2011 Kovo 14

Žemės drebėjimas

Pažeistoje Japonijos atominėje jėgainėje nugriaudėjo antras sprogimas

veidas.lt

Japonijoje avarijos ištiktoje Fukušimos-Dajiči atominėje jėgainėje pirmadienį įvyko antras vandenilio sprogimas per pastarąsias tris dienas, per kurį buvo sužeisti devyni darbuotojai.

Detonavus vandeniliui, virš jėgainės pakilo didelis dūmų debesis, tačiau ją eksploatuojanti įmonė teigia, kad spinduliuotės lygis vis dar neviršija leistinos ribos.

Sprogimas jėgainės 3-ajame reaktoriuje, kurį karštligiškai mėginama atvėsinti, sugedus aušinimo sistemoms dėl smarkaus žemės drebėjimo ir cunamio, paskatino paskelbti nurodymą šimtams gyventojų neišeiti iš namų, pranešė ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano (Jukijas Edanas).

Bendrovė “Tokyo Electric Power Co.” nurodė, kad 3-ajame jėgainės bloke radiacijos lygis buvo apie 10,65 mikrozivertų. Jėgaines eksploatuojančios įmonės vyriausybę įpareigotos informuoti tik tada, kai radiacijos lygis pasiekia 500 mikrozivertų.

Šeštadienį panašus sprogimas įvyko tos pačios elektrinės 1-jame bloke. Tąsyk buvo sužeisti keturi darbininkai ir pradėta masinė evakuacija.

Japonijos branduolinio saugumo agentūra nurodė, kad pirmadienį per sprogimą nukentėjo devyni darbuotojai, tačiau kol kas neaišku, ar jie buvo apšvitinti. Kaip sakė agentūros atstovas Ryohei Shomi (Riohėjus Šiomis), jie visi nėra praradę sąmonės.

Reaktoriaus vidinė kapsulė, kurioje yra branduolinio kuro strypai, nebuvo pažeistas, pridūrė R.Edano, stengdamasis išsklaidyti nerimą dėl pavojaus aplinkai ir žmonėms. Televizijos reportažuose matoma, kad jėgainės 3-ojo bloko pastatui padaryta panaši žala, kaip ir šeštadienį nugriaudėjus pirmajam sprogimui: išorinės sienos buvo išgriautos; liko tik pastato karkasas.

Per pastarąsias dienas iš jėgainės apylinkių evakuoti daugiau nei 180 tūkst. žmonių, o iki 160 jų patyrė spinduliuotės poveikį.

Anksčiau pirmadienį 3-ajame reaktoriuje smarkiai padidėjo spaudimas, todėl teko evakuoti 21 jėgainės darbuotoją. Tačiau jie grįžo prie darbo, kai slėgis šiek tiek sumažėjo.

Naujienų agentūros “The Associated Press” žurnalistai pajuto sprogimo bangą cunamio nuniokotame Somos uostamiestyje, esančiame už maždaug 40 kilometrų į šiaurę nuo reaktoriaus. Jie pranešė išgirdę tolimą sprogimo aidą ir pajutę sudrebant žemę.

Šiaurės rytų Japonijoje apie gedimus pranešama iš keturių atominių jėgainių, tačiau didžiausias pavojus gresia Fukušimos-Dajiči elektrinei. Šiuo metu neįmanoma įprastu būdu aušinti trijų reaktorių Dajiči jėgainėje, taip pat dar trijų netoliese esančiame kitame branduoliniame komplekse, nes dėl žemės drebėjimo buvo sugadintos elektros linijos, o cunamis užliejo atsarginius generatorius.

Darbuotojai pumpuoja jūros vandenį į 1-ąjį ir 3-ąjį blokus, išnaudodami paskutinę galimybę ataušinti šiuos reaktorius.

Kiti keturi reaktoriai, kuriuose temperatūra taip pat padidėjusi, kol kas aušinami nenaudojant koroziją sukeliančio jūros vandens, dėl kurio reaktorių vėliau tikriausiai nebebūtų įmanoma eksploatuoti.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...