Eligijus Masiulis
VEIDAS: Kaip Jūs, daugiausiai paramos iš juridinių asmenų surenkančios partijos pirmininkas, vertinate siūlymą, kad juridiniams asmenims būtų uždrausta remti partijas?
E.M.: Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad iš visų parlamentinių partijų esame tarp tų, kurios gauna mažiausią valstybės biudžeto paramą. Akivaizdu, kad norint užsitikrinti lygiavertę konkurenciją su kitomis partijomis reikia susirinkti daugiau paramos iš juridinių asmenų. Matyt, tokio poreikio neturi didžiosios partijos, susišluojančios didžiausias valstybės biudžeto dotacijas.
Pirmiausia todėl, kad kartu reikėtų įvesti fizinių asmenų rėmimo kontrolę – kad nebūtų taip, jog juridiniai asmenys ir toliau remtų partijas per fiktyvią fizinių asmenų paramą.
Antras argumentas – Lietuvos Konstitucija garantuoja vienodas sąlygas dalyvauti politikoje. Nekeičiant partijų finansavimo iš biudžeto principų, partijų padėtis tampa labai nelygiavertė: vienos iš biudžeto per metus gauna du tris milijonus, o kitos – tik kelis šimtus tūkstančių. Ką jau kalbėti apie neparlamentines partijas, kurios tokiu atveju visiškai praranda galimybę konkuruoti rinkoje.
VEIDAS: Nagrinėdami šių metų Liberalų sąjūdžio rėmėjų sąrašą matome daugybę įmonių, vienaip ar kitaip patenkančių į Susisiekimo ministerijai pavaldžių valstybinių įmonių įtaką – ar tai būtų telekomunikacijų paslaugas teikiančios įmonės, ar statybininkai bei statybinių medžiagų tiekėjai automobilių kelių tiesimui, ar “Lietuvos geležinkelių” skelbiamų konkursų dalyviai. Kaip pakomentuotumėte šį labai jau dviprasmišką vaizdą?
E.M.: Visą gaunamą finansinę paramą mūsų partija skelbia savo viešose ataskaitose ir tai yra stiprus visuomenės kontrolės instrumentas. Mes neslepiame savo pajamų, ir akivaizdu, kad deklaruodama vienos ar kitos įmonės paramą mūsų partija kaip tik apsidraudžia.
Kartu noriu pasakyti, kad Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) niekaip nėra susijusi su Susisiekimo ministerija.
VEIDAS: Bet jūs teikiate RRT veiklą reguliuojančius teisės aktus.
E.M.: RRT yra nepriklausoma tarnyba ir neturi jokių pavaldumo santykių su Susisiekimo ministerija. Dėl kitų įmonių man sunku ką nors pasakyti – gal jos kaip subrangovai dirba? Aš stebiu, kad tarp partijos rėmėjų nebūtų kompanijų, laiminčių konkursus, kuriuos skelbia Susisiekimo ministerija ar jai tiesiogiai pavaldžios institucijos. Ne kartą esame ir atsisakę paramos.
VEIDAS: O ką pasakytumėte tiems, kurie mena, kad prieš pustrečių metų naujas susisiekimo ministras Masiulis žadėjo įvesti tvarką “Lietuvos geležinkeliuose”, išvaikyti ten įsikūrusią “socialdemokratų kuopelę”, o dabar, kai jo partija gavo paramos iš “Lietuvos geležinkelių” rangovų, savo grasinimus pamiršo?
E.M.: Socialdemokratų kuopelės “Lietuvos geležinkeliuose” išardytos ir jų ten nebėra. Žinoma, tikrai ne visi socialdemokratų ten susodinti veikėjai atleisti, bet mes stengiamės, kad įmonės veikla būtų depolitizuota.
O mano ryžtas įvesti tvarką šioje įmonėje tikrai niekur nedingo, “Lietuvos geležinkeliams” keliami tikrai dideli reikalavimai. Matome tikrai daug galimybių dirbti efektyviau ir niekas tenai negali būti užtikrintas dėl savo vietos, taip pat ir Stasys Dailydka.