Ekonomika
Pasitraukus Pietų Korėjos bendrovei “Kepco”, Lietuvai nepavyko išrinkti strateginio investuotojo statyti naują atominę elektrinę, penktadienį patvirtino energetikos viceministras Romas Švedas. Jis pripažino, kad Lietuvai tai buvo netikėta, tačiau Vyriausybė žada derėtis su kitais galimais investuotojais. Jis nekomentavo priežasčių, kodėl Korėjos bendrovė pasitraukė iš konkurso ir koks čia galėjo būti Rusijos indėlis.
“Konkurso laimėtojas nėra atrinktas. Bus pradėtos koncesijos suteikimo tiesioginės derybos tokiomis pat sąlygomis”, – trumpoje spaudos konferencijoje sakė R.Švedas.
Kol kas jis negalėjo įvardyti su kuo bus deramasi, tačiau tikino, kad susidomėjusių projektu yra.
R.Švedas sakė, kad į kvietimą pateikti pasiūlymus iki lapkričio 10 dienos buvo gauti du potencialų investuotojų pasiūlymai, kurių vienas neatitiko reikalavimų. Jis nesutiko atskleisti antrojo dalyvio.
“Konkurso sąlygas atitinkantį įpareigojantį pasiūlymą pateikė “Kepco”. Jo esmė – investuoti į projektą ir patvirtintomis fiksuotos kainos sandorio sąlygomis pastatyti atominę elektrinę iki 2020 metų. Su jos pasiūlymu buvo supažindinti regioniniai partneriai Latvijoje, Estijoje ir Lenkijoje, tuo būdu kartu su “Kepco” ir Lietuvos įnašais užtikrinant visišką projekto finansavimą. Tačiau paprašius “Kepco” pateikti patikslintą galutinį pasiūlymą, po dviejų savaičių “Kepco” netikėtai pareiškė atsiimanti pasiūlymą. Premjeras Andrius Kubilius paprašė Pietų Korėjos prezidento paremti “Kepco” dalyvavimą projekte, tačiau tai nepakeitė “Kepco” pozicijos”, – kalbėjo R.Švedas.
Dabar, R.Švedo teigimu, Lietuva planuoja tęsti individualias derybas su kitais galimais investuotojais. Anot jo, dabar konkursas pereina į kitą etapą – derybas su visais potencialiais strateginiais investuotojais, įskaitant ir “Kepco”, tačiau viceministras abejoja, ar “Kepco” tęs derybas.
Jo teigimu, konkurso kvalifikaciją atitiko penkios įmonės: “Mes nedelsdami tęsime darbą”.
R.Švedas teigė tikintis, kad Lietuva vis dėlto turės atominę elektrinę, tačiau tikslių terminų kol kas neprognozavo.
“Apie terminus aš nenoriu sakyti, mūsų tikslas yra pasiekti, kad mes pastatytume atominę elektrinę, mes tą stengiamės padaryti kuo greičiau. Dabar nėra tokių terminų, kad yra galutinė data, iki kada mes tai turime padaryti”, – sakė viceministras.
Vis dėlto R.Švedas teigė, kad pastatyti atominę elektrinę iki 2020 metų yra realu: “Šiuo atveju priklausys nuo to, kiek mes laiko sugaišime deryboms ir procesui”.
“Kai mes kvietėme potencialų strateginį investuotoją, mes prašėme, kad jis dalyvautų finansiškai – kad jis įdėtų savo didelį finansinį indėlį į šį projektą, ir kartu su regioniniais partneriais tą projektą pastatytų, dalyvautų naujos jėgainės valdyme – tai yra pagrindinis iššūkis. Jeigu mes – keturi regioniniai partneriai – turėtume pakankamai galimybių pastatyti šį projektą savarankiškai galbūt tada reikėtų keisti koncepciją, neieškoti strateginio investuotojo, o skelbti konkursą technologijai pirkti”, – kalbėjo viceministras.
