Atominė energetika
Ataskaitoje, kurią Tarptautinė atominė energetikos agentūra (TATENA) pateikė savo narėms prieš anksčiau šį mėnesį Japoniją apėmusios branduolinės krizės pradžią, sakoma, kad pasauliniame branduoliniame sektoriuje 2010 metais buvo išlaikyti aukšti saugumo standartai.
Tačiau agentūra perspėjo, kad “kai kuriais atvejais branduolinės energetikos vystymo programos buvo vystomos sparčiau negu buvo kuriama reikalinga reguliavimo ir saugumo infrastruktūra bei pajėgumai”.
TATENA parengta “2010 metų branduolinio saugumo apžvalga” gali sulaukti didesnio dėmesio ir išsamesnių analizių dėl įvykių Japonijoje, kai Fukušimos 1-oji atominė jėgainė buvo smarkiai apgadinta per kovo 11 dieną smogusį galingą žemės drebėjimą ir cunamį.
Ataskaitoje, kurią ketvirtadienį gavo naujienų agentūra “Reuters”, jokios konkrečios šalys neįvardijamos. Šiame dokumente taip pat kreipiamasi į 151 TATENA priklausančią šalį, raginant iki balandžio vidurio pateikti atsiliepimus, prieš paskelbiant galutinę ataskaitos versiją.
TATENA generalinis direktorius Yukiya Amano (Jukijas Amanas) šią savaitę sakė, kad tarptautinius branduolinio saugumo standartus reikia griežtinti, tačiau pabrėžė, kad už saugumo priežiūrą labiausiai atsakinga ne agentūra, o konkrečios šalys.
Y.Amano ataskaitoje apie branduolinį saugumą praeitais metais pažymima, kad šiuo metu pasaulyje veikia 441 reaktorius, kurių daugelis buvo pastatyti praeito amžiaus 8-9 dešimtmečiais, ir kad vidutinis jų saugaus eksploatavimo laikotarpis – apie 35 metus. Fukušimos jėgainė taip pat buvo pastatyta 8-ame dešimtmetyje.
“Jų uždarymo pikas įvyks 2020-2030 metais, o tai sukels didelių vadybos, technologinių, saugumo ir aplinkosaugos iššūkių šalims, vykdančioms branduolinių (reaktorių) uždarymą”, – pabrėžiama dokumente.
Daugiausiai veikiančių atominių reaktorių turi Jungtinės Valstijos (104), Prancūzija (58) ir Japonija (54), nurodoma TATENA tinklalapyje.