Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) savo 30-ame Lietuvos ekonomikos tyrime prognozuoja, kad šiemet Lietuvos ekonomika augs lėčiau nei pernai – 2,9 proc., o 2013 m. BVP išaugs 3 proc.
Lėtas atsigavimas rodo, kad ekonomikos nuosmukis nesibaigė, vadinasi, niekur nedingo ir poreikis taupyti, reformuoti valdžios sektorių mažinant jo išlaidas, paprastinti mokesčių sistemą ir juos mažinti, gerinti verslo sąlygas. “Nuo valios vykdyti šiuos būtinus sprendimus priklausys, ar greitai Lietuvos ekonomika sugebės išsivaduoti iš lėto augimo ir didelio nedarbo”, – pabrėžia LLRI vyresnysis ekspertas Vytautas Žukauskas.
Lietuvai labai didelę įtaką turi bendra ES šalių ekonominė padėtis, kuri, deja, išlieka prasta. V.Žukauskas mano, kad iš dalies ją galima įvardyti kaip neišsipildžiusį “keynesinį” ekonomikos stimuliavimą. Jis buvo paremtas itin laisva pinigų (per jų pumpavimą į ekonomiką ir dirbtinį palūkanų sumažinimą) ir fiskaline (per valdžios sektoriaus išlaidų didinimą keliant mokesčius arba didinant skolą) politika.
Iš tikrųjų tai tebuvo laikinas labai reikalingų ir esminių pertvarkų atidėjimas, paslėpęs tikrąsias ekonominių bėdų priežastis – valdžios sektoriaus išsiplėtimą, aukštą mokesčių lygį, nekonkurencingas ekonominės veiklos sąlygas ir ūkinės veiklos reguliavimą, centrinių bankų veiklą, sukeliančią dirbtinius ekonomikos pakilimus ir nuosmukius.
Šiemet LLRI apklausti rinkos dalyviai teigiamus pokyčius prognozuoja ne taip drąsiai kaip prieš metus. Kitąmet neprognozuojama nei įmonių, nei namų ūkių finansinės padėties akivaizdaus pagerėjimo. 2012 m. pabaigoje nedarbo lygis Lietuvoje bus apie 14 proc., o 2013 m. vos 1 proc. mažesnis.
Tokiu tempu mažėjantis nedarbas prieš krizę buvusį lygį pasiektų tik 2020 m. Tam, LLRI ekspertų manymu, didžiausią įtaką turi lėtai auganti ekonomika ir griežtai reguliuojami darbo santykiai. Lietuva pagal jų reguliavimo lankstumą pasaulyje tik 127-a iš 183 valstybių, ES – šešta nuo galo.
Lėtai Lietuvoje traukiasi ir šešėlinė ekonomika: 2010 m. sudariusi 28 proc. BVP, 2011 m. sumažėjo iki 27 proc. Prognozuojama, kad 2012-aisiais ir 2013 m. jos sumažės dar po 1 proc.