Karas Afganistane
Pentagonas antradienį paskelbtoje ataskaitoje pripažino, kad Afganistano kare pasiekta “netolygi” pažanga, o kaunantis su Talibano sukilėliais laimėta tik kuklių pergalių, nors šioje šalyje dislokuotos JAV ir NATO pajėgos buvo smarkiai sustiprintos.
Šio ataskaitos atsargus tonas labai skyrėsi nuo daug optimistiškesnių aukšto rango pareigūnų ir kariškių viešų pareiškimų. Pastarieji teigė įžvelgiantys daug vilties teikiančių ženklų ir sakė, kad JAV kariai įgijo iniciatyvą mūšio lauke.
“Pažanga šioje šalyje išlieka netolygi – prioritetinėse operatyvinėse teritorijose pasiekta kuklių laimėjimų saugumo, valdymo ir vystymo srityse”, – sakoma JAV Kongresui pateiktoje ataskaitoje.
Tuo tarpu smurto lygis per jau devynerius metus vykstantį karą dabar yra padidėjęs labiausiai: palyginus su 2007 metais, kovinių incidentų šiemet įvyko triskart, o palyginus su pernai – 70 proc. daugiau.
Ataskaitos autoriai nustatė, kad NATO vadovaujamos pajėgos pasiekė ribotą pažangą pietinėse Helmando ir Kandaharo provincijose, kurios viską laiką buvo pagrindinės Talibano tvirtovės, nors į šį regioną buvo papildomai pasiųsta 30 tūkst. amerikiečių karių.
“Nors (pajėgų) kinetinis aktyvumas pasiekęs istoriškai aukščiausią lygį, matome kai kurių ankstyvųjų ženklų, kad didelio masto COIN (kovos su sukilėliais) operacijos sukelia tik ribotas pasekmes kai kuriose Helmando ir Kandaharo provincijų srityse”, – sakoma pranešime.
Nors Afganistane dislokuota beveik 100 tūkst. amerikiečių ir beveik 50 tūkst. kitų užsieniečių karių, sukilėliai išliko ištvermingi, o pastangos atkirsti jų saugius prieglobsčius ir apsirūpinimo kelius nuo kaimyninio Irano ir Pakistano “nedavė apčiuopiamų rezultatų”, rašoma ataskaitoje, kurioje nagrinėjamas laikotarpis nuo šių metų balandžio iki rugsėjo.
NATO ir Afganistano pajėgos “per kelis pastaruosius mėnesius sustiprino spaudimą kovotojų tinklams, tačiau sukilėliai pasirodė esantys ištvermingi ir turintis didelių logistikos, vadovavimo bei kontrolės pajėgumų”, konstatavo Pentagonas.
Sukilėliai “išlaiko persvarą kai kuriose teritorijose”, tuo tarpu kitur persvara krypsta koalicinių pajėgų naudai, pastebėjo dokumento autoriai.
Pasak gynybos pareigūnų, atotrūkis tarp JAV administracijos pastangų vaizduoti šį karą šviesesnėmis spalvomis ir oficialios Kongresui pateiktos ataskaitos atspindi įvairių JAV žvalgybos agentūrų ir likusios vyriausybės dalies požiūrių skirtumus. Akivaizdu, kad žvalgybos tarnybos padėtį Afganistane vertina labiau pesimistiškai.
Talibanas ir jo sąjungininkai islamistai kovotojai taip pat naudojasi propaganda ir siekia pasitelkti savo naudai plačiai išplitusį nepasitenkinimą korumpuota Kabulo vyriausybe, nurodo Pentagonas.
Talibano tikslas – padaryti pakankamą žalą koalicinėms pajėgoms, kuri pakirstų tarptautinę paramą šiam karui ir “paskatintų skubų užsienio pajėgų išvedimą iš Afganistano”, pabrėžiama ataskaitoje.
Talibai taip pat stengiasi akcentuoti, kad NATO vadovaujamos pajėgos ruošiasi trauktis iš šalies.
“Talibano stiprybė – Afganistano gyventojų suvokimas, jog koalicinės pajėgos greitai išvyks, todėl tvirtėja tikėjimas, kad Talibano pergalė neišvengiama”, – mano Pentagonas.
Kabulo vyriausybės korupcija tebėra gaji ir daug žalos daranti problema, o pastangos užtikrinti geresnes viešąsias paslaugas ir valdymą iki šiol juda lėtai.
“Korupcija tebedaro žeidžiantį poveikį ISAF (Tarptautinių saugumo paramos pajėgų) pastangoms Afganistane”, – sakoma ataskaitoje.