Po maždaug metus trukusių diskusijų Seimas ketvirtadienį nutarė pailginti pensijos amžių iki 65 metų. Už tai numatančią Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisą balsavo 60 Seimo narių, prieš – 42, o susilaikė 12 parlamentarų.
Seimas nustatė vienodą pensijos amžių vyrams ir moterims, jis pradės didėti nuo 2012 metų palaipsniui: moterims – 4 mėnesiais, vyrams – 2 mėnesiais per metus. Tokiu būdu 2026 metais tiek vyrai, tiek moterys išeitų į pensiją būdami 65 metų.
Konservatorių frakcijos seniūnas Jurgis Razma aiškino, kad ateityje pensijos amžiaus prasmė sumenks, nes bus pereita prie pensijų kaupimo: ”Žmogus pats galvos, kada jam išeiti į pensiją ir kokią pensiją gauti”.
Ekonomikos komiteto narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė prognozavo, kad pensinio amžiaus ilginimas paskatins neįgalumo išmokų mokėjimą, ir daug žmonių į pensiją stengsis išeiti nesulaukę numatyto amžiaus: “Bus didžiulis srautas žmonių, kuris sieks išeiti į pensiją anksčiau ir gauti išankstinę pensiją”.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys teigė, kad dabar, sulaukę pensijos amžiaus, vyrai Lietuvoje gyvena dar vidutiniškai 13 metų, o moterys – 19 metų.
“Darbietis” Vytautas Gapšys piktinosi, kad pateikdamas tokius duomenis, R. J. Dagys nuslėpė informaciją, kiek šalies gyventojų nesulaukia pensijos amžiaus: ”Po šio įstatymo dar daugiau žmonių nebesulauks pensinio amžiaus”.
Pensijos amžius paskutinį kartą keistas 1994 metais, kai jis buvo pradėtas pamažu didinti nuo 55 metų iki 60 metų moterims ir nuo 60 iki 62,5 metų vyrams.