Paolo Sorrentino režisuotas serialas „Jaunasis popiežius“ („The Young Pope“) pradėtas rodyti 2016 m. likus savaitei iki JAV prezidento rinkimų. Dabar žvelgiant atgal dar labiau sustiprėja po 10 serijų peržiūros likęs įspūdis: filmo personažas Pijus XIII savo veiksmais panašus į realų Donaldą Trumpą. Be to, abu yra amerikiečiai. Tik tiek.
Arūnas BRAZAUSKAS
Nujausdamas kylančius protestus, kad negalima lyginti ežio su šepečiu, patikslinsiu, ką turiu omeny. Panaši ne išorė ir aplinkybės, o veikimo būdas. Leny Belardo (pasaulietiškas popiežiaus vardas), kurį vaidina Jude‘as Law, filme 20 metų jaunesnis už realų D.Trumpą. Pastarasis, tikėtina, pasileidęs, o Pijus XIII paiso kunigo priedermių (bent jau per pirmąjį serialo sezoną). Popiežius – nepolitinės bendruomenės galva, nors jo ganomos sielų kaimenės skaičius ir viršija vieną milijardą. Popiežius neturi divizijų, o JAV prezidentas turi lagaminėlį su branduolinės atakos kodais.
Tai skirtumai. O panašumas tas, kad ir Pijus XIII, ir D.Trumpas nusiteikę revoliucingai. Abudu ultrakonservatoriai – D.Trumpas deklaruoja, o filmo popiežius toks ir yra.
D.Trumpas užsibrėžė „nusausinti Vašingtono pelkes“ – įveikti valstybinę biurokratiją, tai, ką D.Trumpo sekėjai vadina „deep state“, t.y. užsikasusia, pogrindine valstybe. Pijus XIII vartalioja katalikų hierarchus. D.Trumpo šūkis – „Pirmiausia Amerika“ („America First“), likęs pasaulis gali ir palaukti. O filmo popiežius gręžiasi į katalikybės dvasinius pamatus. Jis ne tik bodisi, bet ir sąmoningai vengia, pavyzdžiui, Jonui XXIII būdingų viešųjų ryšių. Bet Vatikane Leny Belardo elgiasi kaip stačiokas amerikietis: rūko kabinete, gaivinasi kokakola. Prezidentui pirmiau Amerika, popiežiui – dogmos. Ir vienas, ir kitas pasirinkimas kelia keblumų, nes tikrovė nepalanki paprastiems sprendimams.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas” arba pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-16-2017-m