Ginklai
Amerikietiškus kovinius lėktuvus F16 perka ne tik NATO šalys, bet ir Indija ar Irakas
Per pastaruosius penkerius metus prekyba ginklais visame pasaulyje išaugo penktadaliu, ir galo šiam augimui nematyti.
Pastarąjį dešimtmetį prekybos ginklais apimtys visame pasaulyje didėja neregėtais tempais. Prieš penkerius metus kalbėta apie penktadaliu šoktelėjusią prekybą, o dabar ekspertai skaičiuoja, kad nuo 2006-ųjų prekybos ginklais apimtys pasaulyje išaugo dar 20 proc. Ir čempionės čia – tikrai ne taikios šalys, dėl kurių ginkluotės didėjimo galėtume būti ramūs.
Didžiausias arsenalas – Indijoje
“Indija turi ambicijų tapti svarbiausia jėga visame regione”, – neabejoja taikos tyrimų instituto “Sipri” Pietų Azijos gynybos analitikas Rahulis Bedi. Tuo abejoti nė neverta, mat ką tik Indija to paties instituto buvo tituluota daugiausiai ginklų importuojančia valstybe visame pasaulyje. Pasirodo, Indijos ginklų importas 2006–2010 m. sudarė 9 proc. visame pasaulyje importuojamų ginklų. Palyginti su laikotarpiu prieš penkerius metus, Indija savo ginkluotės pirkimą padidino net 21 proc.
Manoma, kad ši šalis neturėtų apleisti didžiausios ginklų importuotojos pozicijų ir ateityje. Juk Indijos gynybos biudžetas siekia 32,5 mlrd. JAV dolerių, o per artimiausius penkerius metus gynybai papildomai ketinama skirti dar apie 50 milijardų. Šie pinigai bus skirti ginkluotosioms pajėgoms modernizuoti, įskaitant 10 mlrd. dolerių 126 naujiems reaktyviniams lėktuvams pirkti.
Pagal ginklų importą, iš kurio galima spręsti apie valstybių ambicijas stiprinti karines pozicijas pasaulyje, antrą vietą ginklų importuotojų varžybose užima Kinija ir Pietų Korėja. Kiekviena iš jų nuperka po 6 proc. parduodamų pasaulio ginklų.
Trečias yra Pakistanas: palyginti su 2001–2005 m., ši šalis savo ginklų importą padidino net 128 proc. ir gali būti pavadinta sparčiausiai savo ginklų arsenalą gausinančia valstybe visoje planetoje.
Eksportas keliauja į karštuosius taškus
Aptariant ginklų eksportą verta paminėti, jog iš viso pasaulyje oficialiai parduodama ginklų, kurių vertė maždaug 60 mlrd. JAV dolerių, nors dar 2005-aisiais stebėtasi, kad ši suma anuomet buvo pasiekusi rekordinius 44 mlrd. dolerių.
Kaip paaiškėjo, didžiausios ginklų eksportuotojos yra JAV. Mat Jungtinės Valstijos yra sudariusios ginklų eksporto sutartis (dažnai ilgalaikes) su daugeliu Azijos ir Okeanijos šalių, nuperkančių apie 44 proc. visų amerikiečių parduodamų ginklų.
Po JAV eina Rusija. Įdomu tai, kad būtent ši šalis yra didžiausiaginklų tiekėja jų importo lyderei Indijai. Pavyzdžiui, daugiau nei 80 proc. ginkluotės pirkinių Indija įsigyja kaip tik iš Rusijos, tad ši jokios krizės bent jau ginklų prekybos srityje tikrai nejaučia. Juolab kad Rusijos ginklų eksportas didėja jau 12 metų iš eilės.
Beje, įdomumo dėlei verta paminėti, kad populiariausia rusiška ginkluotė – aviacinė technika, o vien Indijoje ji sudaro 71 proc. visos įsigyjamos ginkluotės. Tarkime, vieni populiariausių indų pirkinių – koviniai lėktuvai Su-30 ir MiG-29.
Čia galima paminėti, kad tokius pačius lėktuvus iš Rusijos dideliais kiekiais perka ir Kinija, Alžyras, Venesuela, Malaizija, Indonezija. O štai dabar jau liūdnai pagarsėjusi Libija pernai iš Rusijos nupirko šešis transportinius karinius lėktuvus Jak-130.
Atkreiptinas dėmesys, kad prekyba ginklais nėra vien tik finansiniai sandoriai. Tai kelia ir nemažą įtampą tarp valstybių, nelygu, kas ginklus parduoda ir kas juos perka. Tarkime, Izraelis protestuoja prieš Rusijos planus parduoti ginklų Sirijai, kuri esą yra sudariusi sandorį su teroristine grupuote “Hezbollah” ir perkamus ginklus nukreipia prieš žydus. O JAV Kongresas savo ruožtu irgi atvirai piktinasi tiek Rusija, tiek Baltarusija, kurios drauge neva tiekia ginklus terorizmą remiančioms šalims.
JAV žvalgybos duomenimis, Baltarusija eksportuoja raketas, minosvaidžius, prieštankinę ginkluotę ir minas ekstremistinėms Palestinos grupuotėms, taip pat Iranui, Venesuelai ir Sirijai. Spėjama, kad Minskas trečiosioms šalims netgi perparduoda Rusijoje gamintus ginklus, pavyzdžiui, raketų kompleksus S-300.