2012 Sausio 05

Per pasaulį risis protestų bangos

veidas.lt

Mokslininkai žada, kad 2012-aisiais masiniai neramumai apims visą pasaulį, o protestai sudrebins net šalis, niekada neturėjusias “protestų kultūros”.

 

Naujuosius metus Vakarų šalių gyventojai pasitiko ne vien džiaugsmingais šūksniais ir šventiniais fejerverkais. Daugelyje šalių net ir naujametę naktį tęsėsi jau pernai prasidėję protestai, o jų organizatoriai žadėjo, kad šiais metais pasaulyje protestuos rekordinis skaičius pasaulio gyventojų.

Jau šį mėnesį JAV sostinėje Vašingtone planuojamas didžiausias istorijoje protestas, jame ketina dalyvauti milijonas amerikiečių. Baltųjų rūmų aikštę sausio 17-ąją planuojama paversti palapinių miestu, kuriame apsigyvens amerikiečiai iš Niujorko, Los Andželo, Ouklando ir daugybės kitų Amerikos miestų. Be to, judėjimo “Okupuok Volstritą” iniciatoriai tikina, kad pernai spalio 9 d. prasidėjęs, o gruodį dar didesnį pagreitį įgavęs judėjimas netrukus pasieks kulminaciją ir apims jau ne tik 82 valstybes kaip pernai, bet taps visos planetos gyventojų sukilimu prieš turtinę nelygybę.

 

Europą drebina euro krizė

Protestų banga žadama ir skolų nustekentoje Europoje, kurios gyventojų kantrybė galutinai gali trūkti, jei šiemet išsipildytų juodasis scenarijus – subyrėtų euro zona, prasidėtų bankų sektoriaus griūtis. Štai pernai gruodžio viduryje Didžiosios Britanijos ambasadų darbuotojai visame Senajame žemyne sulaukė savo šalies vyriausybės raginimų parengti atsarginius planus, kaip apsaugoti užsienio šalyse gyvenančius britus tuo atveju, jei žlugtų euras, o Europoje prasidėtų masinės riaušės. Ambasadoms išplatintame dokumente raginama numatyti veiksmų planą, jei visoje Europoje nebeveiktų bankomatai, kiltų socialiniai neramumai ir galimas smurto protrūkis.

Apie Europoje šiemet kilsiančią protestų bangą perspėja ir dėl čia dislokuotų amerikiečių karių nerimaujantys JAV pareigūnai. Ne taip seniai aukštas JAV karinių pajėgų generolas Martinas Dempsey pareiškė abejojąs, kad Europoje šiemet pavyks išlaikyti euro zonos stabilumą, ir perspėjo, jog tai gali turėti neprognozuojamų pasekmių Europoje dislokuotoms JAV karinėms pajėgoms, kurias sudaro daugiau nei 80 tūkst. karių ir 20 tūkst. civilių darbuotojų.

Ekonominio ir politinio nepasitenkinimo kokteilis protestams itin palankus ir Rusijoje, kurią praėjusių metų pabaigoje jau sudrebino didžiausi per pastaruosius dvidešimt metų kilę gyventojų maištai, išprovokuoti gruodį vykusių Dūmos rinkimų. Politologų nuomone, ne ką mažesnė protestų tikimybė bus ir kovą, kai šalyje vyks prezidento rinkimai.

“Galima neabejoti, kad Rusijoje prezidento rinkimus laimės Vladimiras Putinas ir kad didelė dalis gyventojų, protestavusių po pernai iškovotos “Vieningosios Rusijos” pergalės Dūmoje, vėl išeis į gatves”, – prognozuoja “The Moscow Times” analitikai. Pridurkime, kad Rusijoje brangs maistas, degalai, svyruos rublio kursas, o bankų sektoriui kils vis didesnė bankrotų grėsmė. Protestuoti rusus gali paskatinti ir masinis investuotojų traukimasis, reiškiantis ir neišvengiamą visos ekonomikos traukimąsi.

Protestai prognozuojami ir Artimuosiuose Rytuose, kitose Azijos, taip pat Afrikos šalyse – ypač ten, kur ką tik įvyko arba netrukus gali įvykti revoliucijos. Praėjusius metus protestais užbaigė, o šiuos pradėjo Sirija, Egiptas, Alžyras, Iranas ir kitos valstybės, kuriose protestuoti gyventojus skatina ir nepasitenkinimas diktatoriais arba juos pakeitusiais radikaliai nusiteikusiais politikos naujokais, ir kylančios maisto kainos bei didėjanti socialinė atskirtis.

Visą publikacijos tekstą nuo pirmadienio skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/progozes-2012) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...