2011 Gruodžio 30

Pirmą kartą pasaulyje atlikta operacija – Lietuvos chirurgo laimėjimas

veidas.lt


Pilvo chirurgas Valdemaras Jotautas šiais metais atliko pirmą ir kol kas vienintelę pasaulyje operaciją, kurios metu devyniolikmečiam vaikinui be pjūvio buvo pašalintas skrandis, dėl genetinių pakitimų išsivystęs tiesiojoje žarnoje.

Transanalinės endoskopinės mikrochirurgijos būdas, kuriuo buvo atlikta unikali operacija, pasaulyje naudojamas jau dvidešimt metų, tačiau Lietuvos medikas jį pirmą kartą pritaikė retai genetinei ligai, kai mediciniškai vadinama heterotopinė skrandžio gleivinė pacientui buvo rasta virškinamojo trakto dalyje. Dėl to 19 metų vaikiną nuo vaikystės kamavo kraujavimas iš tiesiosios žarnos ir pilvo skausmai, mat formavosi opos ir randiniai pakitimai. Prieš patekdamas į VUL Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centrą, jaunuolis net buvo gydomas reanimacijoje, nes atsivėrė labai didelė opa, kuri stipriai kraujavo.
„Ši liga pirmą kartą buvo aprašyta dar 1939 m., tačiau medicinos literatūroje iki šiol užfiksuotas tik 41 tokios diagnozės atvejis. Tiems ligoniams virškinamajame trakte buvo rasta nedidelių heterotopinės skrandžio gleivinės plotelių, o mūsų pacientui – didelis plotas, be to, liga komplikavosi. Tad tradicinių, iki tol naudotų metodų negalėjome taikyti“, – pasakoja VUL Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro chirurgas Valdemaras Jotautas.
Pasak jo, buvo galima naudoti atvirosios chirurgijos metodą, kai net plonąją žarną tikriausiai būtų tekę išvesti per šoną. O tai labai traumuojanti, kartais net pacientą invalidu paverčianti operacija, lydima sunkaus pooperacinio laikotarpio ir didelio nuošimčio komplikacijų, be to, turinti įtakos viso tolesnio gyvenimo kokybės sumažėjimui. Tad V.Jotautas nusprendė atlikti operaciją be pjūvio ir pritaikyti transanalinės endoskopinės mikrochirurgijos metodą, nors niekas pasaulyje dar nebuvo jo naudojęs skrandžio daliai iš tiesiosios žarnos pašalinti.

Moderniu metodu atlikta per 200 operacijų

Minimalios invazijos transanalinės endoskopinės mikrochirurgijos operacijos Lietuvoje atliekamos aštuntus metus. Specialiu aparatu, rektoskopu, kuris per išangę įkišamas į tiesiąją žarną, ir specialiais instrumentais šalinami tiesiosios žarnos gerybiniai augliai bei mažos rizikos, neišplitę piktybiniai navikai. Taip pat jis naudojamas chroniškoms tiesiosios žarnos opoms gydyti, atliekant tiesiosios žarnos susiaurėjimo po įvairių operacijų korekciją, stabdant kraujavimą iš tiesiosios žarnos.
Labiausiai tokių operacijų be pjūvio pranašumus pajunta ligoniai. Pasak V.Jotauto, jie nepatiria beveik jokio skausmo, greičiau pasveiksta. Tą pačią dieną prabudę po operacijos pacientas keliasi, pradeda vaikščioti. Kitą dieną jau gali gerti skysčių, valgyti, o dar po paros išvyksta namo. Po operacijos nelieka randų, rečiau nei po įprastų chirurginių intervencijų pasitaiko komplikacijų. Be to, jau po savaitės taip operuotas žmogus gali grįžti į darbą.
Mūsų šalyje šiuo metodu jau atlikta daugiau kaip du šimtai operacijų. „Jų galima būtų atlikti ir daugiau, tačiau ne visada tikslinga, ypač onkologiniams ligoniams. Aparatu nuo išangės pasiekiame iki 25 cm tiesiosios žarnos, tad atsirenkame tik tuos ligonius, kuriems vėžinės ląstelės neišplitusios, kai vėžys pagaunamas ankstyvose stadijose. Nerizikuojame, jeigu manome, kad galime palikti vėžinių ląstelių, nes tada nebus efekto“, – dėsto pilvo chirurgas.
Vis dėlto V.Jotautas mano, kad tobulėjant diagnostikai ir didesniam skaičiui žmonių onkologines ligas nustatant ankstyvos stadijos, be pjūvio kasmet bus operuojama vis daugiau pacientų.

Sėkmės raktas – mėgstamas darbas

„Minimalios invazijos operacijos labai skiriasi nuo atvirosios chirurgijos. Čia operuoji vienas, žiūri tik į vamzdelį ir naudoji per jį įvestus specialius instrumentus, kuriais ne tik pašalinami dariniai, bet ir susiuvama žaizda. Norint įvaldyti rektoskopą reikia ilgai ir sunkiai mokytis“, – atskleidžia V.Jotautas, vienas transanalinės endoskopinės mikrochirurgijos pradininkų Lietuvoje.
Šios metodikos išmokęs iš ją sukūrusio vokiečių profesoriaus Gerhardo Bueso, V.Jotautas kartu su VUL Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro vadovu prof. Kęstučiu Strupu pirmieji transanalinės endoskopinės mikrochirurgijos metodą pritaikė Baltijos šalyse. O šiemet V.Jotautas, atlikęs sėkmingą skrandžio dalies pašalinimo iš tiesiosios žarnos operaciją, dar ir pirmasis pasaulyje praplėtė jos ribas.
Ši unikali operacija ne tik atvėrė naują mūsų medicinos istorijos puslapį, bet ir yra svarbi naujiena viso pasaulio medikams. V.Jotautas jau išsiuntė straipsnį į vieną solidžiausių pasaulyje tarptautinių medicinos žurnalų. Taip pat tikisi sulaukti kvietimo skaityti pranešimą Vokietijos chirurgų kongrese, kuris vyks pavasarį.
„Dar prieš stodamas į Medicinos fakultetą žinojau, kad dirbsiu chirurgu. Tad turiu mėgstamą darbą. O kai patinka tai, ką darai, dirbi su užsidegimu, tai ir žengi į priekį, tobulėji. Taip darbas niekada netampa rutina, be to, ir pats kažką sukuri“, – sėkmės receptą atskleidžia V.Jotautas.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...