2011 Birželio 10

Pensijos teks palaukti ilgiau

veidas.lt

BFL

Po ilgai trukusių svarstymų dėl pensinio amžiaus ilginimo vakar parlamentarai nusprendė, kad gyventojai (ir vyrai, ir moterys) į pensiją išeis sulaukę 65-erių metų.

„Vilniaus diena“ rašo – „Vakar Seimas užbaigė daugiau kaip metus trukusias audringas diskusijas dėl to, ar turi būti ilginamas pensinis amžius Lietuvoje. Palyginti nedideliu balsų skirtumu – vos šešiais – parlamentarai patvirtino įstatymą dėl pensinio amžiaus padidinimo.“

„Lietuvos rytas“ teigia: „Už tai, kad didėtų pensinis amžius, vakar balsavo 60 Seimo narių, prieš – 42, o susilaikė 12.

Parlamentarai pritarė, kad pensinis amžius vyrams ir moterims pradėtų didėti nuo 2012 metų pamažu: moterims – 4 mėnesiais, vyrams – 2 mėnesiais per metus.”

Dienraštis skelbia, kad „Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas teigė, jog toks Seimo sprendimas žmonėms suteikia garantiją, kad jie sulaukę pensinio amžiaus tikrai gaus pensiją, be to, ji po truputį didės.

Pasak D. Jankausko, didinant pensinį amžių pamažu iki 2026 metų, mokesčių naštos nepajus jaunesnės kartos žmonės.

Ministro teigimu, priėmus šį įstatymą jau kitais metais bus sutaupyta apie 50 mln., o iki 2020 metų – 1,2 mlrd. litų.

D. Jankauskas įsitikinęs, kad jei vakar Seimas nebūtų pailginęs pensinio amžiaus, to neišvengiamai būtų tekę imtis kitai Vyriausybei.

Prieš palaiminant šį įstatymą Seimo plenarinių posėdžių salėje netrūko ginčų.”

„Lietuvos žinios” pažymi, kad „idėjos nepalaikė Seimo opozicija. Dalis didžiausios opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos narių balsavime apskritai nedalyvavo, kiti – susilaikė. Ekspertų teigimu, pensinio amžiaus ilginimas – neišvengiamas kelias, ir juo suka dauguma pasaulio valstybių.

Opozicijos lyderio, Darbo partijos frakcijos seniūno Vytauto Gapšio teigimu, “darbiečiai” nepritarė pensinio amžiaus ilginimui, nes iki šiol nematė Vyriausybės pastangų pasinaudoti visomis kitomis įmanomomis priemonėmis, kad būtų subalansuota “Sodros” sistema. Pasak politiko, per mažai dėmesio skiriama užimtumui skatinti, naujoms darbo vietoms kurti, migracijai mažinti. “O juk nuo to priklauso, kiek lėšų surenka socialinio draudimo sistema, kuo daugiau mokėtojų, tuo daugiau įmokų”, – LŽ sakė V. Gapšys. “Darbiečiai” įsitikinę, kad pensinio amžiaus ilginimas – kraštutinė priemonė, kurios galima griebtis, kai visos kitos jau išmėgintos ir neduoda rezultato.“

Bet buvo ir manančių kitaip, dienraštis pabrėžia, kad „socialinių mokslų daktaro Teodoro Medaiskio teigimu, pensinio amžiaus ilginimas – reikalingas ir teigiamas sprendimas, juolab kad šis procesas bus “saikingo lėtumo”. “Turint galvoje demografinę padėtį ir tai, kad daugelis žmonių tikrai gali ir norėtų dirbti ilgiau, – žengtas teisingas žingsnis”, – sakė ekspertas. Kartu jis nesutiko su dažnai išsakomais teiginiais, esą pailginus pensinį amžių vyresni žmonės užims jaunesniųjų darbo vietas. “Visi atlikti tyrimai patvirtino, kad rimtos konkurencijos tarp senų ir jaunų žmonių darbo rinkoje nėra. Tai tik mitas”, – tikino T. Medaiskis. Pasak jo, atsigaunant ūkiui, o dėl emigracijos sumažėjus darbo rankų, vietos rinkoje užteks ir jauniems, ir vyresniems. T. Medaiskio teigimu, daugelyje Europos (ir ne tik) valstybių pensinis moterų ir vyrų amžius yra 65 metai. Kai kur šis vidurkis mažėja dėl galimybės išeiti į išankstinę pensiją. “Šiuo metu visos Europos Sąjungos šalys susirūpinusios dėl pensinio amžiaus ribos nukėlimo, vis dažniau ir įsakmiau prabylama apie būtinybę riboti išėjimą į išankstinę pensiją”, – sakė ekspertas. Anot jo, kai kurios valstybės, tarp jų ir JAV, labai lėtai žengia 67 metų pensinio amžiaus ribos link.“

Tokiam sprendimui pritaria ir šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. „Vilniaus diena” rašo, kad „Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė paramą įstatymui, kuriuo pamažu ilginamas pensinis amžius. Todėl ji greičiausiai pasirašys šį teisės aktą ir jis įsigalios. Vakar Prezidentė pareiškė, kad „seniai jau buvo laikas šį klausimą svarstyti“.

 

 

 

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...