Švietimas
Siūlymai už pinigus parašyti akademinius rašto darbus – kursinius, bakalauro ir magistro, – Lietuvoje tapo masiniu reiškiniu. Tarp tokius darbus pardavinėjančiųjų – jau nemaža konkurencija. Tačiau studentų, pašalintų dėl akademinio nesąžiningumo (nusirašinėjimo, plagijavimo ir pan.), universitetuose skaičius beveik nesikeičia. Antai Vilniaus universitete pernai už “nesąžiningumą studijų vertinimo metu” pašalinta vos 15 studentų, užpernai – 9. Tuo metu Kauno technologijos universiteto (KTU) akademinių reikalų prorektorius Pranas Žiliukas sako, kad pas juos per metus tokių atvejų pasitaiko vos du trys.
Pasak P.Žiliuko, iš universiteto šalinama nustačius plagiatą baigiamuosiuose – bakalauro ar magistro darbuose, tačiau tokie atvejai itin reti. Panašios tendencijos, anot akademinių reikalų prodekano Alfonso Daniūno, vyrauja ir Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU): “Pas mus iš universiteto išmetami irgi tik vienetai. VGTU sunku plagijuoti – juk esame inžinerinis universitetas. Kiekviena užduotis studentui dažniausiai būna individuali”. O P.Žiliukas spėja, kad po naujos studentų krepšelių sistemos akademinis jaunimas elgiasi atsargiau, bijo jį prarasti, tad sukčiauja itin retai. “Juk apleidus universitetą gali tekti grąžinti pinigus valstybei”, – primena P.Žiliukas. Jo teigimu, gana dažnai “prasikaltusiam” studentui taikomos švelnesnės bausmės – studijas leidžiama tęsti po metų, skiriamas papeikimas ir pan. “Šalinimas iš universiteto, – nurodo jis, – kraštutinis atvejis.”
nebūkime naivūs: nesąžiningas yra kas trečias studentas, o ypač neakivaizdines studijas pasirinkęs žmogus… niekam nerūpi iš kur gaunami jų rašto darbai – svarbu atsiskaito ir už mokslą pinigus moka!