Sigitas Mecelica
Kai Lietuvoje vyksta svarbiausių krepšinio varžybų transliacijos, miestai tarsi nuščiūva: gatvės ištuštėja, nutyla šurmulys. Tai valandos, kai šalis gyvena vien krepšiniu. Visame pasaulyje pastebima, kad per didžiausias sporto varžybas net nusikalstamumas sumažėja.
Apie tai, kokios įtakos nusikalstamumui šalyje gali turėti Europos krepšinio čempionatas ir kaip policija jam pasirengusi, kalbėjomės su Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotoju Sigitu Mecelica.
“Veidas”: Rugpjūčio 31 d. Lietuvoje prasideda Europos vyrų krepšinio čempionatas. Ar policija jau pasirengusi?
S.M.: Mes ruošiamės, nemažai darbų jau nuveikta, bet Vilniaus padėtį sunkina tai, kad nežinome, kokios komandos čia žais ir su kokių šalių sirgaliais turėsime susidurti.
Mūsų policija turi didelę patirtį užtikrindama saugumą per įvairius didelius renginius, bet pirmą kartą sulauksime tiek daug svečių iš įvairių šalių, su savo kultūra ir tradicijomis, o tai reiškia, kad tai, kas leidžiama kitur, gali būti draudžiama mūsų šalyje ir atvirkščiai.
Todėl mes, pareigūnai, dabar bandome prognozuoti, kokios komandos galėtų žaisti Vilniuje, nes tai labai svarbi mūsų darbo organizavimo dalis. Na, pavyzdžiui, nelabai tikėtina, kad į etapą Vilniuje patektų Gruzijos rinktinė, bet įsivaizduokite, koks sujudimas būtų, jei taip vis dėlto atsitiktų: atvykus porai tūkstančių gruzinų sirgalių, tokių energingų “kalniečių”, iš karto tektų atitinkamai koreguoti ir policijos pajėgas.
Pagal mūsų turimą informaciją, prie didesnės rizikos, arba emocingesnių, sirgalių priskiriami ir graikai, turkai, serbai. Jei šių šalių komandos žais Vilniuje, – o tai visai realu, – be abejo, turėsime į tai atsižvelgti.
“Veidas”: Kaip policininkai priėmė vadovybės nurodymą neiti atostogų per krepšinio čempionatą?
S.M.: Iš tiesų rugsėjo mėnesį atostogaus tik vienas kitas policijos pareigūnas. Atostogų buvo išleidžiami tik tie pareigūnai, kurie turėjo tam svarbių priežasčių. Visi pareigūnai supranta, koks svarbus šis renginys. Dėl to policininkų čempionato dienomis matysime daug, ir ne tik arenose, jų prieigose ar miesto centre, bet ir kitose miesto vietose, ir net už jo ribų. Be to, policininkų nestigs ir vėlyvu metu.
“Veidas”: Visame pasaulyje pastebima, kad vykstant svarbiausioms sporto transliacijoms, prikaustančioms prie ekranų daugiausiai žiūrovų, policija gyvena ramiau, nes nusikaltimų sumažėja. Ar to galima tikėtis ir per krepšinio čempionatą Lietuvoje?
S.M.: Manau, tomis dienomis nusikaltimų iš tikrųjų turėtų būti mažiau nei įprasta. Kai vyksta svarbios krepšinio transliacijos, miestas būna ne toks gyvybingas, nes daug žmonių leidžia laiką jas stebėdami. Kai Vilniuje vyksta dideli renginiai, koncertai ar sulaukiama svarbių asmenų vizitų, saugumo taip pat būna daugiau. Bet daug reiškia tai, kad tuo metu būna pasitelkiamos didesnės pareigūnų pajėgos, imamasi prevencinių veiksmų.
Sunku atsakyti, ko kiekviename žmoguje yra daugiau: ar viršų ima nedoras pilietis, ar sporto mėgėjas. Tačiau galiu pasakyti, kad krepšinio aistruoliai yra neagresyvūs ir draugiškesni vienas kito atžvilgiu nei, tarkime, futbolo sirgaliai. Per krepšinio varžybas paprastai nekyla incidentų nei arenoje, nei už jos ribų.