2014 Gruodžio 30

Per šventes nereikėtų pamiršti saiko

veidas.lt

Didžiosios metų šventės dažnam iš mūsų tampa tikru išbandymu: kaip laikytis tradicijų ir nepersivalgyti. Dvylika valgių, kurių privalu paragauti per Kūčių vakarienę, ne mažiau turtingas Kalėdų stalas, nuo kurio dažnai nepakylama visą dieną, – tokį maratoną organizmui atlaikyti išties nelengva.

Dažnai tarpušvenčiu dar laukia darbovietės vakarėlis, čia pat Naujieji metai. Suknelė per siūles braška, diržą tenka atlaisvinti per kelias skylutes, o ir savijauta nemaloni. Bendras silpnumas, nuovargis, pilnumo jausmas, skausmas ar maudimas po duobute, rėmuo, pykinimas, atpylimas rūgščiu skrandžio turiniu, dujų kaupimasis žarnyne – ne vienam žinomi simptomai.

Apie tai, kaip išvengti šių švenčių palydovų, kalbamės su gydytoja Berta Zaleckiene.

 

Kaip užbėgti už akių šventiniam persivalgymui?

Prieš šventes nereikėtų laikytis griežtų iškrovos dietų, nes jų metu susitraukia skrandis. Staiga jį pertempus dideliu maisto kiekiu, stipriau jaučiami persivalgymo simptomai. Net ir žinodami, kad laukia gausi vakarienė, valgykite įprastus pusryčius ir pietus, o prieš sėsdami prie stalo išgerkite bent vieną stiklinę vandens. Tai padės atsikratyti alkio jausmo, mažiau norėsis valgyti šventės metu.

Svarbiausia – reikėtų nepamiršti saiko, vengti riebių, sunkiai virškinamų, itin kaloringų produktų, nemaišyti daug skirtingų patiekalų vienu metu, saikingai vartoti alkoholį, valgyti lėtai, gerai sukramtyti kiekvieną kąsnį. Jei vaišės trunka kelias valandas – neužkandžiauti nuolat, rasti progą pakilti nuo stalo, pajudėti.

Ką daryti, jei praradome savikontrolę?

Visų pirmą rekomenduočiau nusiraminti, nekaltinti savęs, bandyti padėti savo organizmui: bent tris keturias valandas neužsiimti aktyvia fizine veikla, ramiai pagulėti. Per šį laiką maistas iš skrandžio patenka į žarnyną, nemalonūs pojūčiai dažnai susilpnėja ar išnyksta.

Jei simptomai  tebevargina, pagelbėti gali medikamentinės priemonės, kurių sudėtyje yra lipazės, amilazės, proteazės fermentų, užtikrinančių riebalų, angliavandenių ir baltymų virškinimą (pvz., „Mezym“). Šie preparatai palengvina ar net visiškai panaikina persivalgius atsiradusio laikino kasos funkcijos nepakankamumo simptomus, padeda palaikyti pakankamą kasos fermentų aktyvumą dvylikapirštėje žarnoje tuomet, kai joje virškinamas maistas.

Kokią dozę pasirinkti, priklauso nuo virškinimo sutrikimo laipsnio ir suvalgyto maisto kiekio. Jei suvalgyto maisto kiekis mažai skiriasi nuo įprasto, o nemalonūs simptomai neryškus, valgio metu išgerkite „Mezym 10000“. Jei šventinio persivalgymo pasekmės rimtesnės, rekomenduočiau „Mezym 20000“ tabletes. Kiekviena „Mezym“ tabletė yra padengta specialiu apvalkalėliu, kurio neveikia skrandžio sultys. Taigi fermentai atsipalaiduoja ten, kur ir turėtų, – dvylikapirštėje žarnoje.

Optimalus efektas pasiekiamas tuomet, kai preparatas vartojamas su maistu, tabletės išgeriamos nekramčius, užgeriant trupučiu vandens.

Jei persivalgius vargina labai intensyvus pilvo pūtimas, padėti gali preparatai, kurių sudėtyje yra simetikono (pvz., „Espumisan“) medžiagos. Ši medžiaga žarnyne esančias dujų sankaupas suskaldo į mažyčius, lengviau iš žarnyno pasišalinančius dujų burbuliukus.

Vaistinėse yra įvairių „Espumisan“ formų (tai ir tabletės, ir geriamoji suspensija, ir  granulės paketėliuose), kurias galima pasirinkti pagal tai, kokia forma vaistą konkrečiam žmogui patogiausia vartoti. Suspensija dažniausiai rekomenduojama  kūdikiams ir vaikams, malonaus citrinų skonio „Espumisan Easy“ granules, tinkančias vyresniems kaip šešerių metų vaikams ir suaugusiems, suvartoti galima praktiškai bet kuriuo metu ir bet kurioje vietoje, nes jų nereikia užgerti vandeniu.

Neretai persivalgius paūmėja ir gastroezofaginės ligos simptomai, sustiprėja rėmens pojūtis. Tokiais atvejais pravartu pavartoti skrandžio rūgštingumą mažinančių preparatų (pvz., ranitidino „Raniberl“).

Kokių simptomų nereikėtų ignoruoti, nes tai gali būti signalai apie ligas?

Sunerimti reikėtų tuomet, kai persivalgius prasideda karščiavimas, viduriavimas, pilvo raižymas, pykinimas, vėmimas, jei vemiama šviežiu krauju ar skrandžio turiniu su kraujo priemaiša, jei pastebimos patamsėjusios išmatos, jei pradeda varginti intensyvūs skausmai po duobute arba juosiamojo pobūdžio skausmai pilve. Visais šiais atvejais reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Ar šventinis persivalgymas kenksmingas sveikatai?

Vadžių atleidimas per šventes didelės žalos žmogui nepadaro. Svarbu, kad šventinis persivalgymas netaptų nuolatinis. Tai gerokai retesnė, tačiau labai rimta būklė. Jei persivalgoma nuolat, bet jokių aiškių priežasčių, jei žmogus nesugeba atsispirti pernelyg dideliam norui valgyti, persivalgęs ilgai jaučia savigraužą, būtina kreiptis į medikus, nes tokia būklė gali slėpti rimtas psichiatrines, endokrinines ir kitokias sveikatos problemas.

 

Elena Milčiūnė

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...