Geresnius nei anksčiau rodiklius skelbiančios Pietų Europos valstybės dar neišsprendė visų ekonominių iššūkių, tačiau tai neturėtų gąsdinti eurą įsivesti ketinančios Lietuvos.
Jau kelerius metus itin nykiame pietinių Europos šalių ekonomikos horizonte praėjusią savaitę sužibo seniai laukta šviesa. Europos Sąjungos paskelbtoje statistikoje konstatuota, kad recesiją išgyvenančioje Graikijoje 2013 m. surinktas perteklinis biudžetas, nors tikėtasi tik nulinio balanso, Portugalijai pavyko atkurti investuotojų pasitikėjimą finansų rinkose sėkmingai išplatinant dešimties metų obligacijas, o euro zonos šalių biudžetų deficito vidurkis sumažėjo nuo 3,7 proc. iki simboliškai reikšmingų 3 proc. Blogų žinių nukamuoti politikai suskubo teigti, esą krizė – jau praeityje.
“Ši diena žymi Graikijos ekonomikos pokyčius, kurių pasiekėme dėl didžiulio žmonių pasiaukojimo. Po truputį išeiname iš krizės ir kuriame naują Graikiją”, – džiaugėsi šios šalies premjeras Antonis Samaras.
Ekspertų pozicija šiek tiek kritiškesnė: palankios žinios nuteikia optimistiškai, tačiau nereikia pamiršti, kad daugelis kitų rodiklių tebėra prasti.
“Biudžeto deficitą pavyko sumažinti ir kitose šalyse, be to, kaip rodo Graikijos pavyzdys, rinkos vėl pradėjo pirkti net ir šios šalies vyriausybės obligacijas, tačiau kalbėti apie išėjimą iš krizės dar anksti. Tuo labiau kad valstybių skolos tebėra labai didelės. Kad tai pasikeistų, būtinas ekonomikos augimas, kuris kol kas labai menkas”, – “Veidui” aiškino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) direktorius prof. Ramūnas Vilpišauskas.
Nepaisant fakto, kad Europos pietuose ekonomikos stabilumas tebėra trapus, į euro zoną kitąmet veikiausiai įstosiančiai Lietuvai didesnio nerimo tai kol kas neturėtų kelti.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 192014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-19-2014-m