Statistikai suskaičiavo, kad iki šių metų galo svečiose šalyse apsilankys milijardas turistų, be to, nors nemažos dalies valstybių ekonomika šiemet stagnavo, jų turizmo rinka, priešingai, augo.
Daugelis pasaulio šalių išgyvena neramų laikotarpį – ne vienos jų ekonomikos augimas sustojo ar sulėtėjo, o kai kurių net susitraukė. Todėl valstybės, kurių biudžetą papildo solidžios pajamos, gaunamos iš turizmo, atidžiai stebi turizmo tendencijas ir keliautojų srautus ne tik savo miestuose ar kurortuose, bet ir visame pasaulyje. Juk šalių, kurių ekonomikos pagrindą sudaro turizmas, gyventojų gerovė ir ekonominė padėtis tiesiogiai priklauso nuo keliautojų skaičiaus.
Nuo turistų priklauso ne tik tokios mikroskopinės valstybės, kaip Andora, kurios daugiau nei 80 proc. viso šalies biudžeto sudaro pajamos, gaunamos iš turizmo, bet ir atokiuose planetos taškuose esančios salos, pavyzdžiui, Jamaika, pusę užsienio valiutos įplaukų gaunanti iš turizmo, be to, ši ūkio šaka užtikrina saloje ir apie ketvirtadalį darbo vietų, taip pat Maldyvai, kurių penktadalį biudžeto sudaro turizmas, Mauricijus ar Prancūzijos Polinezija, kurios be turistų gyventų gerokai skurdžiau.
Sumažėję turistų srautai skaudžiai atsilieptų ir tokioms sunkiai besiverčiančioms valstybėms, kaip Kambodža, Tailandas, Malaizija ar Libanas, kuris jau dabar skaičiuoja nuostolius turizmo sektoriuje dėl kaimyninėje Sirijoje besitęsiančio pilietinio karo. Turistų mažėjimas skaudžiai atsilieptų ir kitų valstybių ekonomikai, tarkim, Ispanijos, Graikijos, Italijos, Pietų Korėjos ar Singapūro, kurį kasmet aplanko daugiau turistų, nei yra vietinių gyventojų.
Vis dėlto tokių valstybių vadovai ir valdininkai, atsakingi už turizmo sektorių, kol kas gali miegoti ramiai – žmonių aistros keliauti neatvėsina nestabili pasaulio ar gimtosios šalies ekonomikos padėtis. Kelionių ir turizmo verslo lyderius vienijančio forumo “World Travel & Tourism Council” (WTTC) tyrimo duomenys rodo, kad pasaulio kelionių industrija auga nepaisydama besitęsiančių ekonominių sunkumų. Prognozuojama, kad kelionių ir turizmo indėlis į pasaulio BVP 2012 m. didės 2,7 proc., palyginti su praėjusiais metais.
Tiesa, metų pradžioje prognozės buvo šiek tiek didesnės, o sumažintos jos buvo dėl euro zonos problemų. Kaip paaiškėjo, pasaulinį kelionių ir turizmo sektoriaus augimą labiausiai lemia pozityvios tendencijos Azijos šalyse.
Itin optimistiškus duomenis pateikia Pasaulio turizmo organizacija (PTO), kuri paskelbė, kad šių metų pirmąjį pusmetį po pasaulį keliavo rekordinis skaičius – net 467 mln. turistų. Prognozuojama, kad iki metų galo turistų, kurie bus lankęsi svečiose šalyse, skaičius pasieks milijardą. Palyginti su tuo pačiu pernai metų laikotarpiu (sausio–birželio mėn.), šiemet keliaujančiųjų buvo 5 proc., arba net 22 mln., daugiau.
Pigesnės Azijos šalys sudomino daugiau turistų
PTO duomenimis, turizmo sektorius šių metų pirmąjį pusmetį labiausiai augo Azijos ir Ramiojo vandenyno regionuose – po 8 proc. WTTC skaičiavimais, absoliuti regiono ir net G-20 lyderė yra Pietų Korėja, kurios metiniai kelionių ir turizmo sektoriaus augimo tempai buvo didžiausi – net 13,2 proc. Negalima nepaminėti, jog šis bumas sutampa su tuo, kad Pietų Korėja 2010–2012 m. laikotarpį paskelbė “Aplankykite Korėją“ metais ir daugybe įvairių renginių priviliojo neįprastai daug turistų iš Japonijos bei Kinijos.
Itin geri turizmo sektoriaus rezultatai ne tik Azijos, bet ir viso pasaulio mastu Pietų bei Pietryčių Azijoje. Čia turizmas pirmąjį šių metų pusmetį augo po 9 proc. Verta paminėti, kad šią kelionių kryptį dažnai renkasi turistai, norintys keliauti pigiau. Mat pragyvenimui Pietryčių Azijoje reikia kur kas mažesnės sumos nei, tarkim, Europos šalyse. Pavyzdžiui, viena nakvynė naujame moderniame viešbutyje su baseinu Tailande ar Kambodžoje kainuoja apie 10–15 eurų, o Italijoje tektų pakloti dešimt kartų daugiau.
Beje, nereikia ir sudėtingiausių ekonominių formulių, norint apskaičiuoti, kur daugiausiai turistų praleidžia atostogas. Štai „Lonely Planet“ labiausiai perkamų knygų dešimtuke puikuojasi net septynios Azijos šalys, o pirmoje vietoje – kelionių gidas po Tailandą.
Kelionių gidas „Lonely Planet“ skelbia ir lankomiausią tašką Pietryčių Azijoje – tai Tailando Puketo sala. Poilsio rojumi tituluojamoje saloje kasmet apsilanko net 3 mln. žmonių. Poilsiautojus čia vilioja puikiai išplėtota turizmo infrastruktūra, įvairaus kainų lygio viešbučiai, jaukūs paplūdimiai. Tiesa, keliautojai turėtų žinoti, kad kainos šioje saloje gerokai didesnės nei kituose, mažiau populiariuose Tailando kurortuose.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-48-2 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.