Vizos
Pasienio su Baltarusija ir Kaliningrado sritimi gyventojai dar pernai tikėjosi paprasčiau ir pigiau keliauti pas kaimynus, o jų sulaukti Lietuvoje, tačiau sutartys vis dar nepasirašytos.
Kaip informavo Užsienio reikalų ministerijos Konsulinės teisės ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo skyriaus antrasis sekretorius Marijus Dunda, sutartį su Baltarusija planuota pasirašyti 2009 m. rugsėjį, kai šios šalies prezidentas Aleksandras Lukašenka buvo atvykęs į Vilnių. Tačiau baltarusiai pareiškė nespėję atlikti visų procedūrų ir pasirašymą atidėjo. Vėliau baltarusiai pateikė pastabų dėl sutarties, tačiau jos Lietuvai nėra priimtinos, nes nebūtų išlaikomas paritetas – mūsų piliečių kelionių sąlygos būtų sunkesnės nei baltarusių.
Rusija taip pat siūlo patikslinti jau suderintą sutartį, nors jai jau buvo gautas ir Europos Komisijos pritarimas. Tad šiuo metu su abiem kaimynėmis vyksta tolesnis sutarčių derinimas.
Pagal Šengeno sutartyje numatytas išimtis administracinių vienetų, kurie prasideda iki 30 km atstumu nuo sienos ir tęsiasi ne toliau nei 50 km nuo sienos, gyventojai galėtų pigiau keliauti analogiškoje kaimyninės šalies teritorijoje. Jiems užtektų sumokėti 20 eurų už penkerius metus galiosiantį leidimą. Lietuvoje ši teritorija matuojama pagal seniūnijas ir siektų net Vilnių, o Baltarusijoje mūsų šalies pasienio gyventojai galėtų pasiekti Gardiną. Pretenduoti į leidimus galėtų apie 800 tūkst. Lietuvos ir 600 tūkst. Baltarusijos pasienio ruožo gyventojų.
Tikimasi, kad tai ne tik palengvintų žmonių bendravimą, bet ir duotų daug ekonominės naudos, pagyvintų prekybą. Ypač daug iš to tikisi Druskininkai, kurių planuose buvo net paleisti tarptautinį garlaivį iki Gardino. Tačiau to dar teks palaukti. Net jei sutartys, papiginsiančios pasienio gyventojų keliones, būtų pasirašytos, jų įsigaliojimo tektų laukti mažiausiai pusmetį, kol jas ratifikuotų šalių parlamentai, būtų pasirengta leidimų išdavimui.
Šiuo metu standartinė viza Baltarusijos gyventojams kainuoja 60 eurų, o Kaliningrado srities gyventojams 35 eurus, nes Rusija pasirašiusi susitarimą su Europos Bendrija dėl vizų išdavimo tvarkos supaprastinimo. Kai kurios kategorijos asmenims, pavyzdžiui, kaimyninėje šalyje gyvenančių asmenų šeimos nariams, galioja išimtys. Tačiau gyvenimas pasienyje savaime nesuteikia teisės į lengvatas.
Kol kas gera žinia tik asmenims iki 25 metų, kurie atstovauja ne pelno organizacijoms ir vyksta į Šengeno valstybes kitų ne pelno organizacijų kvietimu, 6–12 metų vaikams ir diplomatinių pasų turėtojams, kuriems nuo balandžio 5 d. įsigaliojančiame Bendrijos vizų kodekse numatyta lengvatų.