. Šis santuokos nutraukimo būdas įmanomas tuo atveju, kai sutuoktiniai susitaria gera valia ne tik dėl santuokos nutraukimo, bet dar ir dėl turto padalijimo, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, jų išlaikymo, tarpusavio išlaikymo (jei jis būtinas) ir kitų klausimų (pavyzdžiui, pavardžių palikimo ar pakeitimo po santuokos nutraukimo). Be to, jūs privalote būti veiksnūs, nuo santuokos sudarymo turi būti praėję ne mažiau kaip vieneri metai (tai apsauga nuo lengvabūdiškų bei impulsyvių sutuoktinių sprendimų) ir jūs turite būti sudarę rašytinę sutartį dėl santuokos nutraukimo teisinių pasekmių.
Jeigu vis dėlto nusprendėte skirtis bendru sutarimu, turėsite kreiptis į teismą ir pateikti jam pareiškimą bei sutartį dėl santuokos nutraukimo bendru sutarimu. Sutartyje privalote aptarti šiuos klausimus:
1. Turto, kuris yra bendra jungtinė sutuoktinių nuosavybė, padalijimą.
Jūs turėsite sąžiningai išvardyti visus jūsų turimus daiktus (butą, namą, žemės sklypus, automobilius, buitinės technikos prietaisus ir kt.) ir nurodyti jų įsigijimo pagrindą (pavyzdžiui, pirkimas, dovanojimas), vertę ir koks turtas atitenka kiekvienam iš jūsų po santuokos nutraukimo. Įstatymas numato, kad abiejų sutuoktinių dalys bendrojoje nuosavybėje yra lygios, todėl net nutraukiant santuoką bendru sutarimu šio principo nereikėtų pamiršti. Tiesa, yra galimybė atsižvelgti į vaikų interesus, vieno iš sutuoktinių sveikatos ypatumus ir nukrypti nuo lygių dalių principo. Ar toks nukrypimas yra pateisinamas, įvertins teismas. Tuo atveju, jei sutuoktiniai bendro turto neturi, taip turėtų ir nurodyti sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių. Nepamirškite – dalijantis turtą reikia įvertinti ir prievoles.
2. Sutuoktinių tarpusavio išlaikymą, jei jis būtinas.
Jei išlaikymo nė vienas iš jūsų nereikalauja, tai taip pat reikėtų nurodyti. Jei išlaikymas reikalingas, sutartyje nurodykite išlaikymo dydį bei būdą – vienkartinė išmoka, periodinės išmokos ar kt. Atminkite: jei ateityje situacija iš esmės pasikeis (pavyzdžiui, vienas iš buvusių sutuoktinių sunkiai susirgs), sutuoktinis gali kreiptis į teismą dėl išlaikymo dydžio pakeitimo.
3. Vaiko gyvenamosios vietos nustatymą.
Kur konkrečiai vaikas gyvens, nurodyti nereikia, tiesiog būtina nurodyti, su kuriuo iš tėvų jis lieka gyventi. Pasikeitus aplinkybėms (pavyzdžiui, mama, su kuria nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, suserga nepagydoma liga, kuri neleidžia tinkamai pasirūpinti vaiku) kitas iš tėvų gali kreiptis į teismą dėl vaiko gyvenamosios vietos pakeitimo. Tačiau gyvenamosios vietos nustatymas su vienu iš tėvų neatima iš kito vaiko tėvo teisių ir pareigų rūpintis vaiku, dalyvauti auklėjime, bendrauti.
4. Nepilnamečių vaikų išlaikymą.
Tiek mama, tiek tėvas turi įvertinti ir nustatyti nepilnamečių vaikų išlaikymo dydį (pavyzdžiui, vaikui išlaikyti per mėnesį reikia 800 litų, abiejų tėvų turtinė padėtis panaši, tėvas (motina), su kuriuo lieka gyventi vaikas, skiria 400 litų, tai ir kitas tėvas turi mokėti po 400 litų kas mėnesį. Sutartyje būtina nurodyti konkretų dydį ir išlaikymo teikimo būdą (periodiniai mokėjimai, konkreti suma, turtas). Ateityje pasikeitus vaikų poreikiams ar tėvų turtinėms, finansinėms ar esant kitoms svarbioms aplinkybėms, kiekvienas iš tėvų gali kreiptis į teismą dėl išlaikymo dydžio ir formos pakeitimo.
! Svarbu. Jeigu parengta sutartis dėl santuokos nutraukimo pasekmių prieštaraus viešajai tvarkai arba iš esmės pažeis nepilnamečių vaikų, vieno iš sutuoktinių teisėtus interesus, tokios sutarties teismas netvirtins, o pasiūlys sutuoktiniams parengti naują sutartį. Parengta santuokos nutraukimo sutartis negali prieštarauti kreditoriaus interesams.
Susitarus – nieko nekainuos
Valstybė skatina forminti santuokos nutraukimą bendru sutarimu, todėl yra numatyta, kad toks santuokos nutraukimo būdas neapmokestinamas žyminiu mokesčiu. Jei sutuoktiniai nesutaria ir skiriasi ginčo tvarka (pavyzdžiui, dėl kito sutuoktinio kaltės), reikia mokėti ne tik žyminį mokestį už santuokos nutraukimo reikalavimą, bet ir 3 proc. nuo viso priteistino turto vertės. Be to, santuoką nutraukiant ginčo tvarka, paprastai neapsieinama be advokato atstovavimo, o tai taip pat kainuoja. Svarbiausia – teisminiai procesai užsitęsia ir pareikalauja daug ištvermės, taigi neišvengsite neigiamų emocijų.
…Jūs rašote labai gražiai…, bet gyvenime yra viskas kitaip…, nes Jūs nežinote, kas yra teismas…, o teismas yra: (atkreipkite dėmesį į pirmąsias raides…) tikras egoistų išrinktųjų savanaudžių melagių aferistų susivienijimas… …dabar aišku…? reikia daugiau komentarų…? prašau…, kreipkitės…, mielai pakomentuosiu…
…o advokatai ir antstoliai tai ir yra tie patys didžiausi aferistai…