2011 Rugpjūčio 19

Tomas Janeliūnas

Paskutiniai Seimo kadencijos metai

veidas.lt

“Veidas”: Netrukus prasidės paskutiniai šios kadencijos Seimo politiniai metai. Ką per juos gali nuveikti valdantieji, kad ir po rinkimų konservatoriai būtų pastebimi Seime?
T.J.: Valdančioji partija visados turi svertų, kuriais gali pasinaudoti siekdama pagerinti savo priešrinkimines pozicijas. Pirmiausia – tai pensijų didinimas, grąžinant jas į 2009-ųjų lygį. Premjeras Andrius Kubilius jau pažadėjo, kad tai turėtų būti padaryta nuo 2012 metų pradžios.
Antra – gali būti priimtas sprendimas kitais metais pakelti ir minimalų darbo užmokestį.
Trečia – šildymo kainos. Žinoma, jų dydis mažau priklauso nuo centrinės valdžios, daugiau nuo konkrečių savivaldybių. Tad dar didelis klausimas, ar konservatoriai, po šių savivaldybių tarybų rinkimų praradę didžiųjų miestų, pirmiausia Vilniaus ir Kauno, kontrolę, galės turėti didesnės įtakos šildymo kainoms. O įtaka mažųjų miestų savivaldybėse didelio poveikio Seimo rinkimų rezultatams nepadarys. Kita vertus, šildymo kainų klausimas toks aktualus, kad, manau, visos partijos sieks spausti šilumos tiekėjus.
Ketvirta – bandymas pasiekti susitarimą dėl Visagino atominės elektrinės statybos ir paskui bandymas panaudoti šį susitarimą Vyriausybės viešiesiems ryšiams, įtikinėjant rinkėjus, kad ilgainiui tai duos daug naudos Lietuvai. Tik abejoju, ar didelė visuomenės dalis yra linkusi mąstyti ilgalaikėmis kategorijomis. Prieš rinkimus labiau norima gauti greitai apčiuopiamų dalykų.
“Veidas”: Bet pastarųjų savivaldybių tarybų ir Seimo nario Klaipėdoje rinkimų rezultatai rodo, kad konservatoriai laikosi palyginti neblogai.
T.J.: Akivaizdu, jog opozicija per praėjusius trejus metus nesukūrė nieko, kad nutiestų jai kelią į pergalę. Ir labai abejoju, kad, trejus metus trypčioję vietoje, socialdemokratai, Darbo bei “Tvarkos ir teisingumo” partijos per likusius metus kažką tokio nuveiktų. Veikiausiai ir toliau trypčios, gal turės procentu ar dviem geresnį reitingą nei valdantieji.
Žinoma, ir konservatoriai negali tikėtis tokio gero Seimo rinkimų rezultato kaip 2008-aisiais. Bet daug kas priklausys nuo to, ar jie apsispręs po 2012-ųjų rinkimų tapti solidžia opozicija, ar eis “va bank”, siekdami pergalės. Labiausiai jiems kiša koją liberalai, nes kol abi šios partijos nesusijungusios, jos abi teberizikuoja likti už Seimo borto. Jeigu taip atsitiktų, konservatoriams nebeliktų partnerio, su kuriuo iš karto būtų galima tartis dėl koalicijos sudarymo.
“Veidas”: Sklando gandų apie įvairius užkulisinius konservatorių pokalbius su Viktoru Uspaskichu.
T.J.: Aš irgi girdėjau įvairių gandų, ypač po pastarųjų mėnesių įvykių Vilniaus taryboje. Vis dėlto kol kas man nekyla noro patikėti, kad TS-LKD galėtų pasirinkti V.Uspaskichą politiniu partneriu nacionaliniu mastu. Gandai apie galimą V.Uspaskichui iškeltos bylos nutraukimą irgi skamba neįtikinamai. Veikiau patikėčiau, kad, nutęsdami V.Uspaskicho teismo procesą į kitų metų vasarą, valdantieji tokiu būdu prieš pačius rinkimus primintų rinkėjams, kokiais finansiniais nusikaltimais šis kaltinamas, kaip bėgo slėptis į Maskvą. Tai būtų veiksmingas ėjimas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...