Vyriausybė strateginiam investuotojui siūlė 49 proc. naujos atominės elektrinės akcijų, o projekto vertė, pasak R.Švedo, siekia nuo 4 mlrd. iki 6 mlrd. eurų.
Jis teigė, kad visas Visagino atominės elektrinės veiklos biudžetas, įskaičiuojant projektus, atliktus tyrimus, preliminariais duomenimis, yra daugiau kaip 25 mln. litų.
Ar rimta kompanija gali pasitikėti vyriausybė?
Vyriausybę veda noras žlugdyti Lietuvą.
Labai svarbus yra pasitikėjimas Vyriausybė.
Bet jei ji kas du mėnesius kaitalioja mokesčius, tai koks verslininkas gali ja pasitikėti?
Ar rimta tarptautinė kompanija gali ja, (vyriausybė) pasitikėti?
Turiu atvirai prisipažinti, kad man nepatinka premjeras Andrius Kubilius. Nepaisant aršios kritikos dėl labai nepopuliarios Lietuvoje jo mokesčių politikos, mažėjančių reitingų, aš įsitikinęs, kad jeigu jis yra doras politikas ir jam rūpi Lietuvos gerovė, jis privalo atsistatydinti.
Vladimir Avin Vilniaus miesto tarybos narys
Lietuva daug metu praleido veltui, būdama ES nare.Jau po pasirašymo, dėl stojimo į ES ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymo, reikėjo iš karto imtis, šių gyvybiškai svarbių energetinių projektų įgyvendinimo. Jau seniai turėtume modernią atominę elektrinę, jungtis su Švedija Ir Lenkija ir duju terminalą. O nestatyti menkaverčius pastatus. Dėl valdovų rūmų, irgi galima buvo palaukti. Prezidentės pasakymas, kad po Ignalinos atominės uždarymo prasidėjo tikra nepriklausomybė kelia juoką ir susirūpinimą kaip teigia atominę pradės 2013-2014 metais,nes Lietuvai atėjo antros energetinės nepriklausomybės paskelbimo data. Kada ji turės atominę elektrinę ir jungtis su vakarais.Delsimas labai nenaudingas mums, o musu buvusiai broliškai kaimynei Rusijai, kuri daro kliūtis šiam projekto įgyvendinimui.Ir teigia, kad Lietuva net su ES neturės tiek lėšų pasistatyti naujai atominei jėgainei.Ir bus iš jos priversta importuoti nafta ir dujas.Rusija ir Baltarusija jau realiai stato pavojingas atomines jėgaines ir ES nesipriešina jų statyboms.O Ignalinos atominę elektrinę taip primygtinai reikalavo uždaryti.Visokie žalieji teigia, kad mums atomines nereikia ir kurą deginančių elektrinių, užteks vėjo jėgainių kurios, tik esant vėjui gamina elektrą ir gana darko kraštovaizdį, hidroelektrinių kurių Lietuvoje nėra kur statyti, tam netinkamos upės ir taip pat keičia ir darko kraštovaizdį ir saules kurios tai būna, tai nebūna.Vienintelė alternatyva kurą deginančioms elektrinėms ir pastovus elektros energijos šaltinis yra atominė energija.Kuri gamina elektrą pigiau ir taip neteršia oro CO2.
INFORMACIJA:Tarptautinė teisė numato pavojingų objektų statybą derinti tarptautinių derybų pagrindu,t.y. būtina gauti kaimyninės valstybės leidimą.Paranojinės Rusija ir Baltarusija branduolinėmis replėmis apjuosia mažytę Lietuvą.Būtina organizuoti protesto eitynes prie ambasadų,siūlyti nutraukti diplomatinius santykius,nes atominių statyba- KARO PASKELBIMAS LIETUVAI..
Arvydas Damijonaitis,medicinos inžinierius
Labai svarbi V. Avino nuomonė(“nepatinka Kubilius”).Tikiu,Avinui Brežnevas buvo kurkas geresnis,manau avinai kažkuo panašūs..